Вітаміни у косметології

12 Червня 2024 5:02 Поділитися
Зв’язок між харчуванням і станом шкіри був цікавою галуззю досліджень не тільки для вчених, але й спільною сферою інтересів для людей протягом багатьох років. «Ми є те, що ми їмо», — говорили ще давньогрецькі мудреці, і вже тоді припускали, що їжа впливає не тільки на самопочуття людини, але також і на її настрій, фізичний стан і навіть на «духовне здоров’я». Не змінилася ця теорія і після низки сучасних досліджень та експериментів, результати яких свідчать, що краса йде зсередини, а шкіра є відображенням загального стану здоров’я людини. Завдяки отриманим знанням про різні біологічно активні речовини, зокрема вітаміни, стало можливим їх застосування не лише у ролі поживного дієтичного доповнення до раціону, а й у якості місцевої доглядової косметики (Schagen S.K. et al., 2012).

Застосування вітамінів у косметології

Людський організм і його правильне функціонування залежить від різних біологічно активних речовин. Зокрема, шкірі людини для повноцінного перебігу процесів необхідно близько 30 елементів, які у більшості організм синтезувати самостійно не може. Тому, щоб забезпечити потрібний баланс цих речовин в організмі, їх додають додатково до раціону харчування, а також до складу кремів, масок та інших косметичних засобів. На сьогодні світовий ринок косметики зміщує свою увагу у бік використання у складі косметичних засобів сировини природного походження. Така тенденція зумовлена потребами споживачів, які все частіше надають перевагу натуральним та екологічним продуктам, вільним від консервантів, барвників, ароматизаторів тощо (Wargala E. et al., 2021).

Вітаміни є одними з найбільш поширених біологічно активних речовин, що використовуються у складі косметики. Адже окрім забезпечення життєдіяльності організму, у тому числі сприяння нормальному обміну речовин та полегшення засвоювання інших поживних речовин, вони підтримують здоров’я шкіри, волосся та нігтів. Зокрема, вітаміни допомагають у боротьбі з наслідками старіння шкіри, підтримують нормалізацію порушеного шкірного балансу та стимулюють оновлення тканин. Наприклад, вітаміни Е і А є основними мікроелементами, що виконують роль антиоксидантів, які беруть участь у боротьбі з вільними радикалами кисню (Wargala E. et al., 2021; Brancaccio M. et al., 2022).

Нині відомо про 13 типів вітамінів:

  • водорозчиннігрупа В (В1, В2, В3, В5, В6, В8, В9, В12) та аскорбінова кислота (С), диференційовано розподілені в продуктах рослинного і тваринного походження, які не зберігаються в організмі людини, тому для поповнення їх запасів потребують щоденного споживання їжі, що їх містить;
  • жиророзчинніA, D, E і K, що містяться переважно у фруктах і овочах (за винятком вітаміну D, який синтезується організмом людини), засвоюються разом з жирами з їжі і накопичуються в печінці та жировій тканині (за винятком вітаміну К, який не накопичується та потребує постійного надходження з їжею) (Brancaccio M. et al., 2022).

Чому вітаміни використовуються для покращення стану шкіри?

Шкіра є найбільшим органом людського тіла, що виконує широкий спектр важливих функцій в організмі, серед яких створення бар’єру між зовнішнім середовищем та організмом, захист від зовнішніх патогенів та фізичних факторів, підтримка водно-електролітного балансу та терморегуляції, елімінація речовин тощо.

Однією з поширених дерматологічних проблем є старіння шкірних покривів — складний процес, який провокують два механізми: природний (генетичний, хронологічний) внаслідок плину часу та зовнішній (фотостаріння), спричинений факторами навколишнього середовища (УФ-випромінювання, забруднення навколишнього середовища). Ознаками зрілої шкіри є поява зморшок, втрата еластичності, зміна кольору, нерівномірна пігментація, сухість, вогнища аномального епідермального кератозу, телеангіоектазії, сприйнятливість до подразнення та уповільнення регенерації та загоєння шкіри, що зумовлено недостатнім кровопостачанням і, відповідно, живленням. Додаткове споживання основних поживних речовин, зокрема різних вітамінів, потенційно може підтримати біологічні процеси, що відбуваються як у молодій, так і в старіючій шкірі (Michalak M. et al., 2021).

Для чого потрібен вітамін А?

У складі багатьох косметичних засобів для шкіри обличчя та тіла можна побачити вітамін А (рисунок). Проте це узагальнена назва. Насправді вітамін А — це не одна речовина, а група близьких за хімічною будовою ненасичених органічних сполук – ретиноїдів (ретинолу, ретиналю, ретиноєвої кислоти) і каротиноїдів, які отримують з харчових продуктів тваринного і рослинного походження та які відіграють провідну біологічну роль при використанні.

Рисунок. Структурна формула вітаміну А

Джерелом ретиноїдів, зокрема і ретинолу, є продукти тваринного походження — м’ясо, риба, яйця та продукти їх переробки. А от зелені, жовті та помаранчеві рослини містять каротиноїди.

У разі нестачі вітаміну А в організмі погіршується зір, розвиваються різні ураження епітелію, відмічається зниження імунної функції та уповільнення росту. Лікар для вирішення проблеми дефіциту цього мікроелементу може призначити додатковий прийом засобів, що його містять.

  • На ринку України вітамін А представлений у формі ретинолу пальмітату1 та ретинолу ацетату1 у складі комбінованих вітамінно-мінеральних комплексів та окремо як краплі.

Варто зазначити, що ретинол та інші похідні вітаміну А застосовуються також для лікування таких дерматологічних станів, як акне, атопічний дерматит та псоріаз. Проте, мабуть, найбільш широке використання ці сполуки знайшли в косметології. Зокрема, вітамін А є першим вітаміном, схваленим Управлінням з контролю за харчовими продуктами і лікарських засобів (Food and Drug Administration – FDA) для застосування у якості засобу проти зморшок шкіри.

Найпоширенішим ретиноїдом для догляду за старіючою шкірою та волоссям вважається ретинол. Проте ретиналь, ретиноєва кислота та інші каротиноїди теж широко використовують у складі косметичних засобів, призначених для догляду за обличчям та тілом. Що й не дивно. Адже ці сполуки можуть проявляти потужний вплив на здоров’я дерми, її товщину та колір, регулювати функцію сальних залоз, покращувати обмін клітин шкіри, а також відповідати за ріст волосся і нігтів та розподіл меланіну в шкірі, та найголовніше — попереджати старіння шкіри (Zasada M. et al., 2019; Michalak M. et al., 2021).

У 1931 р. швейцарському хіміку Полу Карреру (Paul Karrer) вдалося виділити з риб’ячого жиру нову жиророзчинну  сполуку — вітамін А, за що вчений у 1937 р. був відзначений Нобелівською премією з хімії2. З того часу минуло багато років та проведено велику кількість досліджень, які не лише підтвердили користь від відкриття, а й значно розширили діапазон використання цієї вітамінної сполуки. Особливої уваги, мабуть, заслуговує можливість використання вітаміну А у косметології,  адже це допомагає жінкам підтримувати їх молодість та красу.

1За даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 11.06.2024 р. (www.drlz.com.ua).

2За даними сайту www.nobelprize.org

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті