На сайті Благодійного фонду «Пацієнти України» повідомляється, що закладена в проєкті Державного бюджету на 2025 р. вимога щодо переведення усіх медичних закладів на казначейські рахунки фактично спричинить колапс у роботі системи охорони здоров’я і залишить мільйони пацієнтів без необхідної медичної допомоги під час війни.
На їх думку, якщо проєкт Державного бюджету ухвалять у такому вигляді, то медичні заклади у 2025 р. не зможуть оперативно розпоряджатися власними коштами, закуповувати ліки та виплачувати заробітні плати медичним працівникам.
Юлія Брикульська, голова Громадської організації «Медичні лідери», зазначає, що перший ризик, який вбачає лікарська спільнота, — це затримки всіх грошових платежів, зокрема із виплатою заробітних плат лікарям, адже до казначейства приєднається понад 2 тис. установ на додаток до всіх інших бюджетних організацій. За її словами, наразі платежі в казначействі погоджують від 2 тиж до 2 міс, тож коли приєднаються нові підприємства, для своєчасного обслуговування просто не буде рук, тож зарплати лікарям та закупівлі препаратів будуть затримуватися місяцями.
На думку пацієнтських організацій, з 1 березня 2025 р. лікарні будуть місяцями чекати, щоб оплатити рахунки на закупівлі ліків, розхідних матеріалів тощо. Хворі відчують затримки в закупівлях на собі, коли в лікарнях не буде необхідних препаратів, гарантована терапія фактично зупиниться, а на її заміну можуть повернутися неформальні платежі. Уся медична реформа та автономність медичних закладів можуть перестати працювати у 2025 р. Крім того, негативний вплив не завершиться на пацієнтах та лікарях, тому що через приєднання 2 тис. нових користувачів до системи Державної казначейської служби України (Казначейство) затримки можуть статися і в оборонних закупівлях.
Водночас у Міністерстві фінансів України (Мінфін) заявили, що переведення оплат за медичними гарантіями до Казначейства не вплине на автономність закладів охорони здоров’я.
У Мінфіні зазначають, що розвиток надавачів медичних послуг не залежить від місця зберігання їх коштів (у банках чи Казначействі). Наразі кошти за програмою медичних гарантій Національна служба здоров’я України (НСЗУ) спрямовує з казначейського рахунку на банківські рахунки лікарень, тобто кошти перераховуються з єдиного державного казначейського рахунку та зберігаються на рахунках у банківських установах. В умовах війни та критичності підтримки ліквідності єдиного державного казначейського рахунку зберігання коштів, отриманих за програмою медичних гарантій, на банківських рахунках не сприяє фінансовій стійкості держави.
Згідно із запропонованими змінами кошти за програмою медичних гарантій перераховуватимуться надавачам медичних послуг на небюджетні рахунки в органах Казначейства.
Слід відмітити, що небюджетні рахунки Казначейства обслуговуються у спрощеному режимі аналогічно рахункам у банківських установах. Для здійснення платежів з небюджетного рахунку в Казначействі надавачу потрібно буде відправити лише платіжне доручення, як і зараз вони роблять це через банківську систему. Оскільки рахунки небюджетні, то це не ускладнить для закладів процесу їх використання.
«Також, розуміючи стурбованість надавачів медичних послуг щодо вірогідності затримки проведення їх платежів, буде вжито заходів з оперативного проведення Казначейством таких платежів. Отже, надавачі медичних послуг самостійно розпоряджатимуться коштами, отриманими в процесі їх господарської діяльності, з небюджетних рахунків у Казначействі й таким платежам надаватиметься найвищий рівень пріоритетності», — йдеться в заяві Мінфіну.
Це питання розглянуто 30 вересня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет). Різні позиції щодо можливого позбавлення медичних закладів фінансової автономії висловили в Мінфіні, Міністерстві охорони здоров’я, НСЗУ та члени Комітету.
За результатами обговорення ухвалено рішення продовжити обговорення цього питання 1 жовтня під час засідання Комітету.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим