Що робити, якщо дитина проковтнула сторонній предмет

21 Червня 2019 3:30 Поділитися

Деталі від іграшок, монети, шпильки, батарейки, сережки чи ланцюжки — це далеко не весь список речей, які люблять пробувати на смак діти. Протягом року в приймальне відділення хірургії Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит” звертається близько півтисячі дітей зі скаргами на проковтування сторонніх тіл. Кожна четверта дитина потребує госпіталізації до лікарні. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розповідає, що робити, якщо така ситуація трапилася з вашою дитиною.

ЩО КОВТАЮТЬ ДІТИ ТА ЧИМ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

  1. Кнопкоподібні літієві батарейки

Вони широко використовуються як елементи живлення у багатьох предметах побуту та іграшках. Потрапляючи до травного тракту, батарейка за короткий проміжок часу нагрівається до температури понад 100 ºС. Через це з неї витікає електроліт, що призводить до тяжких опіків та виразок слизових оболонок.

  1. Дитячі конструктори, які часто містять багато маленьких високопотужних магнітів

Органи (шлунок, кишечник), які знаходяться між магнітами, зазнають дії високого тиску — внаслідок притягання магнітів один до одного. Після цього виникає порушення кровопостачання в цій зоні, некроз стінки або кишкова непрохідність. У такому випадку дитина потребуватиме складної операції.

  1. Популярні сьогодні гідрогелеві кульки, які широко використовуються для інтер’єру, прикрас для рослин

Коли такі кульки потрапляють у шлунок, вони можуть значно збільшуватися в об’ємі й призводити до кишкової непрохідності. Таку ж небезпеку становлять усі суперпоглинаючі об’єкти, які швидко розбухають у воді.

  1. Безоари – сторонні тіла, що формуються при постійному ковтанні деяких речовин натурального або синтетичного походження, що поступово накопичуються в шлунку

Безоари можуть формуватися від кількох днів до невизначеного проміжку часу. Вони можуть досягати дуже великих розмірів і заповнювати весь об’єм шлунка. Довгий час може не виникати жодних симптомів. Зі збільшенням розміру безоару в шлунку з’являються біль і тяжкість, зниження апетиту, нудота і блювання, втрата маси тіла.

Великі безоари можуть спричиняти тяжкі ускладнення: кишкову непрохідність, виразкування, перфорації, кровотечі. Щоб їх усунути, потрібне оперативне втручання.

У дітей частіше бувають трихобезоари, що виникають внаслідок так званого синдрому Рапунцель. Він проявляється вириванням свого чи, наприклад, маминого волосся та постійним його ковтанням. З часом це волосся накопичується у шлунку.

Також можуть утворюватися фітобезоари. Вони формуються внаслідок споживання великої кількості хурми та інших продуктів рослинного походження, які містять багато клітковини.

Піксобезоари виникають у результаті постійного проковтування жувальної гумки або пластиліну.

Прояви проковтування стороннього тіла у дитини залежать від його розташування.

Стороннє тіло в стравоході може викликати слинотечу, біль за грудиною, неможливість ковтнути навіть рідину. У шлунку чи кишечнику — як правило, безсимптомні. При вдиханні стороннього тіла в дихальні шляхи можливе утруднене дихання, кашель. Інколи таких дітей безуспішно довго лікують від бронхіту.

ЯК ВБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД КОВТАННЯ СТОРОННІХ ПРЕДМЕТІВ

Звертайте увагу на вікові обмеження — не давайте маленьким дітям ті іграшки, які не передбачені для їхнього віку. Іграшки для дітей старшого віку можуть містити дрібні деталі.

Не залишайте дрібні речі в зоні доступності дитини. Зберігайте гроші в гаманцях, батарейки у шухлядах, а прикраси у скриньках. Все це не менш важливо, ніж постійно прибирати вдома і ховати від дітей ліки.

Не використовуйте предмети побуту (пульт від телевізора, годинники, електронні ваги тощо) для забавки чи відволікання дітей.

Якщо діти зовсім маленькі, постарайтесь не купувати додому нічого, що має маленькі магніти та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки.

Якщо маєте кількох дітей, спробуйте пояснити старшим, які предмети небезпечно давати малюкам. Запропонуйте відразу ховати такі речі.

КОЛИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

Батькам необхідно негайно і обов’язково звернутися до лікаря, якщо дитина проковтнула:

  • батарейку будь-якого розміру;
  • один чи кілька магнітів;
  • будь-яке стороннє тіло, яке викликає слинотечу, блювання, неможливість самостійно ковтати;
  • будь-яке стороннє тіло, яке має колючу, ріжучу чи гостру будову.

Якщо припускаєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, у будь-якому випадку проконсультуйтеся із сімейним лікарем для вибору подальшої тактики.

Якщо дитина не має скарг на самопочуття і може розповісти, що саме проковтнула, і це не батарейки, магніти чи гострі предмети — немає потреби звертатися за медичною допомогою. Але в будь-якому випадку варто проконсультуватися із сімейним лікарем чи педіатром.

Але якщо з’являються кашель, постійне слиновиділення, проблеми з ковтанням, нудота, біль у грудях, у животі, проблеми з тим, щоб піти в туалет, кров у виділеннях або дитині важко дихати — потрібно терміново звернутися за медичною допомогою.

Будьте уважні, обираючи іграшки для дитини, ретельно ховайте небезпечні предмети та зберігайте дріб’язок у недоступних місцях.

За матеріалами moz.gov.ua

Цікава інформація для Вас:

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті