Здорожчання протизастудних засобів у Німеччині та пропозиція аптечних «товкучок»

22 Грудня 2022 11:01 Поділитися

В Європі відчувається дефіцит ліків від застуди та жарознижувальних засобів не лише в стаціонарних, а й в інтернет-аптеках. Це призводить до значного підвищення цін, повідомляє «WirtschaftsWoche». Так, з листопада 2022 р. протикашльові засоби, які замовляють онлайн, здорожчали на 18%. Про це свідчить ексклюзивна оцінка штутгартської компанії XPLN (Price Intelligence), виконана на замовлення видання. Експерти дослідили зміну цін на типові ліки від застуди, які можна придбати без рецепта товарів на різних платформах електронної комерції та в онлайн-аптеках.

Розвиток ситуації зрозумілий і має майже хрестоматійний характер: пропозиція знижується, ціни зростають, зазначає кореспондент. У великих інтернет-аптеках засобів, які застосовують при захворюваннях горла, значно менше, ніж у листопаді. Середня ціна, навпаки, підвищилася на 12%. У той же час препарати від кашлю коштують на 18% дорожче. Також здорожчали ліки для нанесення на шкіру при кашлю та застуді (мазі (+14%) і засоби від застуди (+11%)) (рисунок).

Рисунок. Зміна пропозиції (А) та цін (Б) окремих ліків в онлайн-торгівлі (середні відсоткові зміни з 1 листопада по 19 грудня 2022 р.) за XPLN

Окрім COVID-19, грип та респіраторно-синцитіальний вірус викликають багато респіраторних захворювань. На цьому тлі останнім часом виникли проблеми з поставкою ліків у рідких формах. Клаус Рейнхардт (Klaus Reinhardt), президент Німецької медичної асоціації (Bundesärztekammer — ВАК), уже закликав німців виручати одне одного з ліками. «Тепер допомагає лише солідарність. Якщо ви здорові, ви повинні віддати ліки, які є в наявності, хворим, — заявив К. Рейнхардт «Tagesspiegel». — Потрібно щось на зразок блошиних фармринків по сусідству». У цьому контексті очільник об’єднання лікарів зазначив, що в цьому відношенні заслуговують на увагу лікарські засоби, термін придатності яких минув кілька місяців тому. У надзвичайних ситуаціях можна безпечно використовувати різні ліки, зазначив він. Натомість аптеки виступили категорично проти ідеї «сусідських блошиних ринків» — так званих товкучок.

Перевага місцевому виробництву

З іншого боку, федеральний міністр охорони здоров’я Карл Лаутербах (Karl Lauterbach) пропонує стратегічні рішення. «Неприйнятно, що в Німеччині важко отримати протилихоманковий сироп для вашої дитини, який усе ще доступний за кордоном», — цитує міністра «WirtschaftsWoche». Тому ціноутворення на дитячі ліки має бути кардинально змінено. «Якщо, наприклад, маленьким пацієнтам доведеться переходити на дорожчі ліки, медичним страховим компаніям у майбутньому доведеться нести значно більше витрат, ніж сьогодні. У короткостроковій перспективі це зумовить збільшення постачання педіатричних ліків».

Загалом фармацевтичний ринок має бути краще убезпечений від проблем із постачанням з Азії та залежністю від окремих фірм. Медичні страхові компанії спочатку повинні отримати «простір для маневру», організовуючи тендери на протипухлинні ліки та антибіотики. Окрім розгляду пропозицій за ціною, вони мають проводити відбір за критерієм «частка виробництва діючих речовин у ЄС». Це повинно забезпечити перевагу більш надійним європейським постачальникам, пояснив К. Лаутербах. Необхідно також передбачити певні запаси ліків та коштів.

Реалізувати плани збираються в новому році. К. Лаутербах зазначив, що політика дискаунтерів протягом десятиліть постійно погіршувала пропозицію. «Відіграти назад» — справа не швидка.

За матеріалами www.wiwo.de; www.tagesspiegel.de

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті