Апітерапія: чи лікує бджолина отрута

21 Червня 2019 4:13 Поділитися

Апітерапія — альтернативний метод медицини, в якому для профілактики та лікування хвороб використовуються бджолині продукти — мед, пилок, прополіс, маточне молочко, віск та бджолина отрута. Ці продукти можуть застосовувати місцево, вживати перорально чи вводити безпосередньо у кров. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розповідає, чому таке лікування не допоможе при серйозних хворобах.

ЩО ЛІКУЮТЬ ПРОДУКТАМИ БДЖІЛЬНИЦТВА

На сайті Американської асоціації апітерапевтів вказано, що цей метод використовують для лікування розсіяного склерозу, ревматоїдного артриту, різних інфекцій, запалення суглобів, опіків, для загоєння ран, зменшення вираженості болю та ще низки проблем. Зокрема, й для лікування ракових пухлин, як доброякісних, так і злоякісних. Причому надається лише список хвороб та цілющих властивостей бджолиних продуктів, але немає жодного посилання на дослідження, щоб це підтвердити.

Прихильники апітерапії стверджують про її виключну користь для здоров’я. Але не обґрунтовують цю користь авторитетними науковими доказами, адже їх практично не існує.

Є низка статей про користь використання продуктів бджільництва — для загоєння ран, прополісу для полоскання ротової порожнини чи використання отрути бджіл для зменшення набряку й болю у пацієнтів з ревматоїдним артритом. Але в багатьох із цих досліджень наявні дані низької якості, їхні результати не можна вважати репрезентативними, і автори зазначають потребу в проведенні додаткових досліджень перед тим, як робити якісь ґрунтовні висновки.

Одним з поширених методів апітерапії є лікування бджолиною отрутою (Bee Venom Therapy). У такому разі використовують укуси живих бджіл у спеціальних точках тіла або ж ін’єкцію, виготовлену з отрути бджоли. Щоб зменшити біль, до місця укусу прикладають лід.

Прихильники цього способу вказують, що він ефективний у лікуванні ревматоїдного артриту, псоріазу, розсіяного склерозу та різних видів болю. Натомість дослідження вказують на недостатню кількість даних, щоб стверджувати не лише про ефективність, а й безпеку цього методу.

Крім цього, висновок систематичного огляду про лікування бджолиною отрутою застерігає про високу ймовірність побічних ефектів.

Особливу увагу варто звернути на «лікування» бджолиною отрутою розсіяного склерозу. На вищезгаданому сайті Американської асоціації апітерапевтів опубліковані історії пацієнтів з цією хворобою, які відчули переваги бджолиної отрути на собі.

Знову ж — без жодної згадки про можливі побічні ефекти та наявні наукові дослідження.

Але такі дослідження існують. За їх результатами, цей метод показує низьку ефективність. Водночас через малу вибірку не можна робити висновків щодо дієвості та безпеки застосування бджолиної отрути для лікування розсіяного склерозу.

Існує ще один досить інноваційний метод лікування за допомогою бджіл. Людям пропонують провести кілька годин або навіть заночувати у спеціально обладнаному будиночку, де вони можуть полежати на ліжку, під яким знаходяться вулики з бджолами. Інноваційність цього методу полягає в тому, що його майже не використовують ніде у світі, крім України. Відповідно й жодних наукових підтверджень його ефективності не існує.

Швидше за все таке «лікування» не завдасть особливої шкоди організму, але й обіцяної користі також не принесе. Засновники цього способу, м’яко кажучи, перебільшують його оздоровчі ефекти. А обіцяють вони зцілення буквально всього організму — як-от: усунення порушень кровообігу, нормалізацію артеріального тиску, очищення бронхів та зниження ймовірності туберкульозу, нормалізацію обміну речовин, гальмування процесу старіння та ще низку ефектів. І все це завдяки гудінню бджіл та їх цілющому біополю.

КОЛИ БДЖОЛИНІ ПРОДУКТИ ПРИНОСЯТЬ КОРИСТЬ

Бджолині продукти можуть бути корисні, але за кількох умов. По-перше, важливо бути впевненим, що у людини немає алергії на такі продукти. По-друге, варто зважати на потенційні ризики їх використання. Додати мед до чаю виглядає значно безпечнішим, ніж цілеспрямовано жалитися отрутою бджіл чи використовувати бджолині продукти або їх гудіння для лікування серйозних хвороб.

Коли йдеться про альтернативні методи лікування, вкрай важливо мислити критично та бути дуже обережним. Найчастіше такі методи не мають доведеної ефективності, недостатньо вивчені та пропонуються людьми, що не мають медичної освіти чи належного досвіду.

За матеріалами moz.gov.ua

Цікава інформація для Вас:

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті