Про назальну сухість та кірочки в носі: чому та як допомогти

03 Липня 2025 10:34 Поділитися
Незважаючи на те що багато людей страждають від надмірної сухості носа, однозначного її визначення не існує. Спектр клінічних проявів цього стану надзвичайно широкий — від суто суб’єктивного відчуття дискомфорту, пов’язаного з надмірною сухістю, до об’єктивних ознак ураження, таких як видимі ерозії та утворення кірочок на внутрішній поверхні носової порожнини (Hildenbrand T. et al., 2011). Надмірна назальна сухість може виникати як при різних патологічних станах, як-от застуда або алергія, так і навіть банально розвиватися при вдиханні сухого повітря. Усунення зазначеного дискомфорту потребує комплексного підходу, що охоплює як ідентифікацію та усунення першопричин розвитку, так і підбір відповідної фармакологічної підтримки, спрямованої на відновлення нормального функціонування слизової оболонки носа.

Причини виникнення дискомфорту у носі

Підвищена сухість у носі, а з нею пошкодження епітелію, утворення ран, виразок та тріщин в носі — поширена проблема, що може потенційно виникнути при:

  • перебуванні в приміщенні з пересушеним повітрям (часто відмічається в опалювальний сезон або ж в спеку чи при використанні кондиціонерів) (Wolkoff Р., 2018);
  • частому сяканні (Piromchai P. et al., 2021);
  • запаленні слизової оболонки носової порожнини, зокрема під час застуди (Helliwell T., 2010);
  • алергічному риніті (сінна лихоманка) (Akhouri S. et al., 2023);
  • дефіциті або надлишку вітамінів, особливо при надмірному споживанні вітаміну A (Olson J.M. et al., 2023);
  • на фоні тривалого застосування антигістамінних препаратів та судинозвужувальних назальних крапель (Wahid N.W.B. et al., 2023).

Якщо на патологічні назальні прояви своєчасно не реагувати та не усувати їх,  потенційно підвищується вірогідність розвитку низки ускладнень та вторинних інфекцій (наприклад вторинного герпесу або утворення гнійників (абсцесів), або ж хронізації патологічного процесу).

Симптоми сухості слизової оболонки носової порожнини

Як визначено, центральним патофізіологічним механізмом, який лежить в основі багатьох специфічних та взаємопов’язаних факторів, що зумовлюють появу назальних симптомів носа, у тому числі надмірної сухості, є запалення слизової оболонки (Naclerio R.M. et al., 2010). А тривале запалення, викликане з часом гіперосмолярним середовищем, може погіршити здатність носа кондиціонувати повітря, вимагаючи більшої кількості кондиціонування в нижніх дихальних шляхах і призводячи до несприятливих наслідків для дихальної системи (Naclerio R.M. et al., 2007).

При цьому залежно від першопричини сухість у носі може супроводжуватися іншими симптомами. Пацієнти можуть скаржитися на подразнення та печіння навколо носових ходів, закладеність, утворення кірок, тріщин (особливо біля крил носа), порушення цілісності шкіри біля носової порожнини, внутрішні ранки та болісність над ними, набряк слизової оболонки, утворення гнійних вогнищ (наприклад у випадках герпесу у носі) тощо.

Як лікувати рани в носі?

Лікування ранового процесу в порожнині носа, у тому числі зумовленого надмірною сухістю слизової оболонки, має включати зволоження повітря (у цьому контексті актуальними будуть часті вологі прибирання), інгаляції, сольові зрошення (зволоження) порожнини носа, застосування назальних мазей, прийом вітамінів та уникання пересихання, зокрема, де можливо, впливаючи на мікроклімат  (Hildenbrand T. et al., 2011).

  1. Зазвичай рекомендується підтримувати значення відносної вологості у приміщенні в межах 40–60% для комфорту та здоров’я (Maria-Coral Ness, 2022).

Дихання сухим повітрям посилює перебіг респіраторних захворювань, починаючи від бронхіальної астми та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) і закінчуючи такими інфекціями, як грип та COVID-19. Адже зневоднені дихальні шляхи — майже «ідеальне» середовище для розвитку запалення та появи асоційованих з ним проявів, як-от секреція слизу, дисфункція війок та кашель (Edwards D.A. et al., 2023). А от вдихання зволоженого повітря, навпаки, допомагає розріджувати секрети дихальних шляхів та полегшувати симптоми респіраторного дистресу (Umoren R. et al., 2022).

  1. Сольові назальні зрошення були визначені як важливий компонент у лікуванні більшості патологічних станів порожнини носа, що може сприяти посиленню здатності слизової оболонки носа протистояти впливу інфекційних агентів, медіаторів запалення та подразників та призводити до покращення функції слизової оболонки носа завдяки таким фізіологічним ефектам, як пряме очищення від потенційних подразників та покращення мукоциліарної функції, що проявляється підвищенням частоти скорочень війок (Rabago D. et al., 2009). У сучасній науці дані рандомізованих контрольованих досліджень продемонстрували важливість промивання носа для покращення загоєння ран слизової оболонки носа (Selvarajah J. et al., 2020).
  2. У разі появи ранового процесу в носовій порожнині актуальним буде застосування антисептиків, що можуть допомогти знизити ризик розвитку інфекційних ускладнень (наприклад це можуть бути крем або мазь від виразок у носі) (Selvarajah J. et al., 2020; Stathis C. et al., 2021), заспокійливих препаратів (наприклад екстракт ромашки сприяє зменшенню вираженості симптомів хронічного риносинуситу (Nemati S. et al., 2021), регенеративних засобів для відновлення епітелію носової порожнини (наприклад мазь з пантенолом (декспантенолом), який може стимулювати регенерацію, зволожувати та сприяти швидшому загоєнню (Ebner F. et al., 2002; Addor F.A.S. et al., 2021), у тому числі ранок у носі), вітаміну A, який може підтримувати відновлення слизової оболонки, посилювати слизовиділення, захищати від пересихання (дослідження показує, що місцеві ретиноїди можуть бути застосовані для сприяння загоєнню ран пазух (Maccabee M.S. et al., 2003), противірусних препаратів (топічні засоби від герпесу на основі ацикловіру1 та пенцикловіру2) тощо.

Домашні методи боротьби

Щодо того, чим підтримати стан носової порожнини в домашніх умовах, то це може бути використання таких продуктів, як прополіс (у дослідженнях використання суспензії з прополісом зменшувало вираженість запалення та прискорювало загоєння ран слизової оболонки носа (El-Anwar M.W. et al., 2016)) та куркума (куркумін — основна біологічно активна речовина у складі куркуми сприяє зменшенню вираженості запальної реакції та значно прискорює загоєння ран у носі (Emiroglu G. et al., 2017)).

Однак якщо застосовані втручання не приносять результату, зокрема, коли не гояться тріщини в носі, відмічаються кровоточивість та кров’яні кірки, біль, сильний набряк, підвищена температура тіла, гнійні вогнища, необхідно негайно звернутися по допомогу до лікаря.

Інна Грабова

1Протоколи фармацевта.
2За даними Державного реєстру лікарських засобів.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті