Літо у місті: як впливає на психічне здоров’я навколишнє середовище

14 Червня 2019 10:50 Поділитися

Місто дуже впливає на наш психічний стан. Воно може як погіршувати його, посилюючи тривожність, відчуття самотності й безпорадності, так і сприяти психічному здоров’ю. Для цього місто має забезпечувати взаємодію та діяльність людей, бути безбар’єрним і зеленим.

ЧОМУ ГРОМАДСЬКИЙ ПРОСТІР – ЦЕ ВАЖЛИВО?

Люди – істоти соціальні, і наш мозок сприймає соціальну ізоляцію як фізичний біль. Неможливість бути з іншими чи небезпека, як ризик бути збитим машиною — це потужне джерело стресу.

У людей, що живуть у містах чи районах, які не дають можливості розвивати сусідську спільноту, де ніхто нікого не знає, або в сучасних “гетто”, — мають вищий ризик розвитку психічної хвороби. Натомість, громадські простори, що дають змогу спілкуватися, знайомитися, почуватися в безпеці, займатися спортом чи танцювати просто неба, сприяють психічному здоров’ю містян. Дуже добре, коли місцева влада облаштовує пішохідні зони, ярмарки, парки і майданчики.

Ми також можемо і самі брати відповідальність та облаштовувати простір довкола себе і заради себе. Ви навіть можете вийти в парк з колонкою та друзями і влаштувати танці. Така активність — це діяльність, соціальна взаємодія та профілактика нейродегенеративних хвороб.

ЧОМУ МІСТО МАЄ БУТИ ІНКЛЮЗИВНИМ?

Безбар’єрність міста – ще одна засада психічного здоров’я. Передусім вона пов’язана з можливістю взаємодіяти. “Хороший дизайн створює можливості, поганий — знищує” (англ. “good design enables, bad design disables”).

Як на візочку чи з дитиною у візочку потрапити в тролейбус, спуститися в метро і зробити пересадку? Ніяк. Внаслідок бар’єрності наших міст багато людей стають ізольованими або мусять відчайдушно долати перешкоди щодня. Уявіть, що можуть відчувати, стоячи перед підземним переходом, батько чи матір з візочком, людина літнього віку, яка може впасти і зламати шийку стегна, ветеран, який поки чекає на протез ноги і пересувається на милицях.

Кожен із нас може рано чи пізно безпорадно дивитися на сходи. Тому слід робити дві речі:

  • за можливості відходити від антисоціальних підземних переходів та сходів і облаштовувати наземні переходи, пандуси та зручний громадський транспорт. Там, де світлофори вже є, варто облаштовувати наземні переходи;
  • допомагати один одному. Якщо ви бачите, що людині важко спускатися чи підійматися сходами чи відчинити двері й проїхати візочком, допоможіть. Часто ми соромимося просити перехожих про допомогу. А якщо вам вона потрібна — звертайтеся до оточуючих. Виграють від цього всі. Коли ми допомагаємо іншим, то самі при цьому почуваємося щасливими. Співпричетність нам потрібна.

ЯК ДЕРЕВА ПІДТРИМУЮТЬ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я?

Дослідження показали, що навіть 20 хв перебування серед дерев та зелених насаджень знижують рівень кортизолу, тобто допомагають долати стресовий стан. Спостереження за птахами британські лікарі прописують як заспокійливий засіб.

Що більше парків та скверів у межах пішохідної досяжності, то нижчий ризик захворіти на психічну хворобу.

Зелені насадження в усьому світі — це ознака елітності району та запорука кращого здоров’я мешканців.

Варто дбати про ті дерева, що вже є: не рубати, не кронувати їх “під сірник”, не знищувати вихлопними газами заторів. Якщо дерево загинуло, на цьому місці варто посадити нове, а не припаркувати авто. Кожен з нас може озеленити власний балкон чи посадити дерево або кущ у громадському просторі.

За матеріалами moz.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті