За 9 міс загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу збільшився на 347 млрд грн — Рахункова палата

25 Листопада 2020 11:06 Поділитися

Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан, презентуючи Висновок про результати аналізу виконання закону про Державний бюджет України на 2020 р. у січні–вересні повідомив, що за цей період загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу збільшився на 347 млрд грн (або 17%) — до 2,3 трлн грн. За оцінкою Рахункової палати, збільшення боргу спричинене здебільшого девальвацією гривні до іноземних валют, в яких номіновано борг.

«Витрати на виконання боргових зобов’язань за державним і гарантованим державою боргом порівняно з відповідним періодом попереднього року збільшилися до 433 млрд грн і становили 36% витрат державного бюджету, здійснених у січні–вересні 2020 р. Це зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм. Тільки на обслуговування державного боргу було спрямовано кожну восьму гривню доходів державного бюджету (13%)», — наголосив В. Пацкан.

За оцінкою Рахункової палати очікуваний обсяг витрат на погашення державного боргу в 2020 р. на 32 млрд грн перевищить план на рік.

Державний бюджет 2020 р. в період за перші 9 міс виконувався в умовах:

  • більшого, ніж враховано при визначенні показників державного бюджету на цей рік, зменшення реального ВВП, яке, за уточненою оцінкою Рахункової палати, становило 5,5%;
  • значно більшого, ніж прогнозувалося, скорочення імпорту;
  • міцнішого від прогнозного середнього обмінного курсу гривні;
  • меншого від прогнозного зростання цін.

Низька якість макроекономічного прогнозу призвела до недонадходження 76 млрд грн доходів державного бюджету і водночас зменшення витрат на погашення й обслуговування боргу та деяких видатків на 30 млрд грн.

Стосовно ситуації з доходами в січні–вересні 2020 р. вони становили 75,6% плану на рік. «Це високий рівень виконання, зумовлений зменшенням, насамперед ще в квітні, встановленого у законі про державний бюджет обсягу доходів на 117 млрд грн, або 11%. За оцінкою Рахункової палати, за таких умов план доходів у 2020 р. може бути перевиконано. Для цього достатньо буде, щоб у IV кв. надійшло не менше, ніж у ІІІ кв. Це реально», — зазначив очільник Рахункової палати.

Водночас перспективи виконання плану видатків на рік не такі оптимістичні. Так, у січні–вересні видатки загального фонду менші за заплановані на звітний період на 93 млрд грн, або 11%.

«Наприклад, внаслідок прорахунків при підготовці рішень про виділення коштів із Фонду COVID-19, тривалого затвердження паспортів окремих бюджетних програм, незавершення процедур закупівель не використано 24,8 млрд грн за 20 з 25 бюджетних програм (або 47% запланованих на січень–вересень)», — підкреслив В. Пацкан.

Крім того, найбільшою проблемою в звітний період стало невиконання плану надходжень загального фонду державного бюджету, що зросло, порівняно з невиконанням у І півріччі, більше ніж утричі і становило 122 млрд грн, або 10%. Це спричинено здебільшого недонадходженням запланованих на січень–вересень державних запозичень і стало основною причиною зростання з початку року заборгованості загального фонду за отриманими з Єдиного казначейського рахунку коштами в 17 разів до 28,6 млрд грн.

«Для виконання бюджету необхідно у жовтні–грудні отримати 225 млрд грн, або 35% плану на рік. Ризики недоотримання державних запозичень на прийнятних умовах у визначених у законі про бюджет обсягах є суттєвими», — додав голова Рахункової палати.

Він також зауважив, що видатки державного бюджету на надання трансфертів місцевим бюджетам на 4 млрд грн, або 3,4%, менші плану на січень–вересень. Зокрема, внаслідок ненадходження до спеціального фонду державного бюджету плати за ліцензії на проведення азартних ігор не надано місцевим бюджетам три субвенції у сумі 1,8 млрд грн.

За матеріалами rp.gov.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті