Однак історично Каталонія (Князівство Каталонія) складається з сучасної Автономної області Каталонія в Іспанії та Північної Каталонії у Франції.
В Іспанській Каталонії, а саме в Автономній області Каталонія, поряд з офіційною іспанською мовою офіційними є також каталанська та окситанська мови.
Новий статут Автономії був ухвалений на всенародному референдумі 18 червня 2006 р. Відповідно до його положень регіон є «національною реальністю у складі іспанської держави», а каталонці визнаються «окремою нацією». У згаданому документі розширено повноваження місцевого самоврядування, змінено статус «обмеженої автономії», який отримала Каталонія майже 25 років тому.
Уряд Каталонії за новим статутом набуває розширеної компетенції з питань фінансування, стягнення податків, забезпечення внутрішньої безпеки, адміністративного керування морськими портами та аеропортами, розташованими на її території. Статутом встановлюється принцип договірних зобов’язань у відносинах між урядом Іспанії та урядом Каталонії. Каталонія відіграватиме власну роль у відносинах з Європейським Союзом з питань, що стосуються повноважень місцевого уряду або становлять інтерес для автономії. Режим перебування іноземців у Каталонії та повноваження щодо депортації осіб, які порушили міграційне законодавство, підтвердження дипломів про освіту, виданих в інших країнах, та надання академічних ступенів — усі ці функції, притаманні суверенній державі, передаються за новим статутом до повноважень органів місцевого самоврядування. До бюджетних нововведень належать створення власної податкової адміністрації Каталонії та втілення нової моделі розподілення податкових надходжень, зокрема з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств з метою відмінити практику, коли грошові потоки з доволі заможної Каталонії через загальнодержавний бюджет надходять до бюджетів менш розвинених автономій та провінцій. Каталонія залишатиме за собою й повноваження скористатися правом «вето» щодо прийняття іспанських законів, які торкатимуться «законних інтересів регіону».
Цікаво, що в країнах ЄС федеральний устрій, або право на розширену автономію, є нормою життя. Головним є бажання громадян вирішувати спірні питання лише демократичним шляхом, а не зі зброєю в руках. Прикладом є проведення у 2014 р. опитування про незалежність. В опитуванні, за рішенням регіональної влади, брали участь навіть юнаки 16-річного віку. Зазначене опитування не було оформлене як референдум за рішенням не лише центральної влади Королівства Іспанія, а й Автономної області Каталонія «…в зв’язку з відсутністю правових гарантій…». А перед тим парламент та Конституційний суд Іспанії заборонили проведення офіційного референдуму.
Отже, в будь-якому випадку Автономна область Каталонія має дуже широкі повноваження, як економічні, так і політичні.
Саме ці обставини стали вирішальними при прийнятті рішення оргкомітетом в рамках міжнародного проекту PHARMA TOUR щодо вивчення досвіду діяльності на фармацевтичному ринку різних країн.
Традиційно організаторами заходу виступили компанія «УкрКомЕкспо» разом з ПОГО «Асоціація працівників фармацевтичної галузі» за інформаційної підтримки «Щотижневика АПТЕКА» та за участю Науково-експертного фармакопейного центру. Учасники заходу, а це фахівці фармринку фактично з усіх регіонів України, в тому числі Криму та Донеччини, ознайомилися не лише з аптечними закладами всієї історичної Каталонії (а це територія як Іспанії, так і Франції), а і з досягненнями у галузі мистецтва і архітектури.
Один з найвідоміших каталонців у світі — геніальний художник і скульптор, яскравий представник європейського сюрреалізму Сальвадор Далі (повне ім’я Сальвадор Феліп Жасінт Далі і Доме́нек, маркіз де Пуболь), знаменитий не лише своїми творами, а й ексцентричною поведінкою та стилем життя. Однак найбільш ексцентричною була його історія кохання.
Гала Елюар (ім’я при народженні — Олена Делувіна-Дьяконова) — коханка геніального художника, яка перевернула все його життя. Гала стала для Сальвадора Далі не просто жінкою, яка задовольняла його пристрасть, вона виявила себе як чудовий організатор, менеджер і патронеса. Щоб висловити свої почуття до цієї дивовижної жінки, Далі зобразив її у вигляді Градиви, героїні популярного роману Вільяма Дженсена, де Градива постає як статуя з Помпеї, в яку закохався юнак, що врешті-решт змінило його життя.
Найвідоміші його твори (картини): «Загадка Вільгельма Телля», «Спокуса Святого Антонія», «Мадонна порту Льїгат», «Відкриття Америки Христофором Колумбом», «Поява обличчя і вази з фруктами на березі моря», «Висока мить», «Обличчя війни», «Невільницький ринок з появою невидимого бюста Вольтера», «Мед солодший за кров», «Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната за секунду до пробудження» та ін.
Залишив слід в історії цивілізації каталонець, відомий архітектор Антоні Ґауді́-і-Курне́т (повне прізвище та ім’я — Анто́ні-Пла́сід-Ґільє́м Ґауді́-і-Курне́т) — провідник мистецького стилю модернізму. Всі, хто бував в Барселоні, перш за все відвідують Храм Святого Сімейства.
Храм Святого Сімейства — кульмінація творчості Антоні Ґауді. До самої смерті весь свій час він присвятив цьому будівництву, відволікаючись зрідка на інші проекти, а з 1914 р. повністю зосередившись на соборі. Трагічна загибель архітектора у 1926 р. не зупинила будівництво, воно триває й дотепер. Грандіозність задуму можна оцінити лише з того, що завершення його планується лише на 2026 р.
Сама по собі Каталонія є одним з найважливіших індустріально-аграрних регіонів в Королівстві Іспанія. Промисловість Каталонії складається, головним чином, з автомобілебудівної, електротехнічної, хімічної, фармацевтичної та текстильної галузей. Потужним є виробництво устаткування та продукції важкого машинобудування, що експортується до багатьох країн світу.
До важливих товарних позицій українського експорту у Каталонію слід віднести продукцію агропромислового комплексу України, на яку припадає майже 50%. На частку металургійного комплексу України припадає 19% усього українського експорту до Каталонії; нафти та нафтопродуктів — 9%; деревини та продукції деревообробної промисловості — до 6%. Експорт українського текстилю становить майже 6% обсягу постачань до Каталонії, а питома вага продукції хімічної промисловості у загальній структурі експорту досягає 5%. У торгівлі головними позиціями при товарному експорті з Каталонії до України є машини та устаткування; автомобілі та запчастини до них; фармацевтична продукція та медико-хірургічне обладнання; текстиль; барвники; натуральні вина та фрукти.
Необхідно зауважити, що Каталонія, як і всі розвинені країни Європи, йде зовсім по іншому шляху в системі охорони здоров’я, ніж Грузія, яка на сьогодні є взірцем для України.
По-перше, в Каталонії була не лише збережена державна мережа медичних закладів, що стали повноцінними учасниками ринку медичних послуг, а й навіть вжиті заходи щодо збільшення їх кількості завдяки державно-приватному партнерству. Фінансування охорони здоров’я відбувається за рахунок державного (в даному випадку регіонального) бюджету. Для окремих груп населення при медикаментозному забезпеченні запроваджена процедура відшкодування витрат, зокрема для осіб похилого віку, державних службовців тощо.
У ході проведення семінару у вигляді круглого столу до учасників проекту із вступним словом звернулася голова оргкомітету заходу, кандидат фармацевтичних наук, заступник голови ПОГО «Асоціація працівників фармацевтичної галузі» Ольга Хмельницька. Директор Науково-експертного фармакопейного центру, доктор хімічних наук, професор Олександр Гризодуб поінформував про заходи із святкування 160-річчя Британської Фармакопеї (БФ), що відбувалися на території Вестмінстерського Абатства.
Доповідач повідомив, що перед учасниками конференції — представниками регуляторних органів, виробничих та академічних кіл фармацевтичної спільноти — виступили керівники та провідні співробітники Агентства з регулювання обігу лікарських засобів та медичних виробів (The Medicine and Healthcare products Regulatory Agency — MHRA), Національного інституту з контролю якості та біологічних стандартів (The National Institute for Biological Standards and Control — NIBSC), БФ, Європейської Фармакопеї (ЄФ), Фармакопеї США з доповідями про своє бачення розвитку сфери контролю якості лікарських засобів. Такий представницький склад учасників заходу дав можливість Науково-експертному фармакопейному центру вирішити питання поглиблення міжнародного співробітництва за такими ключовими фармакопейним напрямками: 1. ЄФ (присутні директор EDQM Susanne Keitel і директор ЕФ Cathie Vielle). 2. Фармакопея США (були присутні новий виконавчий директор Ron Piervincenzi і керівник департаменту з міжнародних зв’язків Angela Long, необхідно було особисто познайомитися з новим директором). 3. БФ (присутнє все керівництво БФ і MHRA на чолі з науковим директором Samantha Atkinson і головним редактором БФ Matilda Valender). 4. ВООЗ (присутні керівники департаменту забезпечення якості Sabina Kopp і програм професійного тестування (ППТ) Herbert Schmidt, необхідно було налагодити співпрацю з ВООЗ з питань проведення та оцінки ППТ). 5. Казахстан (присутні гендиректор Центру експертизи Б.К. Султанбаєва і директор Фармакопейного центру А.У. Тулегенова, необхідно було вийти на новий рівень співпраці). 6. Росія (директор Центру Фармакопеї Є.І. Саканян, необхідно було підтвердити можливість майбутньої співпраці).
Були проведені переговори за усіма цими напрямками. Найбільш важливою була зустріч з представниками Фармакопеї США, оскільки співпраця з нею розвивалася найбільш динамічно. Тому дуже важливо було особисто зустрітися з її новим виконавчим директором Ron Piervincenzi і представити йому співробітників Науково-експертного фармакопейного центру і Національного фармацевтичного університету. Договір з БФ підписаний на 3 роки, тому мали велике значення особисті контакти з науковим директором БФ Samantha Atkinson і головним редактором БФ Matilda Valender.
Отже, співпраця з ЄФ вийшла на новий рівень — ми вперше брали участь у конференції з належної фармакопейної практики (GPhP) в якості постійного члена ЄФ. Проведені переговори з керівником ППТ ВООЗ Herbert Schmidt і намічені точки співпраці. Казахстан в особі гендиректора Б.К. Султанбаєвої і директора А.У. Тулегенової висловили зацікавленість у досвіді Науково-експертного фармакопейного центру у проведенні ППТ. В рамках даного візиту передбачено підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю. Співпраця з Росією можлива, але залежить від політичних чинників.
Директор компанії «УкрКомЕкспо» Павло Кишко проінформував учасників про інтернет-проект «Геоаптека».
«Геоаптека» — це інтернет-сервіс, який дозволить користувачеві отримати актуальну інформацію про наявність, вартість, місця продажу та умови покупки фармацевтичних товарів і послуг в безпосередній близькості від місця розташування самого користувача.
Так, зростання конкуренції в аптечному ритейлі веде до зниження націнки і маржинальності аптек, тому пацієнти все частіше звертаються до інтернету з метою знаходження інформації про фармацевтичні товари. А «Геоаптека» допомагає покупцеві знайти найкоротший маршрут від поточного місця розташування до аптеки. Користувачі цієї послуги, це: 1) особи середнього віку — 30–40 років; 2) географія — в основному міські жителі; 3) мова — російська чи українська; 4) рівень доходу — вище середнього; 5) сімейний стан — одружений або ні, є діти; 6) основний час активності — з 11:00 до 13:00; з 17:00 до 19:00.
Аліна Ростовська, головний спеціаліст із забезпечення якості ТОВ «Кусум Фарм», представила інформацію щодо групи компаній «Кусум», у складі якої завод «Кусум Хелтхкер ПВТ.ЛТД» (Індія); Науково-дослідний центр (Індія); завод «Кусум Фарм» (Україна); ТОВ «Дарі Фарм» (Республіка Казахстан); ТОВ «Юв Фарм» (Республіка Молдова); ТОВ «Даво Дунё» (Республіка Таджикистан). Крім того, представництва компанії розташовані в таких країнах: Україна; Республіка Казахстан; Республіка Узбекистан; Республіка Таджикистан; Республіка Молдова; Філіппіни; В’єтнам. Вертикальну інтеграцію компанії «Кусум» включають: розробка лікарських засобів; розробка аналітичних методів контролю; виробництво; дистрибуція; маркетинг.
Виробництво відповідає стандартам WHO GMP і сертифіковане на відповідність вимогам стандартів ISO 9001 та ISO 14001. Сертифікат відповідності GMP ЄФ і рекомендаціям PIC/S від 21.07.2012 р. На заводі є також необхідне обладнання для випуску таблеток, пелетів, кремів, шампунів.
Асортимент компанії включає антибіотики; протигрибкові препарати; нестероїдні протизапальні препарати; протипаразитарні препарати; антигістамінні препарати; протеолітичні ферменти; препарати для лікування остеопорозу; хворобомодифікуючі препарати; препарати вітаміну D; муколітики.
Під час наступної сесії П. Кишко у доповіді на тему «Аптечний ринок України 2014. Інформація для роздумів…» проінформував про основні фактори впливу на роздрібний фармацевтичний ринок України: зміна доходів населення; девальвація національної валюти; ситуація в регіонах; загострення регуляторних ініціатив.
У цих умовах темпи збільшення обсягу роздрібної реалізації абсолютно точно повторюють темпи зростання номінальних доходів населення. Реакція споживача на підвищення цін виражається у перерозподілі споживання у бік низьковартісних продуктів і відмови від покупки. Як результат пріоритет у натуральному вираженні отримують вітчизняні препарати та «імпорт за гривню».
Зміна структури аптечного продажу роздрібних мереж України у 2014 р. не призвела до суттєвого зменшення кількості аптечних закладів. Нині в Україні налічується 16 167 аптек та 5272 аптечних пунктів.
В умовах зниження споживчого попиту аптечні заклади не мають можливості підвищувати роздрібні націнки. Маржинальний дохід аптечних підприємств більшою мірою залежить від зростання ринку, у 2014 р. маржинальність знизилася з 30% до 21%. В цілому націнка суттєво залежить від категорії товару. Найбільш маржинальною є лікувальна косметика.
Ольга Хмельницька, кандидат фармацевтичних наук, викладач кафедри управління економіки фармації Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації Національного фармацевтичного університету, у своїй доповіді «Вимоги до фахового та кваліфікаційного рівня фармацевтичних працівників в умовах впровадження стандартів належної аптечної практики», перш за все нагадала про вимоги законодавства, зокрема ст. 74 Основ законодавства України про охорону здоров’я: медичною і фармацевтичною діяльністю можуть займатися особи, які мають відповідну спеціальну освіту і відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам. Єдині кваліфікаційні вимоги до осіб, які займаються певними видами медичної і фармацевтичної діяльності, встановлюються МОЗ України. Відповідальність за дотримання зазначених кваліфікаційних вимог несуть керівники закладу охорони здоров’я й ті органи, яким надано право видавати ліцензію на провадження господарської діяльності в галузі охорони здоров’я.
Крім того, відповідними наказами МОЗ України, зокрема від 8.10.2002 р. № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров’я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров’я»; від 25.12.1992 р. № 195 «Про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю»; від 12.12.2006 р. № 818 «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів»; від 22.07.1993 р. № 166 «Про подальше вдосконалення системи післядипломної підготовки лікарів (провізорів)», уточнюються окремі питання щодо вимог як до персоналу, так і до фармацевтичних (аптечних) закладів.
У свою чергу, Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників охорони здоров’я встановлює такі кваліфікаційні вимоги до посади завідувача аптеки та аптечного складу: 1) повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Фармація», спеціальністю «Фармація»; 2) проходження інтернатури за спеціальністю «Провізор загального профілю» з наступною спеціалізацією за фахом «Провізор-організатор»; 3) підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо); 4) наявність сертифіката провізора-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності; 5) стаж роботи за фахом не менше 5 років.
Кваліфікаційні вимоги до посади завідувача відділу аптечного складу наступні: 1) повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Фармація»; 2) проходження інтернатури за фахом «Провізор загального профілю»; 3) підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо); 4) наявність сертифіката провізора-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності; 5) стаж роботи за фахом не менше 5 років.
Кваліфікаційні вимоги до професіоналів, зокрема провізора: 1) повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Фармація», спеціальністю «Фармація»; 2) спеціалізація за фахом «Провізор загального профілю» (інтернатура, курси спеціалізації); 3) наявність сертифіката провізора-спеціаліста без вимог до стажу роботи.
Кваліфікаційні вимоги до провізорів вищої (першої, другої) кваліфікаційної категорії: 1) повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Фармація», спеціальністю «Фармація»; 2) спеціалізація за фахом «Провізор загального профілю» (інтернатура, курси спеціалізації); 3) підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо); 4) наявність сертифіката провізора-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої (першої, другої) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності; 5) стаж роботи за фахом понад 10 (відповідно 7 та 5) років.
Обов’язки фармацевта включають організацію роботи відділу безрецептурного продажу ліків; прийом і реалізацію лікарських засобів, що підлягають відпуску без рецептів згідно з чинним законодавством, а також товарів медичного призначення, мінеральної води тощо.
Кваліфікаційні вимоги до фармацевтів: неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки «Фармація», спеціальністю «Фармація»; 2) спеціалізація за профілем роботи без вимог до стажу роботи.
Фармацевт вищої (першої чи другої) кваліфікаційної категорії: 1) наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності; 2) стаж роботи за фахом понад 10 (7 чи 5) років.
Віталій Пашков, доктор юридичних наук, у своєї доповіді «Правові основи праці в фармацевтичній галузі» повідомив про розбіжності у трудових відносинах між роботодавцями та працівниками та запропонував порядок вирішення конфліктних ситуацій. Проінформував про найбільш поширені випадки порушення трудового законодавства саме у фармацевтичній галузі. Крім того, він навів приклади судових справ з трудових спорів.
У рамках заходу учасники відвідували аптечні заклади в Коста-Брава, Барселоні, а також на Лазурному узбережжі Франції. Проводилися дискусії й зустрічі з місцевими фахівцями, в тому числі з колишніми співвітчизниками, що отримали право на працю саме в Іспанії. Учасники продегустували у монастирі «Монсеррат» лікувальні настоянки багатьох видів.
Монастир Монсеррат є монастирем бенедиктинців, релігійний центр паломництва католиків з усього світу. Розташований на висоті 725 м над рівнем моря природний комплекс, прилеглий до монастиря, оголошений національним парком Каталонії. До монастиря Монсеррат прокладена підвісна канатна дорога та функціонує зубчата залізниця «Cremallera de Montserrat». Печери монастиря зберігають багато таємниць історії християнства.
І хоча нікого з учасників заходу вже не здивуєш щоденною «сієстою», але в Іспанії, у невеличких містах, у порівнянні, наприклад, з Грецією, Мексикою або Кубою, вона все ж таки приймає гіперболічні форми. Стає відразу зрозуміло, що громадяни України всіх національностей, при своїй працьовитості мають шанс розбудувати країну майбутнього.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим