Про звіробій та способи його використання
Звіробій лікарський (Hypericum perforatum) — це багаторічна квітуча трав’яниста рослина, яка здавна використовується в народній та офіційній медицині.
Наприклад, давньогрецькі лікарі (зокрема Гален, Діоскорид, Пліній та Гіппократ) використовували його як сечогінний та ранозагоювальний засіб, а також при менструальних розладах, гельмінтах та укусах змій. А от у Середньовіччі науковці-«травники» (Парацельс, Жерар, Калпепер) рекомендували траву звіробоя для лікування ран, болю та психічних розладів, олії звіробою використовували при геморої та запаленні, а екстракти з цією лікарською рослиною рекомендували при виразках, порізах, незначних опіках та саднах (Klemow K.M. et al., 2011).
Варто відмітити, що сьогодні попри те, що із трави звіробою готують різноманітні настої, настойки, чаї та відвари (Klemow K.M. et al., 2011), він міститься у складі багатьох дієтичних добавок та лікарських засобів* (як окремо, так і в комбінації з іншими препаратами)*, які показані при пригніченому настрої, відчутті хронічної втоми, емоційному виснаженні, знесиленні, зниженні працездатності, для лікування депресивних епізодів легкого ступеня тощо*. Дослідження продемонстрували, що у складі трави звіробою міститься низка цінних біологічно активних речовин, найбільш корисними для медичної практики є флороглюциноли, нафтодіантрони та флавоноїди (Klemow K.M. et al., 2011; Nobakht S.Z. et al., 2022).
Користь звіробою для організму
У народі кажуть, що звіробій — це «трава від 99 хвороб». І в цьому є резон!
Біологічно активні речовини у складі трави звіробою та препарати на його основі виявляють широкий спектр біологічної активності, зокрема, звіробій є корисним для нервової системи, адже гіперицин у його складі виявляє заспокійливий та антидепресивний ефект (Nobakht S.Z. et al., 2022). Особливо корисним буде звіробій для жінок, у яких зазвичай відмічають підвищені показники поширеності тривожних розладів порівняно з чоловіками (McLean C.P. et al., 2011). Окрім цього, гіперицин та гіперфорин сприяють полегшенню болю, зменшенню вираженості метаболічного синдрому, а також виявляють антимікробні, антипаразитарні та противірусні ефекти. Своєю чергою, гіперицин, ізокверцитин, рутин, гіперозид та епікатехін можуть сприяти загоєнню ран. А от олія та настоянка із звіробою будуть актуальним доповненням до лікування при незначних ранах, опіках та м’язовому болю (Nobakht S.Z. et al., 2022). Лікувальні властивості компонентів трави звіробою поширюються й на шлунково-кишковий тракт (ШКТ): при гастритах, колітах та інших запальних процесах слизової оболонки шлунка (Klemow K.M. et al., 2011). Завдяки флавоноїдам та ефірним оліям у складі трава звіробою може бути корисною й при серцево-судинних захворюваннях (Walden R. et al., 2011).
Шкода звіробою та можливі побічні ефекти
Попри доведені лікувальні властивості компонентів у складі трави звіробою, важливо пам’ятати про ймовірні побічні дії та протипоказання до прийому препаратів, які містять звіробій.
Незважаючи на численні переваги, звіробій може викликати такі небажані побічні ефекти, як світлочутливість (фотосенсибілізація), особливо при тривалому прийомі, індивідуальна непереносимість та алергічні реакції, сухість у роті, головний біль, підвищення артеріального тиску. Важливо враховувати й потенційну токсичність трави, особливо при її взаємодії з лікарськими засобами (Knüppel L. et al., 2004; LiverTox, 2012).
Протипоказання до прийому препаратів звіробою включають наступне:
- індивідуальну непереносимість та гіперчутливість до компонентів лікарського засобу;
- одночасне застосування препаратів, що метаболізуються цитохромом Р450 (CYP) ЗА4, CYP 2C9, CYP 2C19 і Р-глікопротеїнами;
- тяжкі форми депресії;
- артеріальна гіпертензія;
- дитячий вік;
- період вагітності та годування грудьми;
- розлади в роботі печінки тощо*.
Особливо обережними мають бути пацієнти, які приймають інші лікарські засоби, — звіробій може знижувати ефективність антибіотиків, контрацептивів, антикоагулянтів та інших препаратів (Borrelli F. et al., 2009).
Як правильно приймати звіробій
Перед тим як почати «пити» звіробій чи продукти з ним, важливо проконсультуватися з лікарем. Таке фітотерапевтичне втручання має бути обґрунтованим у кожному індивідуальному випадку та раціонально скомбінованим з іншими методами лікування, якщо вони мають місце. Раціональне використання забезпечить найбільш можливу користь без шкоди для здоров’я.
*За даними Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.com.ua).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим