Бізнес занепокоєний блокуванням роботи структурних підрозділів Держлікслужби

Компанії — члени Комітету з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації (European Business Association — ЕВА) відзначають поточне суттєве загострення проблеми своєчасного проходження виробниками державного контролю якості лікарських засобів, який здійснює Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (далі — Держлікслужба).

У зв’язку з цим ЕВА звернулася до Генерального прокурора, керівництва МОЗ України, Держлікслужби, Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та бізнес-омбудсмена, щоб запобігти дестабілізації при здійсненні державного контролю якості лікарських засобів Держлікслужбою.

Ситуація пов’язана із процедурою встановлення невідповідності лікарського засобу за показниками «Упаковка»/«Маркування», які належать до ІІІ класу невідповідностей. Так, Держлікслужба вже тривалий час за встановленим порядком здійснює процедуру перевірки лікарського засобу відповідним критеріям. Водночас при виявленні невідповідностей ІІІ класу (наприклад при виявленні, що на упаковці відстань між словами не 3 міліметри, а 4 міліметри) препарат не визнається фальсифікованим, а підлягає додатковому контролю, за результатами якого вирішується питання його подальшого обігу. «Підкреслимо, що такі невідповідності не можуть спричинити шкоди для здоров’я людини. Адже відповідно до чинного законодавства України незначні відхилення не мають ставати підставою для заборони (не тимчасової) обігу лікарських засобів і подальшого знищення відповідної серії чи партії лікарських засобів, або визнання таких лікарських засобів фальсифікованими», — прокоментували в ЕВА.

Однак саме через здійснення цієї стандартної процедури, згідно з наявною інформацією, функціонування Департаменту контролю якості лікарських засобів наразі є майже заблокованим, що фактично призводить до неможливості здійснення Держлікслужбою одного зі своїх основних повноважень — прийняття рішень щодо подальшого обігу або встановлення заборони обігу лікарських засобів. Така ситуація не може не створювати загрозу сталому постачанню ліків на територію України і викликає занепокоєння у компаній — членів Комітету EBA. «Так, за нашою інформацією, поточне здійснення процесуальних заходів з боку правоохоронних органів в рамках кримінального провадження щодо вчинення злочину за ст. 321-1 Кримінального кодексу України (фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів) стало підставою для виникнення ситуації, що окреслена вище», — додали в бізнес-асоціації.

Блокування роботи структурних підрозділів Держлікслужби чинить прямий вплив на своєчасну фізичну доступність ліків для пацієнтів України. На переконання Комітету з охорони здоров’я EBA, навпаки, є потреба у подальшому спрощенні підходу до невідповідностей ІІІ класу — вони мають бути підставою для проведення швидкої оцінки з боку Держлікслужби, а встановлення тимчасової заборони обігу лікарського засобу та направлення на лабораторний контроль таких лікарських засобів мало б відбуватися у виняткових випадках, коли немає можливості без таких дій визначити відсутність впливу на пацієнта. При цьому через необхідність проведення лабораторного контролю, що триває певний час, ліки, які насправді не мають проблем із якістю, потрапляють до пацієнтів із суттєвою затримкою. У той же час ми розуміємо, що запровадження такого підходу потребуватиме внесення змін до відповідного законодавства.

Проте, вочевидь, такі невідповідності не можуть призводити до повної заборони обігу і знищення ліків.

ЕВА просить не допустити блокування роботи Держлікслужби через окреслену вище ситуацію і сприяти забезпеченню законності, об’єктивності та неупередженості здійснення досудового розслідування, у рамках якого наразі здійснюється оцінка відповідних процедур і діяльності фахівців Держлікслужби, оскільки така ситуація вже створює загрози для доступу громадян України до необхідного лікування та погіршення бізнес-клімату функціонування фармацевтичного ринку в Україні.

За матеріалами eba.com.ua

Довідка: на початку лютого 2023 р. Служба безпеки України повідомила про підозру керівниці одного департаменту Держлікслужби, яка начебто сприяла завезенню в Україну та продажу фальсифікованих ліків. Тоді слідство встановило, що посадовиця сприяла затвердженню в офіційних документах неправдивих відомостей щодо лікарських засобів на користь приватного підприємця.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті