Про артеріальний тиск
Коли серце перекачує кров по всьому тілу, тиск, з яким вона тисне на стінки кровоносних судин, змінюється. Підтримка фізіологічного рівня артеріального тиску передбачає складну взаємодію різних елементів інтегрованої нейрогуморальної системи, симпатичної нервової та імунної системи. «Несправність» або збій цих чинників може прямо чи опосередковано призводити до підвищення артеріального тиску, з часом зумовлюючи пошкодження органів-мішеней та серцево-судинні наслідки (Oparil S. et al., 2018).
Варто відзначити, що може бути так, коли тиск підвищується, але захворюванням це ще вважати не можна (наприклад на фоні сильного емоційного стресу, вживання алкоголю або після значного фізичного навантаження). Зазвичай у здорової людини організм компенсує вплив усіх цих факторів і зберігає артеріальний тиск у нормі1.
Вимірювання найвищого (систолічного) та найнижчого (діастолічного) показників артеріального тиску — це і є ті значення, які беруться до уваги при оцінці стану здоров’я людини.
Оптимальними вважаються показники артеріального тиску на рівні 120/80 мм рт. ст.1
Про артеріальну гіпертензію
Артеріальна гіпертензія є медичним терміном, який означає, що кров надміру тисне на стінки артерій із середини. Вона діагностується у разі тривалого підвищення артеріального тиску більше 140 мм рт. ст. (систолічний тиск) та більше 90 мм рт. ст. (діастолічний тиск)1.
Визначено, що у більше 3 млрд дорослих відмічають неоптимальний рівень систолічного тиску >110–115 мм рт. ст., а у 874 млн дорослих — діастолічний тиск ≥140 мм рт. ст. (Oparil S. et al., 2018).
Визначальними факторами ризику появи артеріальної гіпертензії є стать (частіше відмічають у жінок), вік (старше 50 років) та рівень загального холестерину, а також малорухливий спосіб життя, ожиріння чи знижена функція нирок1. Виявлено, що в осіб, які мають родичів з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку хвороби зростає у 4 рази (Luca C.T. et al., 2021).
Як проявляється артеріальна гіпертензія?
Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати артеріальний тиск і спостерігати за власним станом.
З урахуванням особливостей етіології виділяють два типи артеріальної гіпертензії:
- первинну, або есенціальну (у 95% випадків);
- вторинну, або симптоматичну1 (ренальну, ендокринну, зумовлену коарктацією аорти, пов’язану з неврологічними причинами, спричинену вагітністю, зумовлену підвищеним серцевим викидом тощо)1.
Типовими проявами артеріальної гіпертензії є підвищений артеріальний тиск (>140/90), головний біль (частіше — в потиличній або тім’яній ділянці), періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення, біль у ділянці серця, прискорене серцебиття (більше ніж 90 уд./хв), відчуття задишки, які можуть супроводжувати загальна слабкість, дратівливість, сонливість.
У більшості випадків початок розвитку артеріальної гіпертензії залишається непоміченим через схожість проявів з іншими патологічними станами. Окрім того, є значна частина людей з гіпертензією, які, на жаль, не знають про свій підвищений артеріальний тиск, адже мають безсимптомний перебіг (до 40% хворих1).
Лікування артеріальної гіпертензії
Лікування артеріальної гіпертензії має відбуватися тільки під наглядом лікаря1. Воно включає застосування різних класів антигіпертензивних препаратів, за допомогою яких пацієнти можуть утримувати показники артеріального тиску в допустимих межах. Зокрема, можуть призначатися діуретики тіазидного типу, блокатори кальцієвих каналів, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) та блокатори рецепторів ангіотензину II (Khalil H. et al., 2023).
Дослідження ALLHAT (Antihypertensive and Lipid Lowering to prevent Heart Attack Trial) рекомендувало тіазидні діуретики як першу лінію лікування артеріальної гіпертензії, якщо немає протипоказань (Khalil H. et al., 2023).
Комбінація 2 антигіпертензивних препаратів може бути терапевтичним варіантом для пацієнтів із ІІ стадією артеріальної гіпертензії (Khalil H. et al., 2023). Визначено, що зниження артеріального тиску при поєднанні препаратів 2 різних класів приблизно в 5 разів ефективніше за подвоєну дозу 1 препарату (Wald D.S. et al., 2009).
Незважаючи на доступні методи лікування, лише 1 з 5 дорослих з артеріальною гіпертензією має належний контроль артеріального тиску, при цьому найнижчі показники контролю відзначають у країнах, що розвиваються (Soubra L. et al., 2023). Неконтрольована артеріальна гіпертензія може суттєво впливати на якість життя, спричиняючи серйозні ускладнення, включаючи ішемічну хворобу серця, серцеву недостатність, інсульт, інфаркт міокарда, фібриляцію передсердь і периферичних артерій, хронічну хворобу нирок та когнітивні розлади (Oparil S. et al., 2018).
Фармопіка
Як один з найбільш доступних надавачів медичних послуг фармацевт може відігравати суттєву роль у лікуванні пацієнтів із хронічними захворюваннями, зокрема з артеріальною гіпертензією. Попри те що фармацевти самостійно не можуть рекомендувати лікарські засоби для зниження артеріального тиску, вони можуть значно покращити прихильність до призначеного антигіпертензивного лікування та сприяти попередженню низки ускладнень. Адже правильно надати фармацевтичну допомогу — це не лише порадити лікарський засіб, а й запропонувати виміряти відвідувачу артеріальний тиск, а на основі показників і поточних скарг диференціювати симптоматику та алгоритм дій, у тому числі надавши рекомендації з профілактики, а також у разі наявності вже призначеної терапії — пояснити нюанси застосування рекомендованих лікарських засобів, перевірити взаємодію між ліками та сприяти підвищенню комплаєнсу (Soubra L. et al., 2023).
Зокрема, у межах фармопіки фармацевт має наголосити, що зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску і знизити ризик ускладнень. Так, у рекомендаціях Американської колегії кардіології (American College of Cardiology — ACC) та Американської кардіологічної асоціації (American Heart Association — AHA) щодо первинної профілактики серцево-судинних захворювань від 2019 р. всім пацієнтам із підвищеним артеріальним тиском рекомендовано змінити спосіб життя на початковому етапі лікування, включаючи зменшення маси тіла, збалансоване харчування з низьким вмістом солі та обмеженнями вживання алкоголю, а також підвищену фізичну активність (Khalil H. et al., 2023).
Якщо у відвідувача аптеки з підвищеним артеріальним тиском наявні загрозливі симптоми, такі як сильний головний біль, миготіння «мушок» перед очима, дзвін у вухах, нудота і блювання, що можуть свідчити про гіпертензивний криз, варто надати людині положення напівлежачи, забезпечити притік свіжого повітря, розстебнути одяг та негайно викликати швидку допомогу1.
За відсутності зазначених загрозливих симптомів необхідно запитати у пацієнта про наявність таких симптомів, як відчуття панічного страху, утруднене дихання, запаморочення, пришвидшене серцебиття. Якщо відвідувач аптеки з підвищеним артеріальним тиском вже застосовував антигіпертензивні засоби, можна запропонувати прийняти додаткову таблетку препарату і порекомендувати звернутися до лікаря для корекції лікування. Якщо ж лікарські засоби не приймали, то рекомендувати прийняти призначені лікарем препарати і звернути увагу на важливість регулярного застосування призначених антигіпертензивних засобів.
Додатково фармацевт може порекомендувати при артеріальній гіпертензії (окремо або додатково у складі комплексної терапії артеріальної гіпертензії) лікарські засоби на основі бендазолу, папаверину та метамізолу2.
У разі коли після вжиття відповідних заходів артеріальний тиск не знижується, а стан погіршується — необхідно направити відвідувача з підвищеним артеріальним тиском до лікарні.
Профілактика артеріальної гіпертензії
Запобігти розвитку артеріальної гіпертензії можуть допомогти здорові харчові звички і спосіб життя загалом: підтримка нормальної маси тіла, відмова від куріння, відмова від вживання алкоголю, регулярні заняття фізичними вправами (не менше 30–40 хв 3–4 рази на тиждень), обмеження споживання солі (до 5 г на добу для дорослої людини), уникання стресів та вживання продуктів, багатих на калій (крупи, бобові, фрукти, овочі, зелень).
А щоб не пропустити початок розвитку артеріальної гіпертензії, необхідно уважніше ставитися до свого здоров’я і вимірювати артеріальний тиск не рідше 2 разів на місяць усім людям віком старше 50 років1.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим