Ми цілком погоджуємося з тим, що населення повинно бути обізнане з негативними наслідками безсистемного, неграмотного застосування рослин при самолікуванні або придбання сумнівних засобів у підозрілих місцях, але, як кажуть у народі, потрібно остерігатися «разом з купіллю виплеснути дитину». Через те ми не погоджуємося з подачею глядачам рослин, якими здавна користуються в народній медицині та які є фармакопейними, як незаперечного зла.
Сьогодні світова фармацевтична промисловість широко використовує рослинну сировину, яка є основою для створення лікарських засобів. Наприклад, трава звіробою — препаратів антидепресивної дії, а ехінацея — імуностимуляторів. Лікарські рослини, та ж беладонна та, наприклад, отруйна конвалія, — безцінне джерело сировини для створення медичних препаратів.
Про важливу роль в охороні здоров’я не лише алопатичної медицини, але і методів альтернативної медицини говорить, зокрема, прийнята учасниками Конгресу ВООЗ по народній медицині (Пекін, Китай) 8 листопада 2008 р. Пекінська декларація, де особливо наголошується, що «знання народної медицини, видів лікування і практики повинні поважатися, зберігатися, пропагуватися, широко поширюватися і належним чином ґрунтуватися на обставинах кожної країни», а в резолюції 56-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (WHA56.31) ВООЗ закликала держави-члени «заохочувати, у відповідних випадках, включення рослинних ліків у національні переліки основних лікарських засобів» (ВООЗ, 2005; 2008).
Проте, звичайно, сильнодіюча та отруйна лікарська рослинна сировина ні в якому разі не повинна пропонуватися виробниками лікарських засобів та дієтичних добавок населенню у вигляді монозборів або у суміші з іншими представниками рослинного світу. Таке зауваження стосується також маловивчених представників рослинного світу, і у професіоналів це є аксіомою. На жаль, справді неправильне застосування деяких рослинних препаратів може заподіяти шкоду. Так, наприклад, безконтрольне і тривале вживання традиційних китайських препаратів на основі трави ефедри в 1996 р. в США стало причиною 12 смертельних випадків, розвитку інфарктів та інсультів (www.who.int; www.nytimes.com). До того ж фітопрепарати можуть взаємодіяти з синтетичними лікарськими засобами: приміром, засоби на основі женьшеню у поєднанні з варфарином можуть привести до підсилення антикоагуляційного ефекту останнього (Janetzky K., Morreale A.P., 1997). Проте було б дивним чекати від лікарських засобів (все одно яких — на основі лікарських рослин або біотехнологічних) абсолютної відсутності побічних ефектів і взаємодії з іншими препаратами; відомо, що навіть харчові продукти (зокрема грейпфрутовий сік, часник, журавлина, брюссельська капуста) здатні впливати на всмоктування, розподіл і метаболізм лікарських засобів.
Проте велика частка препаратів, що виробляються в світі, має в своєму складі природні інгредієнти рослинного походження. Тому триває пошук нових видів рослин, які могли б слугувати джерелом біологічно активних сполук, таких як флавоноїди, кумарини, гідроксикоричні кислоти, алкалоїди, сапоніни, амінокислоти та ін. Наприклад, існує ряд даних, що підтверджують ефективність лікарських засобів рослинного походження в лікуванні ряду серйозних захворювань. Так, з полину однорічного (Artemisia annua), відомого як засіб для лікування малярії, отримують артемізинін, а з кори дерева намала (Homalanthus nutans) — противірусний засіб простратін; вербена (Verbena officinalis) відома як засіб при слабкій і помірній депресії.
Засобам масової інформації, керуючись добрими намірами попередити населення про шкідливість використання рослин, не потрібно забувати про те, що громадяни зазвичай купують їх в аптеках та спеціалізованих крамницях. Серйозний виробник вказує на упаковці показання, спосіб застосування та дозу даного засобу, побічну дію, протипоказання, взаємодію з іншими ліками, термін придатності та особливі зауваження щодо прийому вагітними, жінками, що годують грудьми, а також дітьми.
Беззаперечно, збір рослин, вивчення їх властивостей, виділення діючих речовин з них, приготування лікарських засобів на їх основі повинно проводитися ліцензованими підприємствами-виробниками. Таким підприємством є Житомирський завод ЗАТ «Ліктрави», який займає гідне місце серед виробників ліків і має 85-літній досвід у виробництві продукції на основі рослинної сировини. На вітчизняному ринку ЗАТ «Ліктрави» представляє 70 найменувань зареєстрованих лікарських засобів з рослин. Культивація лікарських рослин і отримання стандартної сировини для потреб виробництва — один із пріоритетних напрямків розвитку підприємства.
Нині завод має свої паспортизовані заготівельні пункти в екологічно чистих регіонах України та співпрацює з закордонними постачальниками. Наявність достатніх запасів лікарських рослин, можливість проведення вхідного контролю сировини в сучасно обладнаних фізико-хімічній, радіологічній та мікробіологічній лабораторіях, укомплектованих висококваліфікованими кадрами, дозволяє нарощувати обсяги виробництва, розширювати матеріально-технічну базу, виробляти нові види продукції.
Зауваження про радіоактивне забруднення рослин на Поліссі, яке пролунало з екранів телевізорів, також неповне без примітки про те, що промислова заготівля лікарської рослинної сировини там припинена після Чорнобильської катастрофи, а вся сировина, яка надходить на Житомирський завод ЗАТ «Ліктрави», проходить радіологічний контроль. І не тільки. Наявність важких металів, пестицидів, ГМО також тут контролюють.
Варто нагадати, що ЗАТ «Ліктрави» — одне з провідних підприємств України, що увійшло до переліку організацій та установ, які брали участь у створенні національної частини монографій з цілої низки лікарської рослинної сировини в доповненнях № 2, № 3 Державної Фармакопеї України. Це — важливий показник для виробника, який випускає більше сотні найменувань продукції рослинного походження.
ЗАТ «Ліктрави» Людмила Шиленко
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим