МОЗ відповіло на питання щодо оновленого Національного переліку

1 липня 2017 р. набула чинності постанова КМУ від 16 березня 2017 р. № 180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою у новій редакції затверджено Національний перелік основних лікарських засобів (далі — Національний перелік). Дія зазначеної постанови стосується державних закупівель лікарських засобів, що здійснюються на всіх рівнях закладами та установами охорони здоров’я, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, іншими центральними органами виконавчої влади, які проводять закупівлі за бюджетні кошти. МОЗ України надало відповіді на найбільш поширені запитання щодо оновленого Національного переліку.

Чи будуть і надалі отримувати безплатні та пільгові рецепти на ліки ті категорії громадян, які їх зараз отримують на амбулаторному рівні?

Постановою КМУ від 16 березня 2017 р. № 180 внесено зміни до постанови КМУ № 1303. Згідно з ними безкоштовні та пільгові рецепти можуть виписуватися виключно на лікарські засоби, які включені до Національного переліку. Якщо лікарський засіб відсутній у переліку, то лікар повинен запропонувати інший препарат відповідного класу або розглянути можливість зміни схеми лікування.

Що буде з ліками, які підлягають відшкодуванню (реімбурсації) за урядовою програмою «Доступні ліки»?

Усі лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню (реімбурсації), включені до Національного переліку. Триває робота над пропозиціями щодо оптимізації переліку лікарських засобів та нозологій (пріоритетних станів та захворювань), які підлягатимуть реімбурсації. Це питання регулюється постановою КМУ від 17 березня 2017 р. № 152 «Про забезпечення доступності лікарських засобів».

Що буде з пацієнтами, які зараз отримують інсуліни, які відсутні в новій редакції Національного переліку?

Це питання регулюється постановою КМУ від 23 березня 2016 р. № 239 «Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну», яка діє зараз.

До 1 січня 2019 р. Національний перелік не поширюється на дію пілотного проекту з реімбурсації препаратів інсуліну. Таким чином, до цього часу пацієнти зможуть отримувати рецепти на всі препарати інсулінів, які зазначені в постанові КМУ № 239.

Очікується, що введення електронного реєстру пацієнтів з інсулінозалежним діабетом та запровадження електронних рецептів на відшкодування вартості інсулінів дозволить досягти економії у використанні бюджетних коштів. За цей час у Міністерства охорони здоров’я Украї­ни буде можливість розробити механізм забезпечення хворих препаратами інсуліну на період після 1 січня 2019 р.

Як буде регулюватися питання закупівлі ліків «чорнобильцям»?

Постраждалі від Чорнобильської катастрофи мають можливість отримати безкоштовні або пільгові рецепти на лікарські засоби, які включено до Національного переліку. Якщо ж препарат не включено до такого переліку, то лікар повинен запропонувати хворому інший препарат відповідного класу, або розглянути можливість зміни схеми лікування.

Постановою КМУ від 19 серпня 2015 р. № 618 «Про затвердження формули розподілу обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» визначено обсяг коштів, розрахований для обласних бюджетів для надання екстреної медичної допомоги відповідно до Закону України «Про екстрену медичну допомогу», та загальний обсяг цільових коштів для придбання лікарських засобів, медичних виробів, лабораторних реактивів для стаціонарних спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі для лікування онкологічних захворювань, а також обсяг цільових коштів обласного бюджету для придбання лікарських засобів, медичних виробів, лабораторних реактивів для стаціонарних спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі для лікування онкологічних захворювань.

Чи підпадають під дію Національного переліку лікарські засоби, які закуповуються закладами екстреної та первинної медичної допомоги?

До 1 вересня 2017 р. заклади й установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються за бюджетні кошти та надають екстрену та первинну допомогу, можуть оголосити тендери на закупівлю будь-яких лікарських засобів, зареєстрованих в Україні.

До 1 вересня 2017 р. зазначені заклади, установи та їхні структурні підрозділи можуть оголосити тендери на закупівлю будь-яких зареєстрованих в Україні лікарських засобів та завершити закупівлю відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати.

Після 1 вересня 2017 р. оголошення тендерів та закупівля ліків будуть обмежені Національним переліком.

З 1 січня 2018 р. у випадку, коли буде забезпечено 100% потреби в лікарських засобах з Національного переліку, можна буде проводити закупівлі інших зареєстрованих в Україні лікарських засобів. При цьому пріоритетом будуть препарати, включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

Як буде формуватися номенклатура для закупівель ліків обласними, районними та міськими департаментами, управліннями та відділами охорони здоров’я?

Дія постанови КМУ № 180 розповсюджується на такі закупівлі та зобов’язує замовників керуватися Національним переліком під час формування номенклатури для закупівель. Замовники повинні виходити зі стану забезпечення 100% потреби в зазначених лікарських засобах. Для цього вони зобов’язані зібрати таку інформацію з усіх закладів та установ охорони здоров’я, для яких вони проводять закупівлі.

Розрахунок потреб проводиться згідно із затвердженими МОЗ України методиками розрахунку потреби в лікарських засобах, зокрема, згідно з наказом МОЗ України від 11.07.2017 р. № 782 «Про затвердження Порядку визначення обсягів потреби в закупівлі лікарських засобів закладами і установами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів» (прим. ред.: на сьогодні текст відповідного наказу МОЗ України в офіційних джерелах не оприлюднено), відповідно до якого проводиться розрахунок потреби в лікарських засобах для закупівель, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів на 2018 р. та подальші бюджетні роки.

Найближчим часом МОЗ України планує проведення трeнінгу щодо формування номенклатури для закупівель лікарських засобів з Національного переліку для уповноважeних осіб рeгіональних дeпартамeнтів охорони здоров’я, відповідальних за розрахунок потреби в лікарських засобах.

Яким чином буде відбуватися забезпечення лікарськими засобами хворих на орфанні (рідкісні) захворювання?

Закупівлі ліків для терапії орфанних захворювань на 2017 р., які проходять на регіональному рівні, частково вже відбулися. На решту з них заклади, установи та їхні структурні підрозділи можуть оголосити тендери до 1 вересня 2017 р. за процедурою відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати. При цьому може відбуватися закупівля будь-яких зареєстрованих в Украї­ні лікарських засобів.

Закупівлі препаратів для лікування орфанних захворювань, які проходять на національному рівні через спеціалізовані міжнародні організації, не регламентуються новим Національним переліком до 2019 р.

Наразі МОЗ України розробляє відповідний план стосовно механізму проведення закупівель лікарських засобів для лікування орфанних захворювань на 2018 р., які проходять на регіональному рівні.

У свою чергу, редакція «Щотижневика АПТЕКА» вже повідомляла, що 4 липня 2017 р. прийнято постанову КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333», якою передбачається наступне:

1) перенесення на 1 вересня 2017 р. дати, з якої заклади й установи охорони здоров’я, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, повинні розпочати здійснювати державні закупівлі зареєстрованих в Україні лікарських засобів, включених до Національного переліку;

2) відстрочка до 1 січня 2018 р. введення в дію положення стосовно зобов’язання замовників першочергово задовольняти в повному обсязі потребу в зареєстрованих лікарських засобах, включених до Національного переліку;

3) процедури закупівлі препаратів, зареєстрованих в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, що розпочаті замовниками до 1 вересня 2017 р., завершуються відповідно до порядку та вимог, що діяли до цієї дати. Тобто в цей період зможуть закуповуватися будь-які зареєстровані в Україні препарати.

Станом на 19 липня 2017 р. текст відповідної постанови КМУ не оприлюднено.

За матеріалами www.moz.gov.ua
Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Валентина Григорівна 20.07.2017 8:05
Підкажіть, будь ласка, яким чином ми маємо розрахуватися з аптеками, котрі відпускали препарати за пільговими рецептами yfib[ лікарів з 1 липня, якщо цих препаратів зараз немає у Національному переліку? Рецепти були виписані до 1-го липня, і дійсні 30 днів. Дякую, з повагою, головний лікар ЦПМСД Валентина Григорівна Гесаль.

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті