Проблеми гормональної контрацепції в практиці фармацевта
Кожна жінка як складна та досить тендітна біологічна система заслуговує на дбайливе розуміння й підтримку. Одним із ключових елементів цієї підтримки, а разом з нею й важливим компонентом жіночої свободи та впевненості у завтрашньому дні є контрацепція — набір способів та методів запобігання вагітності, широкий спектр яких пропонує сучасна фармакологія. Однак ухвалити обґрунтоване рішення, яке б відповідало індивідуальним потребам жінки, можливо лише у разі розуміння особливостей кожного з варіантів.
Про особливості застосування контрацептивів, проблемні аспекти сучасної контрацепції та консультаційну роль фармацевта, зосереджену на підтримці репродуктивного здоров’я жінки, йшлося у доповіді Лариси Вознюк.
Усі сучасні контрацептиви умовно можна поділити на декілька основних груп, для оцінки ефективності яких використовується індекс Перля (показник кількості вагітностей на 100 жінок на рік, які використовують будь-який метод запобігання вагітності).
Значна увага під час проведеного заходу приділена гормональній контрацепції — методу запобігання вагітності шляхом застосування синтетичних аналогів жіночих статевих гормонів: естроген-гестагенних комбінованих оральних контрацептивів (КОК), що бувають монофазними, двофазними та трифазними, безестрогенних таблетованих гестагенів (пероральні міні-пілі), ін’єкційних прогестинів, піхвових кілець, внутрішньоматкових гормональних систем, гормональних пластирів, імплантатів. Ці препарати за принципом зворотного зв’язку, подібно до природних статевих гормонів, гальмують секрецію гонадотропінів гіпофізом, а отже, розвиток яйцеклітин у фолікулах і овуляцію, а також викликають зміни ендометрія, що перешкоджають імплантації яйцеклітини, впливають на фізико-хімічні властивості слизу в шийці матки, роблячи його в’язкішим і непрохідним для сперми.
Попри те що гормональна контрацепція за індексом Перля має один із найвищих ступенів захисту від небажаної вагітності, це не єдине її призначення. Наприклад, КОК виявляють й низку інших терапевтичних ефектів, як-от регуляція менструального циклу, лікування аномальних маткових кровотеч, дисменореї, хронічного тазового болю та ендометріозу, полегшення передменструального синдрому та передменструальних дисфоричних розладів. Гестагени з антиандрогенною дією є контрацептивами першого вибору для жінок із косметичними проблемами, а також показані при синдромі полікістозу яєчників. Деякі естроген-гестагенні комбінації можуть застосовуватися при андрогенозалежному акне, менструальних кровотечах, сприяти забезпеченню фолатного статусу жінки та навіть виявляти онкопротекторні особливості (наприклад профілактика та лікування пухлиноподібних утворень яєчників, профілактика доброякісних захворювань молочної залози) тощо.
Попри те що фармацевт не може рекомендувати гормональну контрацепцію, він може при відпуску призначених лікарем препаратів з цієї групи проконсультувати щодо їх особливостей та відреагувати на можливі «загрозливі» симптоми у відвідувачки аптеки (наприклад сильний біль у грудях або задишка, сильний головний біль, затуманення зору, сильний біль у нижніх кінцівках чи нижній частині живота, повна відсутність будь-яких кровотеч або виділень під час прийому оральних контрацептивів, затримка менструації при прийомі однокомпонентних прогестинових пероральних контрацептивів, надмірна (у 2 рази довше або більше звичайного) та тривала (більше 8 днів) кровотеча), що можуть виникнути при прийомі гормональних контрацептивів, терміново скерувавши жінку до лікаря.
Одним із поширених на сьогодні методів контрацепції є використання бар’єрних методів захисту — презервативів (жіночих та чоловічих), цервікальних ковпачків та діафрагм, які фізично перешкоджають потраплянню еякуляту в порожнину матки. Варто відзначити, що використання презервативів може захистити від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Природні методи контрацепції — це методи, що базуються на відстеженні змін в організмі, коли він дає сигнал про готовність до запліднення. Спостерігаючи за певними змінами в своєму тілі, жінка може більш-менш передбачити час фертильної фази і протягом цього часу, якщо вона не хоче завагітніти, утримуватися від статевих актів. Однак ефективність такої методики багато в чому залежить від користувача, адже потребує самодисципліни, ведення графіків, вимірювання базальної температури тіла тощо.
Слід зауважити, що перерваний статевий акт не вважається природним методом контрацепції та не захищає ані від небажаної вагітності, адже сперматозоїди містяться не лише в спермі, а й в передеякуляті (смегмі), ані від ІПСШ.
Що стосується хірургічних методів контрацепції, до яких належать жіноча (перев’язування маткових труб) та чоловіча стерилізація (вазектомія, перев’язка чи видалення фрагмента сім’явивідних проток), то вони є незворотними, тому їх доцільно використовувати у тих людей, які вже реалізували або остаточно визначилися зі своїми репродуктивними планами.
Коли немає часу на очікування
У рамках майстер-класу слухачі мали змогу розширити свої знання про оральну екстрену (посткоїтальну, авральну, «пожежну», «пiгулка наступного ранку», «план Б») контрацепцію — метод посткоїтального запобігання вагітності, коли метод контрацепції не спрацював або не використовувався через низку обставин. Зокрема, більш детально про її особливості та ймовірні фармакологічні варіанти розповіла під час майстер-класу Ольга Горбунова.
Як зазначила доповідачка, одним із методів екстреної контрацепції, рекомендованої Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (Food and Drug Administration — FDA), є застосування в екстрених випадках препаратів левоноргестрелу в дозі 1,5 мг одноразово від компанії Gedeon Richter, а саме ПОСТИНОР, ЕСКАПЕЛ або нової форми ЕСКАПЕЛ у формі 1 таблетки, що диспергується у ротовій порожнині.
У дослідженнях доведено, що левоноргестрел при застосуванні добре переноситься, не є відомим алергеном, виводиться з організму через кілька днів, не викликає звикання та токсичних реакцій. І навіть серед жінок, які приймали таблетку екстреної контрацепції більше 1 раза за 1 менструальний цикл, про серйозні побічні реакції не повідомлялося.
В Україні передбачений рецептурний відпуск препаратів екстреної контрацепції. Однак фармацевт при їх відпуску має правильно проконсультувати жінку щодо їх прийому та особливостей застосування. Зокрема, «першостільник» має зазначити, що ефективність препаратів екстреної контрацепції на основі левоноргестрелу може знижуватися зі збільшенням часу, який минув після статевого акту, — бажано у перші 12 год і не пізніше 72 год після незахищеного статевого акту або невдалого варіанту захисту. Однак цей варіант може виявитися повністю неефективним, якщо процес імплантації вже почався, адже «пожежна» пігулка не перериває вже існуючу вагітність, а лише захищає від того випадку, що вже трапився, і далі до кінця менструального циклу необхідно буде продумати подальшу контрацепцію (наприклад користуватися бар’єрними методами). Однак якщо все ж трапиться повторний випадок незахищеного статевого акту після застосування левоноргестрелу, його повторний прийом буде безпечнішим, ніж аборт.
У підсумку зазначимо, що проведений захід розкрив фармацевтам наукові обрії сучасних методів контрацепції, майстерно поєднавши доказову медицину з емпатією до індивідуальних потреб кожної жінки, щоб вони могли стати професійними консультантами у сфері жіночого здоров’я. Адже здоров’я жінки — це не лише відсутність хвороб, а й можливість свідомо керувати своїм здоров’ям. Раціональна контрацепція дарує свободу вибору та планування життя за власним сценарієм!
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим