Про «розтяжки» у підлітків та як їм зарадити

15 Липня 2025 11:32 Поділитися
Підлітки стикаються з багатьма труднощами в процесі дорослішання: зміна тіла, нові обов’язки та свободи, а також адаптація до соціального життя. Їм може бути важко прийняти зміни, особливо коли йдеться про їхнє тіло та те, як вони сприймають себе. Однією з небажаних змін можуть бути «розтяжки»1.

Що таке «розтяжки»?

«Розтяжки» (або стрії) — це тонкі смуги або лінії на шкірі, що виникають унаслідок різкого розтягнення шкіри. У підлітків вони є досить поширеними — від 6 до 86%, особливо під час періоду активного росту (Elsedfy H., 2020).

Цікаво, що вперше стрії — «шрами» на шкірі, були описані в медичній літературі Труазьє (Troisier) та Менетріє (Ménétrier) ще у 1829 р. (у 1936 р. Нарделлі (Nardelli) назвав їх атрофічними стріями (Elsedfy H., 2020)).

Як та чому розвиваються стрії у підлітків?

Основні причини виникнення стрій у підлітків:

  • швидкий ріст та зміна маси тіла: підлітковий період характеризується інтенсивним ростом тіла, так званими «стрибками зростання». Шкіра не завжди встигає адаптуватися до таких швидких змін об’єму, що призводить до розривів колагенових та еластинових волокон, які відповідають за її пружність. Аналогічно, швидке збільшення або зменшення маси тіла (як жирової, так і м’язової маси, наприклад, у спортсменів) також може стати причиною1.
  • Гормональні коливання: у період статевого дозрівання відбувається бурхлива перебудова гормонального фону. Зміни рівнів гормонів, зокрема кортизолу, естрогену та тестостерону, можуть впливати на стан шкіри, зменшуючи вироблення колагену та еластину, що робить її менш пружною та більш схильною до розривів (Breehl L. et al., 2023).
  • Генетична схильність: якщо у батьків зафіксовані стрії, висока ймовірність їхнього виникнення і у дітей. Це пов’язано з індивідуальними особливостями синтезу колагену та еластину1.
  • Зниження активності сальних залоз: у деяких випадках недостатня активність сальних залоз може впливати на еластичність шкіри, роблячи її більш сухою та вразливою (Serra R. et al., 2018).

У хлопців зазвичай уражаються «розтяжками» сідниці, поперек та коліна, тоді як у дівчат — сідниці, стегна та литки (рис. 1) (Elsedfy H., 2020).

Рис. 1. Типовий розподіл розтягнутих стрій по тілу (Elsedfy H., 2020)

Спочатку стрії можуть мати червонуватий або фіолетовий колір (стадія червоних стрій) (рис. 2), а з часом світлішають, стають перламутрово-білими і менш помітними (рис. 3) (Ud-Din S. et al., 2016).

Рис. 2. Червоні стрії (striae rubrae) (Ud-Din S. et al., 2016)
Рис. 3. Білі стрії (striae albae) (Ud-Din S. et al., 2016)

Як розв’язати проблему стрій у підлітків?

Стрії являють собою значні труднощі як з точки зору їх оцінки, так і лікування. Існують різні реакції на терапію, основними цілями її є зменшення вираженості симптомів та покращення зовнішнього вигляду. Зокрема, серед терапевтичних втручань виділяють такі, як лазерна терапія, світлотерапія, кислотний пілінг, ін’єкції колагену, лазерний ліполіз, радіочастотні методи та мікродермабразія. Однак наразі невідомо про те, що хоча б одна з представлених косметологічних процедур здатна цілковито викоренити стрії (Ud-Din S. et al., 2016).

Доволі актуальним втручанням при стріях продовжує залишатися застосування топічних засобів, що містять третиноїн, трофоластин, гіалуронову кислоту, масло какао, оливкову олію, силіконовий гель тощо (Ud-Din S. et al., 2016).  Наприклад, вважається, що третиноїн та ретиноєва кислота діють шляхом стимуляції фібробластів, що може сприяти підвищенню рівня колагену I типу у тканинах (Zasada M. et al., 2019), біологічно активні речовини у складі центелли азійської можуть стимулювати проліферацію фібробластів та зменшувати деградацію позаклітинного матриксу та фіброз, а також сприяти збільшенню вироблення колагену та еластичних волокон (Boira C. et al., 2024), а гіалуронова кислота — відігравати важливу роль у стимуляції активності фібробластів та вироблення колагену (Chylińska N. et al., 2025).

Профілактика стрій

Варто відзначити, що повністю «видалити» стрії, особливо застарілі, досить складно, адже це рубці. Проте можна значно покращити їхній вигляд та запобігти виникненню нових. Для цього потрібно:

  • регулярно використовувати зволожувальні креми, лосьйони або олії (мигдальну, оливкову, олію ши), що можуть допомогти підтримувати еластичність шкіри (Purnamawati S. et al., 2017). У нагоді можуть стати також косметичні засоби, що містять вітаміни A, E, C (Gianeti M.D. et al., 2012), пантенол (Zhang X. et al., 2024), гіалуронову кислоту (Papakonstantinou E. et al., 2012) та екстракти водоростей (Kim J.H. et al., 2018);
  • масажувати зони з «розтяжками», що сприятиме покращенню кровообігу, стимуляції регенерації шкіри та підвищенню її тонусу (Caberlotto E. et al., 2017);
  • чергувати теплу та прохолодну воду під час душу (контрастний душ), що поліпшуватиме мікроциркуляцію крові, зміцнюватиме судини та підвищуватиме пружність шкіри (Cochrane D., 2004);
  • збалансовано та поживно харчуватися (хлопчикам потрібно в середньому 2800 калорій/добу, а дівчатам — близько 2200 калорій/добу)2;
  • споживати достатньо води для підтримки гідратації шкіри та її еластичності (Akdeniz M. et al., 2018): хлопцям — 2,1 л та дівчатам — 1,9 л3;
  • уникати різких коливань маси тіла, оскільки це може провокувати розвиток нових стрій (Mikes B.A. et al., 2025); якщо є необхідність скоригувати масу тіла, робити це поступово та під контролем фахівців (Hall K.D. et al., 2018);
  • оберігати тіло від прямих сонячних променів, що можуть зробити стрії більш помітними, наприклад, використовуючи санскріни4.

Якщо розтяжки виникають попри прийняті заходи безпеки без видимих причин, їх дуже багато або вони супроводжуються іншими патологічними симптомами, варто звернутися по допомогу до лікаря.

Інна Грабова

1За даними www.mayoclinichealthsystem.org.
2За даними www.healthychildren.org.
3За даними Європейського агентства з безпеки харчових продуктів (European Food Safety Authority — EFSA) (www.efsa.europa.eu).
4За даними www.skincancer.org.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті