30 листопада в інформаційному агентстві «УНІАН» відбулася прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню боротьби з ВІЛ/СНІДом. У заході взяли участь Юкіє Мокуо, представник ЮНІСЕФ в Україні; Світлана Черенько, професор, голова Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам МОЗ України; Анна Шакарішвілі, координатор ЮНЕЙДС в Україні; Гундо Вайлер, керівник підрозділу інфекційних хвороб Бюро ВООЗ в Україні, голова Тематичної групи ООН з питань ВІЛ/СНІДу, та ін.
Відкриваючи прес-конференцію, Юкіє Мокуо повідомила, що цього року Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом присвячений забезпеченню загальної доступності засобів профілактики та лікування даного захворювання, а також захисту прав ВІЛ-інфікованих.
Світлана Черенько розповіла, що в 2005 р. при КМУ створена Національна координаційна рада з питань запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, яка в 2008 р. переформувалася в Національну раду з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. У 2009 р. було прийнято Закон України «Про затвердження загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 рр.».
Як зазначила С. Черенько, на сьогодні у всіх регіонах України функціонує мережа центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, відкрито кабінети довіри. Проводиться ефективна робота щодо попередження передачі ВІЛ через донорську кров (функціонують 54 лабораторії з тестування крові на ВІЛ).
В Україні створена і ефективно працює потужна мережа громадських та міжнародних організацій з питань протидії ВІЛ/СНІДу. Завдяки вжитим заходам з 2006 р. вперше було зафіксовано суттєве уповільнення темпів приросту інфікування ВІЛ з 20% в 2004 р. до 7% в 2008 р. Вперше в 2008 р. стабілізувався рівень захворюваності та смертності від СНІДу. Позитивна тенденція зберігається і в 2009 р: за 9 міс поточного року захворюваність на СНІД зменшилася на 3,7% порівняно з аналогічним періодом 2008 р., смертність — на 7,9%.
С. Черенько зауважила, що, незважаючи на наявні позитивні зрушення, проблема ВІЛ- інфекції для України залишається надзвичайно гострою. Станом на 1 листопада 2009 р. під диспансерним наглядом перебувають 99 267 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 11 506 хворих на СНІД. За оціночними даними, кількість інфікованих громадян віком старше 15 років сягає 340 тис. (0,86% усього дорослого населення). У 2008 р. було зареєстровано найбільшу кількість нових випадків ВІЛ-інфекції — 18 973, або на 7,3% більше, ніж у попередньому 2007 р. Лише за 6 міс 2009 р. виявлено понад 10 тис. нових випадків ВІЛ- інфекції проти 9,4 тис. за аналогічний період 2008 р. За словами доповідача, тільки 25%, або кожен четвертий з людей, які живуть з ВІЛ в Україні, пройшов тест на ВІЛ і знає про свій ВІЛ- позитивний статус.
Недивлячись на те, що обсяги антиретровірусної терапії в Україні збільшуються з кожним роком, значна частка від загальної кількості пацієнтів не отримують її взагалі. Крім того, в Україні все частіше фіксуються випадки неефективності антиретровірусної терапії внаслідок формування резистентності.
С. Черенько звернула увагу на те, що в поточному році Загальнодержавна програма забезпечення профілактики ВІЛ- інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ- інфікованих і хворих на СНІД була профінансована трохи більше ніж на 60%. Кошти було виділено на лікувальні заходи: закупівлю антиретровірусних препаратів, медикаментів для лікування опортуністичних інфекцій, тестових систем для діагностики і підтвердження ВІЛ. Зі слів С. Черенько, з роками епідемія змінює свій характер. З 2008 р. переважає статевий шлях передачі інфекції, що є загрозою переходу епідемії з концентрованої до генералізованої стадії. Це вимагає проведення ряду профілактичних заходів не тільки серед груп ризику, а й серед широкого загалу населення, учнівської і студентської молоді.
С. Черенько підкреслила, що в суспільстві досі не сформоване толерантне ставлення до ВІЛ- інфікованих, що значно гальмує виявлення нових випадків ВІЛ- інфекції та сприяє її розповсюдженню. В країні майже не проводяться наукові дослідження в галузі ВІЛ/СНІДу через відсутність профільних інститутів та обмежене фінансування. Український центр профілактики та боротьби зі СНІДом працює як організаційно-методичний центр, не маючи клінічної бази.
Анна Шакарішвілі представила увазі присутніх звіт Глобальних оціночних даних епідемії СНІДу за 2009 р., виданий ЮНЕЙДС i ВООЗ. Так, з 2001 р. кількість нових випадків ВІЛ- інфекції в світі зменшилася на 17%. Число пов’язаних зі СНІДом смертей за останні 5 років скоротилося більш ніж на 10%, i були врятовані близько 2,9 млн життів, оскільки більше людей отримали доступ до лікування, ніж у попередні роки.
Східна Європа та Центральна Азія залишаються єдиним регіоном у світі, де епідемія продовжує рости, в основному за рахунок небезпечного вживання ін’єкційних наркотиків і недостатнього охоплення ефективними програмами з профілактики ВІЛ/СНІДу. Оціночна кількість дорослих i дітей, що живуть з ВІЛ у даному регіоні, збільшилася у 2008 р. на 66% порівняно з 2001 р. Особливо тяжкими та швидко поширюваними є епідемії в Україні та Російській Федерації.
Зі слів А. Шакарішвілі, люди, що живуть з ВІЛ, i представники груп ризику (гомосексуалісти, ін’єкційні наркомани, працівники секс-індустрії, ув’язнені) стикаються з дискримінацією в Україні. Це створює серйозну перешкоду доступності і ефективності послуг з протидії ВІЛ/СНІДу для цього контингенту громадян, а також захисту їхньої робочої зайнятості та приватного життя.
Гундо Вайлер зазначив, що наряду зі світовим прогресом у протидії ВІЛ/СНІДу в сфері забезпечення антиретровірусною терапією Україна програє багатьом країнам світу, що розвиваються, за наявності в її розпорядженні інфраструктури і талановитих фахівців. На даний момент в Україні на кожну людину, що отримує доступ до лікування, припадає 6 чоловік, що інфікуються ВІЛ. Тож, зі слів Г. Вайлера, якщо не забезпечити надання профілактики, лікування, догляду та підтримки значно більшій кількості інфікованих людей в Україні, не буде здійснено жодного впливу на епідемію СНІДу.
Ще одна прес-конференція, присвячена Всесвітньому дню боротьби з ВІЛ/СНІДом та старту Національної інформаційної кампанії під гаслом «Не дай СНІДу шанс!», проходила 1 грудня в агенції «УКРІНФОРМ». Участь у заході взяли Валерій Бідний, заступник міністра охорони здоров’ я України; В’ячеслав Пєрєдєрій, народний депутат України, перший заступник голови Комітету з питань протидії ВІЛ- інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам МОЗ України; Андре Ельмінг, керівник проекту ВІЛ/СНІДу Німецького технічного співробітництва в Україні.
Валерій Бідний нагадав, що Загальнодержавною програмою забезпечення профілактики ВІЛ- інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ- інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 рр. передбачено виділення з Державного бюджету 3 млрд 687 млн грн. для профілактики ВІЛ/СНІДу. Він зазначив, що в поточному році на виконання зазначеної програми з Державного бюджету виділено 175 млн 425 тис. грн., в свою чергу від Глобального фонду отримано 40 млн 60 тис. грн.
В’ячеслав Пєрєдєрій згадав про найбільш гострі проблеми у системі заходів із протидії ВІЛ/СНІДу, а саме: недостатньо ефективна профілактична робота, недосконала діагностика, неповне охоплення всього ВІЛ-інфікованого населення антиретровірусною терапією. Первинна профілактика спрямована на інформування загального населення щодо шляхів передачі ВІЛ та методів захисту від інфікування. Як зазначив В. Пєрєдєрій, необхідно закликати молодь до безпечної статевої поведінки з використанням засобів контрацепції. Також не менш важливою є превентивна робота в групах ризику, в яких і концентрується епідемія, наприклад розвиток програм із зниження ризику інфікування для споживачів ін’єкційних наркотиків (програми обміну шприців та замісної терапії).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим