Антимікробні засоби вбивають або сповільнюють поширення мікроорганізмів. Стійкість до антимікробних препаратів виникає внаслідок їх поступової мутації та втрати ними сприйнятливості до лікарських препаратів, ускладнюючи лікування інфекцій і підвищуючи ризик поширення, тяжкого перебігу та летального наслідку хвороб. Основними причинами виникнення стійкості до антимікробних препаратів є неправильне та надмірне їх застосування; відсутність доступу до чистої води, засобів санітарії та гігієни; незадовільна профілактика інфекцій та інфекційний контроль у медичних закладах та на сільськогосподарських підприємствах; обмежений доступ до лікарських препаратів, вакцин і засобів діагностики; низький рівень поінформованості про антимікробні препарати. Поява та поширення несприйнятливих до лікарських засобів патогенів, у яких виробилися нові механізми резистентності, обмежують можливості для лікування поширених інфекцій. Особливо тривожною тенденцією є швидке поширення у світі бактерій із множинною або тотальною стійкістю (так званих супербактерій), що спричиняють інфекції, які не піддаються лікуванню наявними антимікробними препаратами, зокрема антибіотиками.
У міру поширення глобальної резистентності ефективність антибіотиків неухильно знижується, що призводить до появи інфекцій, які важко вилікувати, а також підвищення смертності. Глобально високі показники резистентності фіксують до антибіотиків, які застосовуються у лікуванні таких поширених бактеріальних інфекцій, як інфекції сечовивідних шляхів, сепсис, інфекції, що передаються статевим шляхом, деякі форми діареї, що свідчить про виснаження існуючого арсеналу антибактеріальних препаратів. Відтак гострою потребою є пошук нових ефективних антимікробних препаратів. За даними ВООЗ, R&D-портфель наразі вкрай малий. У 2019 р. зафіксовано 32 кандидати у препарати, призначені для лікування інфекцій, спричинених збудниками, включеними до списку пріоритетних патогенів ВООЗ, з яких тільки 6 віднесено до категорії інноваційних.
Водночас навіть нові препарати без зміни нинішньої практики застосування антибіотиків, як і сьогодні, втрачатимуть свою ефективність. Без ефективних інструментів профілактики, належного лікування стійких інфекцій та розширення доступу до наявних і нових антимікробних препаратів кількість людей, які не зможуть вилікуватися, зростатиме. Більш ризикованими стануть такі медичні втручання, як хірургічні операції, зокрема кесарів розтин або ендопротезування кульшового суглоба, хіміотерапія при онкологічних захворюваннях, трансплантація органів.
Важливо, що антибіотики має призначати лікар, і лише при бактеріальних інфекціях. Антибіотики слід приймати так, як призначив лікар, та за рекомендаціями, вказаними в інструкції, не переривати курсу лікування (навіть якщо самопочуття покращилося). Не забувайте про профілактику — регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими і вчасно робіть щеплення.
за матеріалами http://www.who.int, http://www.uicc.org, phc.org.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим