Краса всупереч здоров’ю, або Потенційна ілюзія сушки

03 Липня 2025 3:28 Поділитися
Сьогодні культ зовнішності набуває все більшої ваги. Майже ідеальні тіла з обкладинок, бездоганні образи в соцмережах, відфільтровані стандарти краси — усе це формує уявлення про те, як має виглядати сучасна красива людина. Однак у гонитві за цим ідеалом люди часто готові жертвувати не лише часом і ресурсами, а й… власним здоров’ям. Обмежувальні дієти, агресивні тренування, біологічно активні добавки сумнівного походження, сушка тіла — практики, що можуть тимчасово наблизити людину до «ідеалу», але водночас «затребувати» занадто високу плату, що вартуватиме здоров’я.

Що таке сушка тіла і для чого її проводять?

Сушка тіла — це процес зменшення частки жирової маси в організмі при максимальному збереженні м’язової. Її активно використовують спортсмени, зокрема, бодибілдери, перед змаганнями або фотосесіями. Основна мета — зробити рельєф м’язів чітко вираженим за рахунок зменшення підшкірного жиру.

Нагадаємо, що бодибілдинг — це система тренувань, спрямованих на покращення вигляду людського тіла через розвиток м’язів та сприяння загальному здоров’ю та фізичній формі. Зокрема, як змагальний вид спорту бодибілдинг фокусується на естетичній демонстрації розвиненої м’язової маси, симетрії та рельєфу, для досягнення чого використовуються різні силові тренування1, у тому числі й такі прийоми, як сушка тіла, що передбачає комплекс із спеціальної програми харчування (наприклад низьковуглеводна дієта) і фізичних вправ, спрямований на максимальне зменшення жирового прошарку і розвиток рельєфу тіла.

Визначити рівень сушки можна за допомогою спеціальних калькуляторів2. Для чоловіків допустимий рівень сушки тіла (мінімальна кількість жиру, необхідна для нормального фізіологічного функціонування) становить 3%, для жінок — 12% (Flynn S. et al., 2025).

Однак з огляду на сучасні тренди, спрямовані на здоровий спосіб життя та підтримку «ідеальних» форм, сушка часом почала використовуватися не лише спортсменами, а й всіма, хто прагне покращити зовнішній вигляд свого тіла. Однак тут важливо наголосити, що це не метод схуднення (хоча він й сприяє зменшенню маси тіла), а спосіб підкреслити вже існуючий рельєф м’язів. Тобто вона є вузькопрофільним втручанням (зокрема серед бодибілдерів) і не підходить для тих, хто просто бажає (або кому рекомендовано) «скинути» зайві кілограми.

Як впливає сушка на організм та її «підводні камені»

Багатьом людям, у тому й числі й тим, хто займається професійною спортивною діяльністю, заради отримання належних результатів своєї роботи доводиться часом йти на «крайнощі», навіть іноді віддаючи на поталу своє здоров’я. Зокрема, не виняток і сушка тіла, яка попри свої заявлені бенефіти, як-от покращення зовнішнього вигляду тіла, може призводити до низки небажаних ускладнень (особливо якщо вона буде проводитися без контролю фахівця з цього питання).

Одним з основних відчутних «нездорових» ефектів сушки тіла є втрата рідини, яку хибно дехто може інтерпретувати як втрату жиру (~1,5 % за 45 хв фізичного навантаження) (Michael T.C. et al., 2022). Однак не варто забувати про ризики такого штучно ініційованого зневоднення. Адже разом із водою організм втрачає потрібні електроліти, що може порушувати роботу серцево-судинної та центральної нервової системи, обмін речовин, негативно впливати на опорно-руховий апарат, роботу нирок та шлунково-кишкового тракту тощо (Taylor K. et al., 2025).

Окрім порушення водного балансу, слід звернути увагу й на такі «підводні камені» сушки, як втручання в раціон харчування, а саме — зниження його калорійності. Дійсно, при тривалому дефіциті енергії, зумовленому низькокалорійною дієтою, починається втрата м’язової маси навіть за умови відсутності тренувань. Однак такий неприродний «енергодефіцит» негативно впливає на загальний стан здоров’я, що може проявлятися погіршенням самопочуття, слабкістю, запамороченням, дратівливістю, депресивними та метаболічними розладами, когнітивними порушеннями тощо (Redman L.M. et al., 2011; Most J. et al., 2020).

Ще одне часте негативне явище, що може відмічатися при сушці тіла, — гормональний дисбаланс. Як показано, низькокалорійне харчування з обмеженням вуглеводів та жирів і водночас збільшення кількості білка в раціоні може несприятливо впливати на функціонування щитоподібної залози (Partsalaki I. et al., 2024) та репродуктивної системи (Ma X. et al., 2022), наприклад, призводячи до значного зниження рівня тестостерону у чоловіків, що може проявлятися порушенням еректильної функції (Whittaker J. et al., 2022) або ж викликати збої менструального циклу у жінок (Halliday T.M. et al., 2016; Güzeldere H.K.B. et al., 2024).

Як безпечно «сушити» тіло та кому не варто «сушити» себе?

Сушка тіла — це не для всіх! Враховуючи ймовірні негативні наслідки, від використання цієї методики варто відмовитися людям із захворюваннями серцево-судинної системи, порушеннями обміну речовин або гормональними розладами, непрофесійним спортсменам, підліткам, людям похилого віку тощо.

Тому якщо в планах не стоїть похизуватися принадами свого тіла, наприклад, у ролі професійного бодибілдера, а тим більше якщо є деякі сумніви щодо стану здоров’я, варто добре зважити всі за і проти та не забувати про серйозні ризики для здоров’я при сушці.

Якщо ж все-таки бажання «випробувати долю» не зникає, то перед тим, як спробувати добряче «підсушити» своє тіло, щоб уникнути негативних наслідків, необхідно обов’язково порадитися з лікарем щодо доцільності цього втручання в конкретній ситуації. Ймовірно, фахівець зможе підібрати менш агресивний, але не менш дієвий спосіб або спланувати сушку тіла таким чином, щоб режим тренувань та раціон харчування не йшли в розріз з потребами організму.

Інна Грабова

1За даними онлайн-ресурсу www.britannica.com.
2За даними онлайн-ресурсу www.fitness-world-nutrition.com.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті