20 жовтня 2014 р. у Парламенті зареєстровано законопроект № 5180 «Про повернення у державну власність (націоналізацію) аптечних закладів, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб». Його ініціатором виступив народний депутат України, член депутатської фракції Політичної партії «УДАР» (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» Сергій Каплін.
Законопроектом пропонується така крайня міра у боротьбі з недобросовісними власниками аптечних закладів, як повернення у державну власність (націоналізація) аптечних закладів, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб. Саме у такий спосіб народний депутат пропонує боротися з фальсифікованими лікарськими засобами а також із зловживаннями ціновою політикою з боку власників аптечних закладів, які стають причиною відмови громадян від купівлі ліків через надто дорогу ціну, і як наслідок – неотримання своєчасного лікування.
Законопроектом встановлено, що повернення у державну власність (націоналізація) аптечного закладу відбуватиметься у виняткових випадках, при наявності сукупно таких підстав:
- грубого порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
- грубого порушення процедури ціноутворення на лікарські засоби;
- виявлення фактів продажу фальсифікованих лікарських засобів.
Ці підстави повинні підтверджуватися матеріалами перевірок уповноважених органів, які направлятимуться до МОЗ України.
Рішення про націоналізацію аптечного закладу прийматиметься Урядом за обґрунтованим поданням МОЗ України.
У свою чергу власник аптечного закладу, що підлягатиме націоналізації, матиме право представити в Уряд план заходів, спрямованих на припинення дії обставин, які є підставою для націоналізації аптечного закладу.
За результатами аналізу зазначеного плану КМУ матиме право відкласти на термін, що не перевищує 30 днів, прийняття рішення про націоналізацію аптечного закладу.
Націоналізація аптечного закладу здійснюватиметься за умови повного відшкодування Україною його власнику вартості аптечного закладу. Фонд державного майна України визначено відповідальним органом за проведення націоналізації аптечного закладу.
Порядок передачі аптечного закладу, що підлягатиме націоналізації, встановлюватиметься Урядом. При цьому націоналізація здійснюватиметься шляхом:
- викупу;
- примусового відчуження на підставі рішення суду.
Відшкодування власнику (власникам) вартості аптечного закладу, який підлягатиме націоналізації, здійснюватиметься на засадах повного попереднього розрахунку у грошовій формі за рахунок коштів Державного бюджету України та/або в обмін на державні облігації України. Якщо власник (власники) аптечного закладу не згоден з розміром відшкодування, то розмір відшкодування з боку держави встановлюватиметься судом.
Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»
Коментарі