Лікарські засоби, що містять метамізол, наразі проходять експертизу Комітету з оцінки ризиків у сфері фармаконагляду (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee — PRAC) Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency — EMA) через побоювання, що заходи, яких вживають для мінімізації відомого ризику розвитку агранулоцитозу, можуть бути недостатньо ефективними.
Але на додаток до рідкісних побічних ефектів метамізолу, яких побоюються, у догляді за хворими необхідно також брати до уваги клінічно значущі взаємодії.
Центр компетенції паліативної фармації спеціалізованої Мюнхенської клініки у своєму повідомленні докладно розглянув взаємодію метамізолу з іншими лікарськими засобами. При цьому зазначено, що останніми роками були опубліковані деякі висновки про метаболізм і можливі взаємодії метамізолу. Однак, на жаль, відповідна інформація ще не з’явилася у відповідних базах даних (станом на липень 2024 р.), тому на практиці потенційні взаємодії залишаються непоміченими. Звідси — необхідність в узагальненні важливої інформації.
Метамізол та система цитохрому Р450 (CYP)
Важливо, зокрема, що метамізол індукує такі ферменти, виявляючи при цьому різну силу дії (Bachmann F. et al., 2021; Breithaupt M.H. et al., 2023):
- від сильної до помірної:
-
- CYP 2B6;
- CYP 3A4;
- CYP 2C19;
- слабку:
-
- CYP 2C9;
- не впливає:
-
- CYP 2D6.
Метамізол — мідазолам
Зниження рівня мідазоламу (субстрат CYP 3A4) у крові відмічали вже через 3 дні після початку лікування метамізолом. Навіть після припинення прийому метамізолу концентрація залишалася низькою принаймні ще 5 днів (Breithaupt M.H. et al., 2023). Ця взаємодія була описана як «сильна» в іншому дослідженні (Breithaupt M.H. et al., 2023).
Метамізол — кветіапін
При одночасній терапії метамізолом рівень кветіапіну знижувався на >50%, іноді навіть до субтерапевтичних концентрацій. У відповідному дослідженні не було доказів того, що доза метамізолу або лікарська форма кветіапіну (уповільненого вивільнення проти неуповільненого вивільнення) впливають на цей ефект (Watermeyer F. et al., 2024).
Метамізол — сертралін
У дослідженні пацієнтів, які отримували сертралін ± метамізол, концентрації сертраліну були на 74% нижчими у пацієнтів, які отримували комбіновану терапію, ніж у групі без метамізолу. У 40% цих пацієнтів концентрація сертраліну була в субтерапевтичному діапазоні. Однак при монотерапії сертраліном цього не виявлено в жодного пацієнта (Gaebler A. et al., 2021).
Метамізол — есциталопрам
Хворий віком 80 років із тяжкою депресією отримував есциталопрам. Незважаючи на підвищення дози до 20 мг/добу, не вдалося досягти терапевтичного рівня в крові і, отже, клінічного ефекту. Запідозрили зв’язок з одночасним прийомом метамізолу в дозі 4 г/добу (Wien K., 2024).
Метамізол — інші препарати
Інші дослідження виявили суттєве зниження концентрації імунодепресантів циклоспорину та такролімусу під час терапії метамізолом із потенційно серйозними наслідками (Caraco Y. et al., 1999; Sigaroudi A. et al., 2019).
Навіть протягом короткого періоду в 4 дні прийом метамізолу призводив до зниження рівня бупропіону в крові (Qin W.J. et al., 2012).
Можлива взаємодія з багатьма лікарськими засобами
Виходячи з взаємодії метамізолу з ферментами CYP, існують інші, які можуть мати клінічне значення. У таблиці наведено примірний список (Gelbe Liste, 2024).
Таблиця. Примірний список взаємодії метамізолу з ферментами CYP
CYP 3A4:
|
CYP 2B6:
|
CYP 2C19:
|
CYP 2C9:
|
Отже, метамізол взаємодіє головним чином через CYP 3A4 і CYP 2B6, а також CYP 2C9 і CYP 2C19 клінічно значущим чином та посилює метаболізм інших препаратів шляхом індукції ферментів. Через широке застосування метамізолу лікарі та фармацевти повинні знати про це важливе питання.
За матеріалами cdn.lmu-klinikum.de
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим