На початку заходу Ігор Перегінець повідомив, що під час ІІІ раунду додаткової вакцинації проти поліомієліту щепленнями було охоплено 3 082 519 дітей, що становить 81,7% від тієї кількості дітей, яких планувалося вакцинувати в цей період. Серед регіонів України лідерами щодо охоплення щепленнями від поліомієліту стали: Харківська — 96%, Хмельницька — 95,7% та Миколаївська обл. — 95,5%, натомість серед регіонів, де цей показник був досить низьким, опинилися Одеська — 67,9%, Львівська — 67,6%, Волинська — 67,3% та Київська обл. — 62,3%.
Заступник міністра охорони здоров’я України нагадав, що протягом І раунду додаткової вакцинації від поліомієліту щепленнями було охоплено приблизно 65% дітей, у ІІ раунді цей показник підвищився до 75%. «Зважаючи на результати ІІІ раунду, МОЗ України закликає батьків, діти яких не отримали 3 дози вакцини ОПВ під час 3 раундів додаткової імунізації, звернутися до лікаря та отримати необхідні щеплення, оскільки для переривання циркуляції вірусу поліомієліту на території України та попередження ризику розвитку поліомієліту у дітей рівень охоплення щепленнями має становити 95%», — підкреслив І. Перегінець.
За його словами, для проведення 3 турів додаткової вакцинації проти поліомієліту до регіонів України було доставлено майже 11 млн доз вакцин, з них використано 7 млн 534 тис. «Наразі в регіонах України в наявності залишається 3 млн 281 тис. доз вакцини ОПВ, тому батьки можуть звертатися в будь-яку поліклініку, щоб зробити щеплення своїй дитині», — зауважив заступник міністра охорони здоров’я України.
Джованна Берберіс поінформувала: «Починаючи з вересня 2015 р. завдяки зусиллям МОЗ України, міжнародної та української спільноти було досягнуто значного прогресу в реагуванні на спалах поліомієліту в Україні. Ми також завдячуємо лікарям за проведену ними роботу, ЗМІ за висвітлення інформації щодо поліомієліту та популяризацію цієї теми, батькам за довіру та рішучі дії в боротьбі з поліомієлітом. Кожен раунд імунізації наближав нас до цілі — викорінення поліомієліту. Але, незважаючи на докладені зусилля, нам так і не вдалося досягнути рівня світових стандартів щодо охоплення щепленнями від поліомієліту, щоб остаточно побороти цю хворобу. Треба консолідувати зусилля та зробити останній крок. Спільними зусиллями ми зможемо підтвердити статус України як країни, вільної від поліомієліту».
Денніс Кінг нагадав, що в 1988 р. поліомієліт було визначено другою пріоритетною хворобою для викорінення у світі. «Того року було зареєстровано 350 тис. випадків захворюваності на поліомієліт у 120 країнах світу. Натомість минулого року зареєстровано 74 випадки захворюваності на поліомієліт у 2 країнах — Афганістані та Пакистані, які досі залишаються ендемічними країнами щодо поліомієліту. У свою чергу, спалах поліомієліту в Україні було оголошено надзвичайною ситуацією міжнародного значення. МОЗ України спільно з ВООЗ та ЮНІСЕФ провело багато медіаподорожей до регіонів України задля надання інформації щодо поліомієліту та важливості вакцинації проти цієї хвороби місцевим ЗМІ та громадськості, було організовано приблизно 10 зустрічей на цю тему», — повідомив Д. Кінг. Він також зауважив, що коли має місце спалах поліомієліту, відповідно до протоколу щодо реагування на нього, кожні 3 міс до країни, де було зафіксовано спалах, приїжджає комісія, щоб промоніторувати ситуацію з реагування на нього. «Останній такий моніторинг у Києві було проведено в грудні 2015 р. Однак висновок комісії був невтішним — зроблено недостатньо для повного викорінення поліомієліту на території України. Наступний моніторинг буде проведено у квітні цього року», — зауважив Д. Кінг.
Відповідаючи на численні запитання ЗМІ щодо подальшої долі вакцини ОПВ, яку не буде використано, включаючи вакцину ОПВ, доставлену до України в травні 2015 р. та повторно заморожену, І. Перегінець повідомив, що, починаючи з квітня 2016 р., усі країни світу переходять на застосування бівалентної вакцини ОПВ.
Прим. ред.: нагадаємо, що рішенням 68-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я від 5 червня 2015 р. ВООЗ закликає всі держави-члени, що використовують у даний час вакцину ОПВ, підготуватися до глобального вилучення в квітні 2016 р. тривалентної вакцини та заміни на бівалентну. Повністю відмовитися від застосування ОПВ-вакцини ВООЗ планує до 2020 р.
«Наразі ОПВ-вакцина, що застосовувалася для реагування на спалах поліомієліту в Україні, є тривалентною. Її можна використовувати до квітня 2016 р. Після цього терміну всі країні разом з Україною поступово перейдуть на використання бівалентної вакцини ОПВ, — зауважив І. Перегінець. — Починаючи з 18 квітня 2016 р. тривалентна вакцина ОПВ на території України використовуватися не буде». За його словами, Україна разом з експертами ЮНІСЕФ розробляє план переходу на бівалентну вакцину ОПВ. «Це глобальний процес, тому всі країни світу розробляють план такого переходу, який буде включати також утилізацію тривалентної вакцини ОПВ. Відповідно до цього плану залишки цієї вакцини в нашій країні також буде утилізовано згідно з чинним законодавством. Це стосується і вакцини, яка була отримана в травні 2015 р. та до сих пір зберігається на складах ДП «Укрвакцина». Стосовно неї було отримано позитивні результати щодо якості, проте задля недопущення розповсюдження антивакцинальної кампанії в ЗМІ та інших інсинуацій МОЗ України було прийнято рішення не використовувати цю вакцину під час додаткової імунізації дітей від поліомієліту», — наголосив І. Перегінець.
Прим. ред.: нагадаємо, що днями прес-служба МОЗ України повідомила, що ДП «Державний експертний центр» (далі — ДЕЦ) провело незалежний лабораторний контроль якості вакцини ОПВЕРО виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, серій L5346-1, L5345-1 та L5336-1, що надійшли на склад ДП «Укрвакцина» у травні 2015 р. у кількості 1,5 млн доз. Лабораторний контроль якості даних серій ОПВЕРО було проведено за всіма показниками якості відповідно до аналітичної нормативної документації до Сертифіката про державну реєстрацію № 255/12-300200000 від 26.11.2012 р. До МОЗ України було надано акти про відповідність медичних імунобіологічних препаратів показникам якості наданих зразків серій ОПВЕРО. Проте інструкція до медичного застосування ОПВЕРО забороняє повторну заморозку вакцини. Також залишається відкритим питання щодо ефективності та безпеки даних серій, адже такі дослідження не проводилися.
Відповідаючи на питання щодо того, до яких наслідків для здоров’я дітей призвела додаткова вакцинація проти поліомієліту, І. Перегінець повідомив, що МОЗ України наразі має всю інформацію щодо кількості несприятливих подій після імунізації, які співпали в часі з вакцинацією проти поліомієліту. «У І раунді таких подій було 46, у другому — 75. Кожен випадок був детально проаналізований, детальну інформацію щодо загальної кількості таких випадків та їх причинно-наслідкового зв’язку з вакцинацією буде надано додаткового», — зауважив заступник міністра охорони здоров’я України.
У свою чергу, на питання, чи не визначений ще графік постачання в Україну вакцин проти інших інфекційних захворювань, які планувалося закупити за допомогою ЮНІСЕФ, І. Перегінець поінформував, що вже до кінця березня в Україну буде доставлено вакцину проти кору, краснухи та паротиту, а починаючи з квітня очікуються поставки інших вакцин.
фото автора
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим