Так, наказом МОЗ України від 27.04.2010 р. № 367 (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 20 (741) від 24.05.2010 р.) було визнано таким, що втратив чинність, наказ МОЗ від 07.11.2009 р. № 815 «Про встановлення лікарського засобу озельтамівір (Таміфлю тощо), що закуповується за бюджетні кошти, на предметно-кількісний облік у закладах охорони здоров’я на період епідемії грипу A (H1N1)» (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 45 (716) від 16.11.2009 р.). Таким чином, нормативно-правове положення щодо предметно-кількісного обліку лікарського засобу озельтамівір (Таміфлю® тощо) втратило чинність.
Проте залишається чинним наказ, згідно з яким озельтамівір (Таміфлю®, Тамівір тощо) входить до обов’язкового мінімального асортименту лікарських засобів та виробів медичного призначення. Цей перелік було затверджено на період загрози епідемії грипу A (Н1N1), починаючи з 15.02.2010 р., для аптек та аптечних пунктів, наказом МОЗ України від 13.01.2010 р. № 3 (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 6 (727) від 15.02.2010 р.). До обов’язкового мінімального асортименту лікарських засобів та виробів медичного призначення включено й озельтамівір (Таміфлю®, Тамівір тощо), але тільки для аптечних закладів, які розміщені на території визначених для лікування хворих на грип A (H1N1) лікувально-профілактичних закладів.
Запровадження у листопаді минулого року предметно-кількісного обліку препаратів озельтамівіру пов’язане, як відомо, з високою потребою системи охорони здоров’я у противірусних засобах під час епідемії грипу.
Загалом противірусні засоби поділяють на два класи [1]:
1) адамантани (амантадин, римантадин);
2) інгібітори нейрамінідази (озельтамівір, занамівір).
Амантадин та римантадин є специфічними противірусними засобами, які діють лише на вірус грипу А шляхом блокади так званих М2-каналів в оболонках вірусів. Проти вірусів грипу типу В адамантани не діють.
Низька ефективність амантадину та римантадину поряд із відносно високим рівнем побічних реакцій стала приводом для негативного ставлення до їх застосування під час сезонних епідемій та пандемії грипу [2]. Так, Центр з контролю та профілактики захворювань США (Centers for Disease Control and Prevention) не рекомендує застосовувати амантадин та римантадин для лікування та профілактики грипу з 2006 р. [3]. У Великій Британії амантадин (римантадин на ринку відсутній) також не рекомендований для лікування грипу [4]. Приводом для таких рішень стала, зокрема, низька чутливість вірусів до адамантанів. Так, майже всі штами типу H3N2 та у деяких регіонах світу більшість вірусів H1N1 (так званого свинячого грипу) резистентні до препаратів цієї групи [5; 6].
Озельтамівір та занамівір (інгібітори специфічної вірусної нейрамінідази) мають сприятливий профіль безпеки та діють на віруси грипу А і В. Ситуація з резистентністю вірусів до них наразі більш сприятлива, проте вартість цих лікарських засобів є значно вищою.
Занамівір (Реленца™, «GlaxoSmithKline») призначений для лікування та профілактики грипу типів А і В у дорослих і дітей (віком старше 5 років). Шляхом інгаляцій його застосовують двічі на добу. Є поодинокі повідомлення про виникнення бронхоспазму та/або погіршення легеневої функції після застосування препарату Реленца™ у хворих, які лікувалися від грипу.
Озельтамівір (Таміфлю®) застосовують у дітей віком старше 1 року та дорослих у формі суспензії та капсул. В умовах пандемії грипу противірусне лікування інгібіторами нейрамінідази повинно призначатися у максимально ранні строки (перші 24–48 год) особам, які мають типову клінічну картину захворювання, навіть без лабораторного підтвердження діагнозу грипу [7; 8].
Згідно із затвердженим МОЗ України минулого року Клінічним протоколом діагностики та лікування у дітей пандемічного грипу, спричиненого вірусом (А H1/N1 Каліфорнія), емпіричне противірусне лікування рекомендується для хворих із тяжкими формами захворювання із сильною лихоманкою у поєднанні з утрудненим диханням та кашлем. Для противірусного лікування грипу А (H1N1 Каліфорнія) за рекомендацією ВООЗ слід застосовувати озельтамівір. Противірусне лікування грипу А (H1N1 Каліфорнія) також показане людям, що належать до груп ризику щодо розвитку ускладнень [9].
Згідно з інструкцією для медичного застосування лікування слід розпочинати в перший або другий день появи симптомів грипу. Дорослим та дітям віком старше 12 років препарат слід застосовувати по 1 капсулі (75 мг) два рази на добу протягом 5 днів. Дітям від 1 року призначають Таміфлю® у формі суспензії у вікових дозуваннях.
Для профілактики грипу Таміфлю® можна застосовувати у дорослих та дітей віком старше 12 років. Рекомендована доза Таміфлю® після контакту з хворим на грип — по 75 мг 1 раз на добу перорально протягом не менше 7 днів. Прийом препарату слід розпочинати не пізніше ніж у перші 2 дні після контакту.
Рекомендована доза для профілактики під час сезонної епідемії грипу — по 75 мг 1 раз на добу; доведена ефективність та безпека препарату при його застосуванні протягом 6 тиж. Профілактична дія триває стільки, скільки триває прийом препарату.
Згідно з результатами клінічного дослідження у випадку родинного контакту (тобто якщо на грип захворів хтось із членів родини) профілактичний прийом Таміфлю ® знижує ризик захворіти у 9 разів [10]. Цей аспект враховують при плануванні протиепідемічних заходів у вогнищі грипозної інфекції.
Дар’я Полякова
ЛІтература
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим