Про терапевтичну багатогранність при шийному остеохондрозі

23 Липня 2025 4:59 Поділитися
Коли йдеться про таке поширене дегенеративне захворювання, як шийний остеохондроз, то вочевидь мається на увазі «зношування» міжхребцевих дисків та навколишніх структур шийного відділу хребта. А такі поширені симптоми цього патологічного стану, як біль у шиї, обмеження рухливості та деякі неврологічні розлади, зумовлені стисненням нервів, можуть суттєво знижувати якість життя. Варто відмітити, що терапевтичний менеджмент шийного остеохондрозу — це комплексний підхід, при якому, попри фармакологічне втручання, значна роль відводиться фізіотерапії та модифікації способу життя (Alimjonovich T.Z. et al., 2024), ключові аспекти якої можуть навіть бути впроваджені в домашніх умовах.

Глобальна проблематика шийного остеохондрозу

У наш час шийний остеохондроз — це не про хворобу осіб літнього віку, а про поширену патологію, що уражує наразі людей по всьому світу, передусім тих, хто займається сидячою роботою або відчуває повторювані навантаження на шийний відділ хребта, призводячи до порушення його функціональності, хронічного дискомфорту та болю, а також обмежуючи рухову здатність. У цьому контексті та враховуючи глобальну тенденцію до зростання поширеності болю в шиї (Cheng S. et al., 2019), зокрема через сучасний малорухливий спосіб життя, варто бути обізнаним з поширеними терапевтичними втручаннями та методами профілактики (Alimjonovich T.Z. et al., 2024).

Як проявляється шийний остеохондроз?

Шийний остеохондроз може проявлятися різними, часом неочікуваними симптомами, які чинять суттєвий вплив на якість життя. Так, одним з перших «дзвіночків» може бути головний біль, який не минає навіть після прийому анальгетиків. Він, як правило, починається в потилиці, а потім поширюється на скроні та його вираженість може збільшуватися при тривалому перебуванні в одному положенні — наприклад, під час сну або сидячої роботи. Нерідко цей головний біль супроводжується дискомфортом і втратою чутливості в плечах та руках , а у дуже запущених випадках навіть розвиватися параліч рук.

Коли ж шийний остеохондроз починає спричиняти порушення кровопостачання певних ділянок в організмі, наприклад головного мозку чи зорового апарату, то може фіксуватися запаморочення, нудота та шум у вухах, проблеми із зором («мушки» перед очима, зниження гостроти зору) тощо.

Що стосується випадків раптової втрати свідомості, то вони частіше трапляються у осіб літнього віку, оскільки їхній головний мозок може вже страждати від нестачі кисню через звуження судин (атеросклероз), а остеохондроз буде лише погіршувати цю ситуацію.

Звісно, є й більш очевидні ознаки, пов’язані безпосередньо з шиєю та плечима, як-от біль у шиї та обмеження її рухливості (важко повертати або нахиляти голову), хрускіт при поворотах голови, біль та оніміння в пальцях і кистях рук, біль у плечі та обмеження рухів у суглобі.

Іноді шийний остеохондроз може «маскуватися» під інші захворювання, «імітуючи» біль у серці, або ж провокуючи гикавку або задишку, що нерідко супроводжується відчуттям нестачі повітря та навіть панічним страхом (Шищук В.Д. та співавт., 2020).

Що включає терапія шийного остеохондрозу?

Одним з терапевтичних рішень, що може сприяти полегшенню загального стану при шийному остеохондрозі, може бути призначення лікарем відповідної фармакопідтримки:

  • для зменшення вираженості болю та запалення — нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП);
  • з метою знеболення — анальгетики-антипіретики;
  • допомогти зняти м’язові спазми можуть міорелаксанти;
  • у разі вираженого запального процесу або при стисненні нервів — кортикостероїди;
  • для уповільнення деградації хряща — хондропротектори (Alimjonovich T.Z. et al., 2024);
  • у період відновлення (ремісії) — комплекси вітамінів (зокрема вітаміни групи В, А, С), які можуть поліпшувати провідність нервів, зменшуючи при цьому вираженість зорових та вестибулярних розладів (до останніх належать, наприклад, запаморочення та синдром захитування) (Шищук В.Д. та співавт., 2020).

Не ліками єдиними!

Щоб покращити самопочуття при шийному остеохондрозі, рекомендується підтримувати правильне положення тіла як вдень, так і вночі: наприклад, протягом доби намагатися тримати голову та спину прямо, а вночі спати з валиком під головою. Зокрема, під час загострення рекомендується знерухомлення шийного відділу хребта, для чого може використовуватися м’який шийний комір Шанца або повністю надувний шийний комір (Шищук В.Д. та співавт., 2020).

Варто зауважити, що на додаток до вищевказаних терапевтичних рішень при шийному остеохондрозі актуальними буде лікувальна фізкультура та фізіотерапія, використання яких має на меті сприяти стимуляції відновлювальних процесів в організмі та усуненню больових симптомів (Шищук В.Д. та співавт., 2020). Наприклад, масаж допомагає розслабити напружені м’язи та покращити кровообіг у ділянці шиї, розтягувальні та зміцнювальні вправи можуть допомогти зменшити вираженість болю та збільшити рухливість, а от спеціальні вправи для м’язів шиї є життєво важливими для запобігання скутості (Alimjonovich T.Z. et al., 2024).

У тяжких випадках зі значним залученням нервів або дегенерацією дисків може знадобитися хірургічне втручання, яке може включати декомпресію уражених нервових корінців або навіть заміну диска (Alimjonovich T.Z. et al., 2024).

Краще не хворіти!

Що стосується шийного остеохондрозу, то його розвитку можна запобігти. Для цього потрібно не нехтувати такими профілактичними заходами, як:

  • підтримка правильної постави (потрібно регулярно перевіряти та виправляти свою поставу, особливо під час роботи за столом, уникаючи сутулості);
  • регулярна фізична активність (для зміцнення м’язів шиї та верхньої частини спини);
  • уникання підйому важких предметів (щоб не допустити навантаження на спину);
  • розтяжка та гнучкість, вправи на які сприяють зниженню напруги в м’язах шиї;
  • ергономіка робочого місця (наприклад екран монітора має бути на рівні очей, а крісло повинно підтримувати природний вигин хребта, щоб людина могла сидіти рівно, не нахиляючись і не напружуючи м’язи шиї);
  • контроль маси тіла (здорова маса тіла знижує навантаження на хребет);
  • відмова від куріння, яке зменшує кровообіг та уповільнює загоєння тканин (Alimjonovich T.Z. et al., 2024).

Отже, терапія та профілактика шийного остеохондрозу потребує збалансованого підходу, що включає як застосування лікарських засобів, так і фізіотерапію й зміни способу життя. Про це обов’язково має нагадати фармацевт своєму відвідувачу з відповідними скаргами при черговому візиті, водночас надавши відповідні додаткові поради в межах своєї компетенції.

Інна Грабова

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Додати свій

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті