Всесвітній день нирки: інфографіка та поради експертів

14 Березня 2019 2:17 Поділитися

14 березня 2019 р. — сьогодні відзначається Всесвітній день нирки — глобальна кампанія, що звертає увагу людей на здоров’я нирок. В Україні 490 тис. людей мають хронічну хворобу нирок. У світі у 850 млн осіб відзначають проблеми з нирками, а 1,7 млн – щорічно помирають від гострої ниркової недостатності. Розповідаємо, як вберегти цей життєво важливий орган.

Яку функцію виконують нирки в організмі?

Нирки — це парний орган, що розташований у поперековій ділянці. Він виконує важливу функцію — очищує кров у нашому організмі від надлишкової рідини та токсинів. У такий спосіб нирки підтримують оптимальний баланс необхідних речовин у крові, а також продукують гормони.

Кожна нирка складається з близько мільйона мікроскопічних фільтруючих елементів — нефронів. Від роботи кожного з них залежить працездатність нирок та якість життя людини.

Як дізнатися про проблеми з нирками?

На початкових стадіях дуже складно помітити симптоми хвороби нирок. Два з трьох випадків ниркової недостатності спричинені артеріальною гіпертензією (підвищеним тиском) та цукровим діабетом. Насамперед на зниження функції нирок вказують набряки кінцівок, погіршення апетиту, слабкість, що наростає. Проте лише регулярні медичні обстеження допоможуть виявити відхилення від норми та попередити прогресування хвороби.

Хто в зоні ризику?

Люди з цукровим діабетом, підвищеним артеріальним тиском, зі спадковими захворюваннями нирок. Збільшується ймовірність виникнення проблем з нирками, якщо людина має надлишкову масу тіла, палить чи зловживає алкоголем.

Що буде, якщо нирки не працюватимуть?

На термінальній стадії ниркової недостатності працює лише 10% нефронів. Людину постійно нудить, зовсім немає апетиту та відсутнє сечовипускання. Нирки не можуть впоратися з навантаженням, їм необхідна допомога, а саме ниркова замісна терапія — трансплантація нирки або діаліз. Без замісної терапії людина здатна прожити лише кілька місяців чи навіть тижнів.

В Україні найпоширенішим методом замісної терапії нирок є гемодіаліз — кров людини пропускається крізь спеціальний апарат і діалізний фільтр для очищення від токсинів, шкідливих речовин та виведення зайвої рідини. В Україні 35 тис. людей поступово, але невпинно наближаються до термінальної стадії хронічної хвороби нирок. Проте лише один із чотирьох українців, яким потрібен гемодіаліз, його отримує. Гемодіаліз необхідно проводити пожиттєво 3 рази на тиждень по 4 год. Якщо людина з хронічною хворобою нирок отримує регулярний та якісний діаліз, вона здатна жити повноцінним життям, працювати, займатися спортом та народжувати дітей.

Як зберегти здоров’я нирок?

Найпростіший та найдієвіший спосіб — дотримання здорового способу життя:

  • займатися спортом та бути фізично активним (наприклад проходити мінімум 10 тис. кроків на день);
  • контролювати рівень глюкози у крові, зменшити вживання солі та прянощів;
  • пити ліки лише за призначенням лікаря, уникати самолікування;
  • контролювати артеріальний тиск;
  • зменшити вживання алкоголю та відмовитися від паління.

За матеріалами прес-релізу компанії Fresenius Medical Care

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті