Іноді очі «говорять» голосніше за слова
Зір є одним із найважливіших органів сприйняття світу, що відіграє вирішальну роль у кожному аспекті та етапі життя людини та є важливою складовою її здоров’я. Вміння бачити зазвичай сприймається як належне, адже без нього неможливо побачити та зрозуміти навколишній світ, складно вчитися, ходити, читати чи працювати. Тому стан здоров’я органа зору потребує особливої уваги.
Гарний зір — це здатність чітко бачити предмети на різних відстанях без значного напруження очей. Важливо при цьому використовувати такі показники, як гострота зору, здатність розрізняти кольори і відтінки, контрастність та чутливість до відблисків, бачення руху, можливість бачити як центральну, так і периферійну половину поля та адекватно реагувати на освітлення. Також при оцінці зору враховується здатність обох очей злагоджено працювати, створюючи об’ємне сприйняття2.
Чому очі можуть «плакати»?
Розлади зору є глобальною проблемою, яка уражує різні вікові групи та чинить великий вплив на якість життя (Issa L.F. et al., 2021). Маленькі діти з порушеннями зору можуть відчувати затримку моторного, мовленнєвого, емоційного, соціального та когнітивного розвитку з наслідками на все життя, діти шкільного віку — мати низьку успішність, дорослі — нижчий рівень зайнятості та вищий — депресії та тривоги, а у випадку осіб літнього віку зниження гостроти зору може спричиняти соціальну ізоляцію, утруднення при ходьбі, підвищений ризик падінь і переломів. Окрім того, порушення зору створює величезний глобальний фінансовий тягар. Значущим у цьому контексті є вплив сучасного способу життя, при якому очам доводиться витримувати підвищені навантаження1.
Серед факторів, що впливають на здоров’я очей, виділяють наступні:
- вік (з віком можуть спостерігатися зміни в кришталику та сітківці (Salvi S.M. et al., 2006));
- ультрафіолетове (УФ) випромінювання (тривалий УФ-вплив може підвищувати ризик розвитку катаракти (Linetsky M. et al., 2014)).
Персональні цифрові пристрої, що випромінюють світло високої енергії, а саме синій діапазон, викликають значне занепокоєння у науковців, адже їм вдалося виявити взаємозв’язок між впливом синього світла та змінами у структурі очей (Hipólito V. et al., 2023);
- фізична активність (недостатня активність може знижувати фізіологічну функцію очей (Wylęgała A. et al., 2016));
- раціон харчування (нестача деяких вітамінів та мікроелементів у раціоні може призводити до розвитку дегенерації жовтої плями (Khoo H.E. et al., 2019), а дегідратація може бути пов’язана з розвитком синдрому «сухого ока», катаракти, змін рефракції та судинних захворювань сітківки (Sherwin J.C. et al., 2015)).
- спадковість (наприклад короткозорість передається спадково (Tedja M.S. et al., 2019));
- освітлення (неналежне освітлення асоціює із симптомами «сухого ока») (Lin K.H. et al., 2019));
- некоректно підібрана оптика (Waghmare S.V. et al., 2022);
- супутні захворювання (майже третина пацієнтів з артеріальною гіпертензією мають значне зниження гостроти зору (Ashenef B. et al., 2023), а діабетична ретинопатія є основною причиною сліпоти серед осіб з цукровим діабетом (Kropp M. et al., 2023));
- вплив екзогенних факторів (різного виду травми, опіки або потрапляння сторонніх предметів можуть призводити до зниження гостроти зору та навіть його втрати (Zhang Y. et al., 2023)).
- робота з цифровими пристроями (призводить до розвитку синдрому комп’ютерного зору (Computer Vision Syndrome — CVS), який виникає, як відповідь організму на тривале проведення часу за екраном пристрою (Iqbal M. et al., 2021), або цифрового напруження очей, за визначенням Американської оптометричної асоціації (American Optometric Association — AOA) (Chu G.C.H. et al., 2023)).
Встановлено, що вираженість таких очних симптомів, як сльозотеча, почервоніння, свербіж, біль та сухість очей із системними симптомами, зокрема біль у плечах, спині та головний біль, збільшувалися під час подовження тривалості використання цифрових пристроїв (Usgaonkar U. et al., 2021; Issa L.F. et al., 2021). Нераціонально організоване робоче місце, неправильно підібрані лінзи чи окуляри, яскравість та положення екрана, низька вологість середовища — поширені фактори ризику розвитку цифрового напруження (Chu G.C.H. et al., 2023). Одна з причин того, що люди відчувають цифрове напруження очей, полягає в тому, що вони менше моргають, дивлячись на свої пристрої. Зазвичай люди моргають близько 15 р/хв, але ця частота скорочується вдвічі при спогляданні на екрани гаджетів (Porter D., 2024).
Як підтримати здоров’я очей?
Значну частину проблем з очима можна «пом’якшити» (у багатьох випадках навіть зберегти свій зір та попередити розвиток низки асоційованих з ним хвороб, зокрема й сліпоти), своєчасно звернувшись по медичну допомогу та надавши їм належну підтримку1.
Споживання продуктів, багатих на вітаміни та мікроелементи, має ключове значення для підтримки здоров’я очей і запобігання розвитку проблем, пов’язаних із органом зору (Murkey S.P. et al., 2023). Найважливішими для здоров’я очей є такі нутрієнти, як вітаміни A, C, D, E, лютеїн, зеаксантин, цинк та омега-3 жирні кислоти, які наявні у складі дієтичних добавок, так і у фруктах та овочах (особливо темно-жовтого і зеленого кольору), зелені та рибі. Наприклад, включення в раціон моркви, шпинату, броколі та ягід — можливість для організму отримати антиоксиданти та каротиноїди (лютеїн і зеаксантин) (Murkey S.P. et al., 2023), а чорниці — речовин з антиоксидантними властивостями (Tran P.H.L. et al., 2021).
Згідно з дослідженнями, вітамінно-мінеральні комплекси можуть бути корисними для профілактики хвороб очей, а також для осіб із підвищеним ризиком розвитку вікових захворювань зору (Hobbs R.P. et al., 2014). Зокрема, їх використання може уповільнити прогресування вікової макулярної дегенерації (Gorusupudi A. et al., 2017).
- Достатнє зволоження
Підтримка належного водного балансу в організмі може сприяти зменшенню вираженості очних симптомів, зокрема сухості очей (Walsh N.P. et al., 2012). За даними Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School), середня добова норма води для чоловіків становить близько 15,5 чашки, а для жінок — близько 11,5 чашки.
Для тих, хто проводить багато часу в сухих приміщеннях або за екранами, у нагоді можуть стати зволожувальні краплі («штучні сльози»), використання яких може зменшувати вираженість симптомів синдрому «сухого ока» (Ouyang X.W. et al., 2024). Штучні сльози зазвичай містять 1 або кілька активних інгредієнтів (демульцентів), серед яких виділяють похідні целюлози, поліоли, полімери (Kathuria A. et al., 2021), а також гіалуронову кислоту (Yang Y.J. et al., 2021).
Для захисту від шкідливого УФ-випромінювання потрібно використовувати сонцезахисні окуляри з високим рівнем захисту від ультрафіолету (які блокують від 99 до 100% УФ-променів)3, а при роботі з цифровими пристроями — окуляри зі спеціальними фільтрами, які здатні поглинати синє світло від екрана. Окрім того, щоб зменшити вираженість сухості та подразнення очей, зумовлених носінням контактних лінз, варто чергувати їх використання з окулярами (Porter D., 2024).
При роботі з цифровими пристроями рекомендується дотримуватися дистанції (близько 60 см від екрана), знизити яскравість монітора (за можливості використовувати матовий екран) та забезпечити адекватне освітлення при роботі (Han L. et al., 2022; Kaur K. et al., 2022).
Стосовно тривалості знаходження перед екраном встановлено, що щоденний час має бути обмежений ≤2 год/добу (Chu G.C.H. et al., 2023). Американська академія педіатрії (The American Academy of Pediatrics — AAP) повністю забороняє дітям віком до 2 років давати цифрові пристрої, а віком від 2 до 5 років рекомендує перебувати перед ним не більше 1 год/добу. Окрім того, AAP не заохочує використання фонового телебачення, призначеного для дорослих, коли в кімнаті є маленька дитина.
При тривалій роботі з цифровим пристроєм рекомендується робити хвилини відпочинку. Наприклад, бажано кожні 20 хв піднімати очі від екрана й деякий час (біля 20 с) дивитися на об’єкт удалині (на відстані близько 6 м) (метод «20–20–20»)2. Регулярне моргання може допомагати запобігти сухості очей, особливо під час тривалої роботи за комп’ютером (Al-Mohtaseb Z. et al., 2021).
Доросла людина, зокрема щоб її очі отримували час на відновлення, має щодня спати не менше 7 год/добу (Watson N.F. et al., 2015; Li A. et al., 2022). Для більш спокійного сну важливо перемикати ввечері цифрові пристрої в нічний режим та не використовувати їх за 1–2 год до сну (Porter D., 2024).
Навіть за відсутності видимих проблем із зором рекомендується регулярно проходити обстеження в офтальмолога1, дотримуватися належних заходів гігієни при використанні контактних лінз, контролювати масу тіла, артеріальний тиск та рівень глюкози в плазмі крові, залишатися фізично активним, відмовитися від куріння (куріння пов’язане з підвищеним ризиком розвитку низки офтальмологічних захворювань, зокрема сліпоти), уникати факторів ризику2.
Отже, так само важливо підтримувати своє тіло здоровим, як і здоров’я своїх очей, а допомогти в цьому можуть вищенаведені рекомендації.
2Настанова «Оцінка зору» (Hyvärinen L., 2017) (guidelines.moz.gov.ua).
3За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention — CDC) (http://www.cdc.gov).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим