«Вибачте, але ні»: гендиректор ДП «Медичні закупівлі України» виступив проти кандидата на посаду свого заступника протеже Іллі Ємця

23 Березня 2020 7:36 Поділитися

Генеральний директор ДП «Медичні закупівлі України» Арсен Жумаділов висловився категорично проти призначення на посаду заступника гендиректора підприємства «довіреної особи» міністра охорони здоров’я Іллі Ємця. Крім того, як повідомляє очільник підприємства, протягом останніх трьох тижнів МОЗ України блокує проведення закупівель підприємством.

Відповідне публічне звернення до міністра А. Жумаділов оприлюднив 23 березня на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. Наводимо оригінальний текст звернення.

«Я хочу розповісти Вам про наше ДП. Вперше і востаннє коли ми зустрілися, наша розмова була, на жаль, здебільшого про інше. Про мою нелояльність і Ваше бажання завести «довірену особу» на ДП.

ДП «Медичні закупівлі України» утворене як стратегічна закупівельна агенція в галузі, яка чи не найбільше потребує прозорості і водночас професіоналізації.

Минулого року держава і місцеві замовники витратили понад 20 млрд грн на закупівлі товарів медичного призначення. Цього року ця цифра може перевищити 30 млрд грн.

Це майже половина бюджету НСЗУ.

Це більше чверті річного оборонного бюджету країни.

Це більше половини річного державного бюджету на освіту.

З цих 30 млрд грн близько 10 млрд спрямовується на закупівлі препаратів за централізованими програмами з різних напрямів, що включають дитячу і дорослу онкологію, серцево-судинні захворювання, ВІЛ, туберкульоз, гепатити, орфанні захворювання, гемофілію, розсіяний склероз, діалізи, імуносупресори тощо. 38 напрямів, 1500 позицій закупівельної номенклатури, сотні тисяч життів.

Фаховість і доброчесність закупівельної агенції та її співробітників — це не данина моді. Це обов’язкові складові ефективного використання коштів платників податків та забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до лікування.

Дотримання високих професійних стандартів, відповідність суворим антикорупційним принципам та запобігання конфлікту інтересів — це не забаганка моя як керівника ДП. Це передумови підтримки нашої організації пацієнтами, міжнародною спільнотою, експертними колами, партнерами з інших урядових інституцій та власне народними депутатами України, які нещодавно підтримали необхідні для нашої діяльності закони.

Минулого року ми провели пілотні закупівлі. Доведена очікувана вартість становила 94 млн грн. Фактична вартість становила 58 млн грн. Економія сягнула 38%.

Ми накопичили та систематизували ринкову експертизу щодо кожної позиції номенклатури.

Ми запустили й успішно адмініструємо медичну частину в маркетплейсі Prozorro.

Ми запровадили унікальні аналітичні інструменти для збору, аналізу і прогнозування закупівельного циклу, управління залишками.

Ми розробили та дотримуємося жорстких вимог власного Кодексу етичної поведінки.

Кожен із наших співробітників та консультантів пройшов ретельний відбір. Наш колектив — це ціннісні і професійні люди, що поділяють візію ДП та знають, як її реалізувати.

Ваші попередники доклали багато зусиль і надавали всю необхідну підтримку для запуску закупівель через ДП.

Ви ж поки що лише шкодите, ризикуючи дискредитувати. Або себе, або ДП. Ваша ультимативна вимога працевлаштувати свою «довірену особу» контрпродуктивна і незаконна.

Контрпродуктивна, адже:

  • призначення людини в обхід нашої стандартної процедури рекрутингу — це зневага до всіх тих, хто пройшов усі етапи конкурентного відбору чесно, без допомоги «згори»;
  • працевлаштування заступником генерального директора (а реально «смотрящим» від міністра) людини із кримінальним минулим, засудженої за крадіжку, — це зневага до платників податків, що марно сподіватимуться на нульову толерантність до корупції в такій агенції.

Компрометація ДП — це високий ризик втратити вже напрацьовану можливість прямих контрактів із виробниками, які дотримуються жорстких антикорупційних вимог і due diligence яких нами було успішно пройдено.

Незаконна, адже:

  • ДП у своїй діяльності керується виключно законодавством України та статутом;
  • призначення заступників генерального директора є компетенцією генерального директора;
  • вимоги призначити «довірену особу» на посаду заступника, блокування роботи ДП та відповідно запуску закупівель є нічим іншим, як зловживанням владними повноваженнями, що в ситуації, що склалася, є не просто проблемою, а реальною небезпекою для людей.

Щодо останнього сьогодні я звернувся із заявою про вчинення кримінального правопорушення в ДБР за відповідною підслідністю. Закупівлі вже третій тиждень блокуються МОЗ, бо має бути «політична воля керівництва». Ви її прив’язали до призначення свого протеже. Вам тепер нести за це відповідальність.

«По-хорошему вы не захотели. Будет по-другому», — сказали ви мені в подвір’ї МОЗ минулої п’ятниці.

Добре. Хай буде. У будь-якому разі це «по-другому» має включати:

  • затвердження паспортів бюджетних програм щодо закупівель;
  • затвердження плану використання коштів за закупівлями ДП;
  • доведення до ДП орієнтовних цін за напрямами, які було доведені до ДП раніше.

П.С. Ваше реагування на загрозу поширенню коронавірусу я буду наводити своїм студентам у Могилянці як ілюстрацію процесу ухвалення рішень в організованих анархіях: хаотично і маніпулятивно.

Через проблему з керівником ДП Ви не хочете ухвалювати рішення щодо централізованих поставок товарів, необхідних для боротьби з COVID-19.

Водночас ДП «Медичні закупівлі України» на сьогодні найкраще підготовлене для того, щоб виконати функцію стратегічного державного закупівельника. Коли, як не зараз.

Ми вже за власною ініціативою проводимо моніторинг цін та постачальників, доступності на ринку. Ми без дозволу «згори» допомагаємо зі збором та систематизацію інформації про складські залишки необхідних товарів у регіонах. Ми володіємо необхідною юридичною та комерційною експертизою.

Ми готові працювати.

Розумію, що цей пост викличе у Вас ще більше роздратування.

Розумію, що замість планових і системних дій щодо забезпечення лікувальних закладів усім необхідним ми ризикуємо опинитися в довгих місяцях карантину в очікуванні, поки система підготується.

Розумію, що поки будемо задовільнятися новинами про співробітництво МОЗ і Viber та навчання щодо миття рук».

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Уляна 24.03.2020 11:49
Если система готова развалиться из-за назначения 1 человека, значит в этой системе слишком много ошибок и несостыковок. Подобное недопустимо там, где задействованы миллиарды гривен населения.

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті