Обґрунтований терапевтичний підхід до грибкових захворювань

14 Жовтня 2024 9:30 Поділитися
Наразі у всьому світі фіксується підвищення захворюваності на грибкові інфекції, що може бути пов’язано зі зростаючою кількістю пацієнтів з ослабленим імунітетом, таких як особи з гранулоцитопенічною онкопатологією, реципієнти трансплантованих органів і хворі із синдромом набутого імунодефіциту людини (СНІД), а також зі збільшенням використання антибіотиків широкого спектра дії у пацієнтів у гематологічних відділеннях та відділеннях інтенсивної терапії (Natsch S. еt al., 2001). Одним з варіантів розв’язання проблеми, зумовленої грибковою інвазією, є застосування протигрибкових препаратів.

З погляду історії

Як це сьогодні не дивно звучить, але ще у 1665 р. кандидоз («молочниця»), що провокує грибок Candida albicans, був невиліковним та вважався смертельним захворюванням. Численні дослідження та відкриття нових ліків протягом ще не одного сторіччя не мали значного успіху в цьому напрямку. І лише у 1969 р. вдалося відкрити азольні препарати, що могли «боротися» з грибковою загрозою. Проте й вони мали проблеми, серед яких серйозні побічні ефекти, обмежений діапазон дії, швидкий розвиток резистентності, значний метаболізм та висока ліпофільність, що обмежувало їх ефективність при пероральному застосуванні1.

Появі флуконазолу у 1982 р. світ має завдячувати команді науковців на чолі з британцем Кеном Річардсоном  (Ken Richardson). Їх відкриття стало важливою віхою у фармацевтиці, адже їх засіб став першим розробленим протигрибковим препаратом з широким терапевтичним діапазоном, який можна було застосовувати як перорально, так і внутрішньовенно, та який мав сприятливий профіль безпеки1.

Флуконазол: від чого та для кого

Сьогодні флуконазол — це один з найбільш доступних та широко застосовуваних протигрибкових засобів з класу триазольних сполук (Devitt Е. еt al., 2008), що є активним при таких інфекціях, як Candida, Сryptococcus, Місrоsporum, Тychophyton, Blastomices, Coccidioides, Histoplasma та Paracoccidioides. Він має сприятливі фармакокінетичні властивості з пероральною біодоступністю >90%, періодом напіврозпаду близько 30 год і значним проникненням у тканини. Крім того, у флуконазолу широкий терапевтичний діапазон із незначною токсичністю (Natsch S. еt al., 2001).

На вітчизняному аптечному ринку представлені наступні форми випуску флуконазолу: оральні — таблетки та капсули (по 50, 100 та 150 мг), інфузійні — розчини (200 мг/100) та топічні — гель (5 мг/г)2.

Як вказано в інструкції, гелеву форму флуконазолу можна застосовувати у дорослих при дерматомікозах, спричинених дріжджами та дерматофітами, а саме епідермофітіях стоп, трихофітіях гладкої шкіри, пахових епідермофітіях, різнобарвному лишаї та інфекціях, викликаних грибами роду Candida. У фармакокінетичних дослідженнях гелю з флуконазолом у дорослих виявлено, що рівні цього засобу у плазмі крові настільки низькі, що це виключає системну дію препарату2.

Розчини з  флуконазолом, на відміну від аналогів у формі гелю та оральних формах, можуть призначатися лікарем для крапельного застосування для лікування грибкових інфекцій як у дорослих, так і дітей з народження. Діапазон застосування лікарського засобу у відповідній формі визначається такими захворюваннями, як криптококовий менінгіт, кокцидiоїдоз, інвазивні кандидози, кандидози слизових оболонок, кандидурія, хронічний кандидоз шкіри і слизових оболонок, хронічний атрофічний кандидоз ротової порожнини. Варто зазначити, що інфузійну форму флуконазолу лікарі можуть призначати пацієнтам «приймати» як для лікування, так і в якості підтримувальної терапії для попередження рецидиву криптококового менінгіту у дітей із підвищеним ризиком його розвитку, і з метою профілактики рецидивних грибкових захворювань у дорослих2.

У дослідженні встановлено, що профілактичне призначення флуконазолу реципієнтам після трансплантації кісткового мозку знижує частоту розвитку як системних, так і поверхневих грибкових інфекцій (Goodman J.L. et al., 1992), може підвищувати показник виживаності на 110-й день після трансплантації кісткового мозку та проявляє сприятливий профіль безпеки (Slavin M.A. et al., 1995).

У нещодавньому дослідженні зафіксовано, що флуконазол може бути доречним у запобіганні інвазивним грибковим інфекціям у немовлят з дуже маленькою масою тіла при народженні та значно знижує рівень розвитку інфекції та смертності. Незважаючи на те що застосування флуконазолу може призвести до побічних реакцій, пов’язаних із прийомом препарату, жодна з них не була серйозною та є допустимою, що вказує на те, що лікування флуконазолом має сприятливий профіль безпеки (Xie J. et al., 2023).

Щодо флуконазолу у формі таблеток та капсул, то у такій формі випуску його можна застосовувати для лікування та профілактики таких самих захворювань, що й у формі розчинів для інфузій, а також при вагінальних кандидозах у жінок та кандидозних баланітах у чоловіків, коли місцева терапія є недоречною. До того ж застосування оральних форм флуконазолу (таблеток та капсул), як вказано в інструкції для медичного застосування лікарських засобів, обмежується віком — застосування можливе у осіб віком від 5 років2.

Для більшості випадків вагінального кандидозу достатньо разового застосування препарату. Варто відмітити при цьому, що флуконазол у формі таблеток та капсул по 150 мг (1 таблетка або 1 капсула флуконазолу в упаковці) для разового прийому можна застосовувати без призначення лікаря2.

Проте тривала щотижнева терапія флуконазолом може знизити частоту рецидивів симптоматичного вульвовагінального кандидозу (Sobel J.D. et al., 2004). При цьому щотижневий прийом флуконазолу в дозі 400 мг для профілактики кандидемії не чинить негативного впливу на ефективність у якості профілактики порівняно зі стандартним лікуванням (400 мг флуконазолу щодня) (Vuichard D. et al., 2014).

Особливості застосування

Терапію препаратом можна розпочинати до отримання результатів культуральних та інших лабораторних досліджень; після отримання результатів антибактеріальну терапію слід скоригувати відповідним чином2.

Вибір дозування та форми прийому флуконазолу залежить від виду і ступеня тяжкості грибкової інфекції та визначається лікарем індивідуально залежно від маси тіла та пубертатного розвитку2.

З яким інтервалом приймати флуконазол?

Здебільшого застосування флуконазолу потребує тривалого прийому, за ​​винятком випадків вагінального кандидозу, при якому рекомендована доза становить 150 мг одноразово перорально (Govindarajan A. et al., 2024). Максимальна добова доза становить 400 мг2.

Щодо питання частоти прийому флуконазолу та з яким проміжком його приймати, то відповісти на нього може лише лікар, який його призначив.

Немає необхідності у зміні добової дози препарату при зміні шляху його застосування з перорального на внутрішньовенний та навпаки. За потреби багаторазового застосування препарату лікування інфекцій слід продовжувати до усунення клінічних та лабораторних проявів активності грибкової інфекції. Недостатня тривалість лікування флуконазолом може призвести до відновлення активного інфекційного процесу2.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

1За даними Імперського лондонського коледжу (Imperial College London) (www.ch.ic.ac.uk).
2За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті