Онлайн-калькулятори для визначення ризику розвитку серцево-судинних захворювань

04 Лютого 2019 3:15 Поділитися

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України з посиланням на платформу «INgenius» опублікувало добірку онлайн-калькуляторів, які допоможуть визначити серцево-судинні ризики: ймовірність хвороб на наступні 5–30 років і тяжких наслідків таких хвороб. Калькулятори мають різний ступінь деталізації. Крім загальних питань про звички, спосіб життя, наявність проблем із серцем у родичів, у деяких калькуляторах треба вказати загальний рівень холестерину, рівень так званого поганого холестерину (ліпопротеїдів низької щільності — ЛПНЩ), показники артеріального тиску (АТ). Так, тут слід підготуватися заздалегідь. Але чим більше інформації ви надасте, тим точнішими будуть результати.

1. ACC/AHA ASCVD Risk Calculator

Оцінка параметрів проводиться з урахуванням клінічних протоколів та оновлення даних 2017 Guideline for the Prevention, Detection, Evaluation, and Management of High Blood Pressure in Adults, USPSTF clinical guidelines, guidelines from JNC-8 for blood pressure management.

Ризик розраховується для осіб віком 40–79 років. Аналізуються такі показники: стать, раса, рівень загального холестерину, ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ — так званого поганого холестерину), показники АТ, наявність призначеної антигіпертензивної терапії, цукрового діабету, шкідливих звичок (куріння).

Результат вимірюється відсотками із загальним коментарем (високий, середній, низький рівень ризику). Крім того, коментується кожен показник, що відхиляється від норми (наприклад погано контрольований для певного віку АТ). Тут також представлені загальні рекомендації (зміна способу життя, медикаментозна корекція відхилень, додаткові лабораторні обстеження). Калькулятор розраховує можливий ризик упродовж наступних 10 років.

2. Tool: Heart disease risk calculator from Mayo clinic

Калькулятор передбачає декілька кроків. Проводиться аналіз багатьох параметрів: загальних даних (вік, стать, зріст і маса тіла (у метричній та англо-американській системах виміру), національності, анамнезу захворювання, сімейного анамнезу, даних про тютюнопаління (чи викурив пацієнт принаймні 100 цигарок протягом життя), наявність цукрового діабету, даних про рівень загального холестерину крові та ЛПВЩ, звичайного рівня АТ та прийому антигіпертензивних препаратів, фізичну активність (високу, помірну, низьку), наявність і кількість овочів і фруктів, а також тваринних жирів у щоденному раціоні.

Потім наводяться відсоткове значення ризику та рекомендації щодо його зниження. Калькулятор обчислює ризик у перспективі 30 років, а поради стосуються виключно способу життя та не включають медикаментозну терапію.

3. ASCVD Risk Estimator Plus

Калькулятор має менше параметрів порівняно з попереднім, проте оцінюється також прийом ацетилсаліцилової кислоти та статинів, наявний параметр «рівень ЛПНЩ», вікові межі становлять 20–79 років.

Тут також можна порівняти свої результати з попередніми, якщо оцінювали свій ризик на цьому калькуляторі раніше. Детальні рекомендації не надаються, а пацієнта направляють до лікаря.

4. Framingham Coronary Heart Disease Risk Score 

У калькуляторі враховуються лише вік, стать, куріння, рівень загального холестерину та ЛПВЩ, значення систолічного АТ та наявність антигіпертензивного лікування. Індивідуальні рекомендації відсутні, вказано, що пацієнти з високим ризиком потребують консультації спеціалістів.

5. The Absolute CVD Risk/Benefit Calculator

На цьому ресурсі наведено 4 калькулятори: Framingham, ACC/AHA, QRISK, New Zealand Data. Залежно від обраного способу розрахунку можливе визначення ризику серцевих нападів, стенокардії, серцевої недостатності, інсульту, переміжної кульгавості та ураження периферичних артерій. Ризик розраховується на 10 або 5 (New Zealand Data) років. Також наводяться загальні рекомендації щодо покращання стану серцево-судинної системи (корекція способу життя, дієтичне харчування, медикаменти тощо).

6. Reynolds Risk Score

Досить швидкий калькулятор з мінімумом основних показників (вік, стать, тютюнопаління, систолічний АТ, загальний холестерин і рівень ЛПВЩ, рівень високочутливого С-реактивного протеїну та сімейний анамнез). Наводяться дані з прогнозом на наступні 10 і 20 років з порівнянням з такими в здорових осіб вказаного віку, а також короткі рекомендації з корекції кожного значення (спосіб життя, дієта тощо).

7. Heart Disease Risk Calculator

П’ятикроковий калькулятор, у якому оцінюються вік, стать, тютюнопаління, рівень систолічного АТ і холестерину (наявний також пункт «Невідомо», якщо пацієнт не володіє такою інформацією), прийом антигіпертензивних препаратів, короткий сімейний анамнез. Рекомендації відсутні.

8. Australian absolute cardiovascular disease risk calculator 

Ризик оцінюється на підставі відомостей про вік, стать, значення систолічного АТ, тютюнопаління, рівень загального холестерину та ЛПВЩ у крові, наявність цукрового діабету та ознак гіпертрофії лівого шлуночка на ЕКГ. Рекомендації не надаються.

9. A Risk Score for Cardiovascular Disease

Окрім стандартного калькулятора, надається також перелік стандартних питань і відповідей, короткі відомості про сам ризик та обґрунтування його важливості на підставі результатів досліджень (а також посилання на статтю у «BMJ»). Нижче також наведені корисні посилання (Heartinfo, British Cardiovascular Society, AHA тощо).

Сам розрахунок проводиться на основі відомостей про вік, стать, зріст пацієнта, наявність тютюнопаління, цукрового діабету та гіпертрофії лівого шлуночка, рівень загального холестерину та креатиніну, перенесені інфаркт міокарда та/або інсульт в анамнезі. Отримані дані порівнюються із середньостатистичними для пацієнтів такого віку і статі, також надається розподіл груп ризику за категоріями і віком.

10. QRISK-3-2018 risk calculator

Остання версія калькулятора, яка включає також оцінку за наявністю та ступенем ураження інших органів і систем (захворювання нирок, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, наявність мігрені, тяжких ментальних розладів тощо), призначенням антипсихотичних препаратів, стероїдів і медикаментозного лікування еректильної дисфункції. Також надається вичерпна інформація про сам калькулятор, публікації, різницю між версіями різних років, а також відповіді на часті запитання.

За матеріалами moz.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті