Тіазидні та тіазидоподібні діуретики були одними з перших антигіпертензивних засобів, ефективність яких щодо зниження частоти розвитку серцево-судинних ускладнень і смертності було доведено у багатоцентрових контрольованих дослідженнях. Їх результати показали, що діуретики і тепер залишаються одними з найбільш ефективних антигіпертензивних препаратів [1]. У багатьох дослідженнях (INSIGHT, STOP-2, CAPPP, ALLHAT та інших) ефективність діуретиків порівнювали з «новими» групами препаратів — антагоністів кальцію, інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту, блокаторів α-адренорецепторів.
Механізм дії діуретиків практично ідентичний: усі ці препарати зменшують реабсорбцію хлориду натрію у ниркових канальцях і, відповідно, реабсорбцію води. Це приводить до зменшення об’єму циркулюючої крові та серцевого викиду. Вважають, що діуретики мають прямий вазодилататорний ефект і сприяють зниженню загального периферичного опору [2]. При тривалому застосуванні малих і середніх доз діуретиків часто прямий сечогінний ефект відходить на другий план, а на перший виходить саме вазодилатація. В останні роки ці лікарські засоби розглядаються як препарати з кардіо-, вазо- та нефропротекторними властивостями [2].
|
Діуретики як клас стали практично ідеальними складовими комплексної терапії при призначенні декількох антигіпертензивних засобів, оскільки вони потенціюють дію препаратів усіх інших класів [3]. Ця їх властивість використовується при створенні комбінованих лікарських засобів, до складу яких входять фіксовані дози двох або трьох активних компонентів.
При практичному застосуванні діуретиків виникає кілька важливих запитань:
• Чи всі діуретики однаково ефективні?
• Чи доведена ефективність призначеного препарату в багатоцентрових дослідженнях?
• Чи призначена оптимальна доза препарату?
За своїми властивостями тіазидоподібний діуретик індапамід займає особливе місце. Деякі дослідники розглядають його як вазодилататор з діуретичним ефектом. Доведено, що на відміну від більшості інших препаратів цього класу він практично не має негативних метаболічних наслідків, оскільки не порушує толерантності до вуглеводів, а також обміну ліпідів та сечової кислоти [4].
Було проведено багато досліджень, у яких була підтверджена висока антигіпертензивна ефективність індапаміду як у порівнянні з плацебо, так і з іншими препаратами першого ряду для лікування пацієнтів з артеріальною гіпертензією. Першим наймасштабнішим дослідженням, яке дало початок вивченню властивостей індапаміду, було дослідження PATS, у якому взяли участь 5665 хворих з артеріальною гіпертензією та без неї у віці близько 60 років, що перенесли в минулому інсульт або транзиторну ішемічну атаку [5]. Його результати засвідчили достовірне зниження ризику повторного інсульту на 29% та загальної смертності на 9% при умові застосування індапаміду в дозі 2,5 мг на добу протягом 3 років. Нині ще триває дослідження HYVET, у якому вивчається ефективність терапії індапамідом пролонгованої дії у добовій дозі 1,5 мг порівняно з плацебо у хворих старечого віку (старше 80 років) з артеріальною гіпертензію. Таким чином, індапамід на сьогоднішній день є ефективним препаратом для лікування пацієнтів з артеріальною гіпертензією.
Важливим аспектом при застосуванні будь-якого антигіпертензивного засобу є тривалість його дії, адже в останні роки набула популярності концепція «одна таблетка один раз на добу». Тому створення антигіпертензивних засобів тривалої дії є одним з найактуальніших у кардіології. Так, з більш ефективним контролем рівня артеріального тиску частина експертів пов’язує певні переваги препарату хлорталідон, який діє триваліше, над гідрохлоротіазидом [6].
На українському ринку протягом останніх років представлений оригінальний препарат індапаміду пролонгованої дії АРИФОН® РЕТАРД («Серв’є», Франція). У ньому добова доза активної речовини становить 1,5 мг. Технологія сповільненого вивільнення активної речовини з таблетки дозволяє забезпечити сталу концентрацію препарату в крові протягом доби. Результати фармакокінетичних досліджень свідчать, що при його тривалому прийомі приблизно на 5-ту–7-му добу досягається «стан рівноваги»: при цьому відсутній додатковий пік концентрації в крові після нового прийому препарату. Площа під кривою графіка концентрації препарату у крові навіть більша, ніж при прийомі звичайного індапаміду в звичайній дозі 2,5 мг [7]. Численними дослідженнями також доведено високу антигіпертензивну активність препарату пролонгованої дії АРИФОН® РЕТАРД в дозі 1,5 мг, яка відповідає і навіть дещо більша, ніж у звичайного індапаміду у дозі 2,5 мг [8]. Також доведено, що препарат у ретардній формі у дозі 1,5 мг зберігає органопротекторні (регрес гіпертрофії лівого шлуночка, зниження мікроальбумінурії і т.п.) властивості, характерні для більш високих доз звичайного індапаміду [3].
Таким чином, у клінічній практиці доведено, що препарат індапаміду у ретардній формі (АРИФОН® РЕТАРД в дозі 1,5 мг) терапевтично еквівалентний звичайним препаратам індапаміду в стандартній дозі 2,5 мг. Останнім часом на ринку України з’явилися генеричні препарати звичайного індапаміду в дозі 1,5 мг. Необхідно зазначити, що довести біоеквівалентність препарату АРИФОН® РЕТАРД та генеричних препаратів індапаміду в дозі 1,5 мг не можна, тому що це різні лікарські форми.
Враховуючи багаторічний досвід нашої клініки в роботі з пацієнтами з артеріальною гіпертензією, ми хотіли б застерегти практичних лікарів від призначення подібних препаратів індапаміду у вигляді монотерапії з метою досягнення надійного цілодобового контролю рівня артеріального тиску. На нашу думку, для цього доцільніше було б використовувати або препарати індапаміду в дозі 2,5 мг, або індапамід пролонгованої дії в дозі 1,5 мг. Не існує наукових клінічних даних, які доводили б терапевтичну еквівалентність звичайного індапаміду в дозі 1,5 мг та препарату АРИФОН® РЕТАРД. Враховуючи вищенаведені аргументи, якщо і можна рекомендувати звичайну форму індапаміду у дозі 1,5 мг на добу, то тільки як компонент комбінованої терапії разом з іншими антигіпертензивними засобами.
Підсумовуючи, хотілося б відповісти на запитання, поставлені на початку. Ефективність ретардної форми індапаміду в дозі 1,5 мг — АРИФОН® РЕТАРД — доведена в багатоцентрових дослідженнях і, відповідно, цей препарат може бути рекомендований для лікування пацієнтів з артеріальною гіпертензію. Інші препарати індапаміду в дозі 1,5 мг в режимі монотерапії не зможуть забезпечити надійного контролю рівня артеріального тиску протягом доби. o
ЛИТЕРАТУРА |
|
|
Юрій Сіренко, Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеска АМН України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим