Як обрати кращий варіант вітаміну D?

21 Червня 2024 12:35 Поділитися
Вітаміни — це речовини, потрібні людині для нормального росту та розвитку. Одним з важливих представників цієї групи є вітамін D, який вважається найдавнішим з усіх відомих гормонів. За оцінками науковців, цей вітамін бере участь у регуляції майже 2000 генів, які контролюють життєдіяльність більшої частини організму (Wacker M. et al., 2013).

Загальна інформація про вітамін D

Вітамін D — це жиророзчинний вітамін, який відіграє важливу роль у гомеостазі кальцію та метаболізмі кісток. Незважаючи на те, що вітаміну D дали назву «вітамін», він ним не є, а діє, як гормон.

До організму вітамін D потрапляє 3 способами:

  • через шкіру, коли відбувається його синтез природним шляхом під впливом сонячного світла (20-хвилинний загальний вплив сонячного світла сприяє синтезу близько 10 000–20 000 міжнародних одиниць (МО) вітаміну D в організмі) (Weydert J.A., 2014);
  • з їжі (природні джерела — яєчні жовтки, морська риба та печінка, а також збагачені вітаміном продукти — в основному молоко, йогурт та пластівці);
  • за допомогою лікарських засобів, зокрема полівітамінних комплексів, або з дієтичних добавок, які його містять.

Деякі важливі повідомлення про бенефіти вітаміну D

  1. Підтримка нормальної структури і функції кісток та м’язів

Як відомо, вітамін D є важливим мікроелементом, який має провідне значення у формуванні кісток, тому його слід додатково приймати при його дефіциті. В іншому разі може розвиватися рахіт — захворювання скелета, що призводить до ослаблення та спотворення росту кісток у дітей (Sahay M. et al., 2012). Дефіцит вітаміну D також впливає і на дорослих, про що свідчить підвищений ризик певних типів переломів (Kong S.H. et al., 2022) і форм м’язової слабкості (Gunton J.E. et al., 2018).

  1. Вплив на головний мозок і нервову систему

У дослідженнях зафіксовано, що краще додатково приймати вітамін D, який може покращити настрій, у зимовий період. Саме в цей час синтез вітаміну під дією сонця надзвичайно низький (Lansdowne A.T. et al., 1998). Крім того, у дослідженнях встановлено, що низький рівень вітаміну D може бути пов’язаний із підвищеною сонливістю та труднощами зі сном (Gao Q. et al., 2018).

  1. Є важливим при вагітності

У недавніх дослідженнях виявлено, що прийом вітаміну D під час вагітності може знизити ризик розвитку багатьох ускладнень вагітності (Lo T.H. et al., 2019), а його додатковий прийом — сприяти покращенню здоров’я матері та плоду (Pérez-López F.R. et al., 2020). Якщо приймати вітамін D у дозуванні 4400 МО/добу під час вагітності, можна знизити ризик розвитку респіраторних проблем у новонароджених (Mansur J.L. et al., 2022).

  1. Профілактика розвитку серцево-судинних та метаболічних захворювань

Якщо приймати вітаміни D щоденно в широкому діапазоні доз, можна знизити жорсткість кровоносних судин за 8 тиж порівняно з плацебо. До того ж, чим вищу дозу вітаміну приймали, тим більш виражене покращення відмічали (Raed A. et al., 2017).

У дослідженнях зафіксовано, що вітамін D може позитивно впливати на баланс глюкози в плазмі крові та метаболічні ускладнення (Argano C. et al., 2023), а його дефіцит поширений серед осіб з ожирінням (Bernardo D.R.D. et al., 2022).

Яка форма вітаміну D найкраща?

На жаль, більшість людей не отримують достатньої кількості вітаміну D від сонця та раціону, тому потребують додаткової фармакопідтримки. Якщо з природними джерелами вітаміну D більш-менш зрозуміло, то який варіант кращий серед широко представленого аптечного асортименту — питання доволі складне.

Адже, коли запитують, який препарат вітаміну D ліпше обрати для додаткового прийому, то йдеться про 2 його форми: D2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол), які відрізняються насамперед структурою та джерелами. Хоча обидві форми перетворюються в печінці на кальцитріол (25(OH) вітамін D), — форму, яка вимірюється в плазмі крові для визначення статусу вітаміну в організмі людини, низка доказів вказують на те, що вітамін холекальциферол є більш ефективним, ніж ергоекальциферол (Logan V.F. et al., 2013).

Як правильно приймати вітамін D3 дорослим?

Більшість дослідників сходяться на думці, що рівень вітаміну D достатній при рівнях >30 нг/мл (або 75 нмоль/л), тоді як рівні 20 нг/мл або нижче (<50 нмоль/л) вважаються ознаками дефіциту, а рівні в плазмі крові в межах 21–29 нг/мл (або 51–74 нмоль/л) можуть вказувати на недостатність (Amrein K. et al., 2020).

Варто наголосити, що чим нижчий рівень вітаміну в плазмі крові дорослих чи дітей, тим більше вітаміну D3 потрібно приймати, зокрема як для досягнення достатнього рівня, так і профілактики дефіциту. Рекомендованою добовою дозою вітаміну D є 2000 МО (50 мкг) — доза, яка не викликає значних проблем з безпекою навіть у тих осіб, хто мав достатній його рівень на початковому рівні. (Pludowski P. et al., 2024).

Оскільки прийом однакової дози вітаміну D може призвести до різних його рівнів у різних осіб, вимірювання показників у плазмі крові є найкращим на цей момент способом, який може допомогти визначити його рівні у людини (Kennel K.A. et al., 2010).

Якщо брати до уваги фізіологічні особливості, то дорослим з підвищеним індексом маси тіла (ІМТ) слід приймати більше вітаміну D3 для досягнення цільового рівня в плазмі крові. Адже згідно з даними досліджень, якщо приймати вітамін D3 у дозі 2000 МО/добу дорослим з вищим ІМТ, то в кінцевому підсумку вони матимуть значно нижчий рівень вітаміну D, чим особи з нижчим ІМТ (Sadat-Ali M. et al., 2021).

Окрім цього, виявлено, що з віком для підвищення рівня вітаміну D у плазмі крові може також знадобитися більша його кількість (Gallagher J.C., 2013; Meehan M. et al., 2014).

Варто зазначити, що у дослідженнях встановлено, що ризик передозування вітаміну D надзвичайно рідкісний, навіть, якщо приймати його в дозі 5000 одиниць чи навіть 40000 одиниць і вище (Jetty V. et al., 2016). Хоча це й не виключає, що під час прийому вітамінів потрібно дотримуватися належної обережності та застосовувати їх лише під контролем лікаря.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
за матеріалами ods.od.nih.gov

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті