Що нового в інструкції Протефлазіду
В інструкції для медичного застосування лікарського засобу тепер зазначено такі фармакологічні властивості: «Протефлазід пригнічує активність 3СL-протеази коронавірусу SARS-CoV-2… У доклінічних дослідженнях in vitro… показана противірусна активність препарату проти пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 — зі значним пригніченням реплікації вірусу». Окрім того, в описі імунотропних властивостей Протефлазіду в його інструкції спеціально вказано з посиланням на клінічні дослідження, що «препарат не чинить імунотоксичної дії та не викликає рефрактерності (гіпореактивності) імунної системи: не спостерігається пригнічення синтезу α- та γ-інтерферонів».
Протоколи лікування СOVID-19
Низка лікарень уже ввели Протефлазід до власних локальних протоколів лікування СOVID-19*. Підставою для цього є не тільки офіційне підтвердження дії препарату з боку МОЗ. Адже ще за півтора року до прийняття згаданого наказу МОЗ близько 33 тис. флаконів Протефлазіду виробник у межах власної гуманітарної програми безкоштовно поставив у лікарні, які приймають хворих на СOVID-19. Після завершення майже піврічної програми було опубліковано статистичні дані, оброблені Національною академією статистики, обліку і аудиту щодо результатів його застосування (Grynevych O. et al., 2021).
Статистика, що базується на даних з майже 80 медзакладів, у яких застосовували Протефлазід для профілактики і лікування, засвідчила: у 2,2 раза знизилася захворюваність серед медперсоналу; частка хворих з тяжким перебігом хвороби зменшилася у 3,3 раза, середній термін лікування скоротився у 1,8 раза. Не було зафіксовано жодного летального випадку від СOVID-19 серед тих медиків і пацієнтів, що приймали Протефлазід.
Суди зняли претензії АМКУ до виробника Протефлазіду
Варто нагадати про публічний конфлікт, який розгорнулася навколо цього препарату з березня 2020 р. — одразу після того, як було опубліковано звіт, підготований ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» Національної академії медичних наук (НАМН) України та Лабораторією експериментальної хіміотерапії вірусних інфекцій про дію Протефлазіду на коронавіруси. Після цього Антимонопольний комітет України (АМКУ) наклав штраф на виробника — по-перше, за згаданий звіт, який в АМКУ розцінили як поширення неправдивих відомостей; по-друге, за благодійні поставки препарату в лікарні, що, на думку представників АМКУ, дало фармкомпанії «незаслужені конкурентні переваги, які можуть вплинути на наміри споживачів щодо придбання товарів цього суб’єкта господарювання» — хоча Протефлазід є рецептурним препаратом. Суд визнав недійсним та скасував накладений АМКУ штраф, вказавши АМКУ як на те, що наукові звіти не можуть кваліфікуватися як «неправдива інформація», так і на відсутність доказів при твердженні про конкурентні переваги, начебто отримані в результаті гуманітарних поставок препарату в лікарні. Потім були апеляційні процеси від АМКУ на чимдалі вищих рівнях судочинства. І, нарешті, в серпні 2021 р. Верховний Суд України остаточно поставив крапку в цьому процесі, підтвердивши необґрунтованість дій АМКУ.
Нові дослідження та остаточне затвердження факту дії Протефлазіду на коронавіруси
Протягом 2021 р. дослідження in vitro і в США, в Німеччині, і в Іспанії підтвердили специфічну противірусну дію українського препарату на коронавіруси**. Висновки з цих досліджень можна прочитати в офіційному інформаційному листі***, підготованому ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського» НАМН України, Інститут молекулярної біології та генетики Національної академії наук України та Українського центру науково-медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи МОЗ України.
Учені часто прагнуть впливати на віруси шляхом поєднання дії двох препаратів з різними механізмами впливу для зменшення вірусної стійкості, а при використанні Протефлазіду подібна подвійна дія має місце при використанні одного вітчизняного препарату, оскільки науковими дослідженнями вітчизняних та зарубіжних установ підтверджено подвійний механізм дії Протефлазіду — пригнічення активності 3СL-протеази та інгібування РНК-полімерази коронавірусу SARS-CoV-2 (Grynevych O. et al., 2021). Вказаний механізм дії забезпечує попередження проникнення та пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим