До редакції «Щотижневика АПТЕКА» продовжують надходити листи від працівників аптечних закладів із зауваженнями та пропозиціями до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів» («Щотижневик АПТЕКА» № 4(475) від 31 січня 2005 р.).
Свої зауваження висловили фахівці відділу фармацевтичного контролю Управління охорони здоров’я Івано-Франківської обласної державної адміністрації (завідувач відділу М. Клим), а також колективного підприємства «Барська центральна аптека» (директор В.С. Кравець).
Правила виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення
В абзаці 1 п. 25 слова «сільськими лікарськими амбулаторіями» вилучити.
Сільські лікарські амбулаторії належать до комунальних лікувально-профілактичних закладів, у штаті яких працюють лікарі загальних спеціальностей (терапевт, гінеколог, педіатр), а загальне керівництво здійснює головний лікар. Таким чином, лікарі сільської лікарської амбулаторії мають право на загальних підставах виписувати всі необхідні хворим лікарські засоби, в тому числі й наркотичні (психотропні), за умови наявності відповідної ліцензії за місцем провадження господарської діяльності.
В абзаці 1 п. 29 після слів «або його заступника по лікувальній частині» додати «підпис керівника структурного підрозділу лікувально-профілактичного закладу (кабінету чи відділення), із зазначенням їх найменування».
Безпосередніми замовниками лікарських засобів і виробів медичного призначення для забезпечення лікувально-діагностичного процесу в умовах стаціонару чи поліклініки є відділення чи кабінети лікувально-профілактичних закладів в особі їх керівників, а не заклад в цілому. Адміністрація лікувально-профілактичного закладу тільки завіряє вимоги (замовлення) як юридичний, медичний та фінансовий документ.
У абзаці 3 п. 29 вилучити друге речення.
Правила відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів
Що стосується абзацу 3 п. 7, то необхідно розробити і затвердити Порядок знищення рецептів на відпущені лікарські засоби як в аптеках різних форм власності, так і в їх структурних підрозділах після закінчення терміну зберігання рецептів з урахуванням потреби визначення легітимного складу комісій зі знищення рецептів, які б забезпечували виконання цієї роботи.
Свого часу існував порядок знищення рецептів, визначений в період функціонування аптечних закладів тільки державної (комунальної) форми власності, які входили в систему обласних аптечних управлінь, а пізніше ОВО «Фармація», що передбачав створення при центральних районних (міських) аптеках комісій зі знищення рецептів в аптечній мережі відповідних адміністративно-територіальних районів, міст. Причому документ на право знищення рецептів, що зберігалися в таких аптеках, необхідно було погоджувати з ОВО «Фармація» як вищим органом управління. З урахуванням функціонування аптечних закладів недержавної форми власності цей порядок знищення рецептів, на наш погляд, неприйнятний.
В абзаці 1 п. 13 слова «або фельдшерсько-акушерських пунктів» вилучити. Згідно з вимогами чинного законодавства (постанова Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 106, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.97 р. № 356) фельдшерсько-акушерські пункти забезпечуються наркотичними (психотропними) лікарськими засобами безпосередньо з лікувально-профілактичних закладів, яким підпорядковані.
Інструкція про порядок зберігання та обліку рецептурних бланків
Абзац 2 п. 3 викласти в такій редакції: «Рецептурні бланки ф-3 видаються відповідальною особою лікуючому лікарю на день прийому в кількості не більше 10 (десяти) спецбланків форми № 3 в порядку, визначеному наказом по лікувально-профілактичному закладу». Запропонована в проекті Інструкції про порядок зберігання та обліку рецептурних бланків норма видачі кількості рецептурних бланків ф-3 визначена п. 5.6.1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1997 р. № 356 «Про затвердження Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в державних і комунальних закладах охорони здоров’я України».
***
Колективне підприємство «Барська центральна аптека» пропонує в проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про порядок виписування рецептів та відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів» внести такі зміни:
П. 4 Переліку лікарських засобів, що підлягають предметно-кількісному обліку, викласти в такій редакції: «Спирт етиловий (ангро)».
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим