Основна мета системи охорони репродуктивного здоров’я — впровадження стратегії ведення жінки від її внутрішньоутробного розвитку до поважного віку й забезпечення якості життя в пубертатний, репродуктивний та постменопаузальний періоди. Внутрішньоутробний період є одним з найбільш важливих у житті жінки, оскільки закладає основу для здорового життя на довгі роки. У цей час особливо важливим є надходження в організм адекватних кількостей ключових нутрієнтів, у тому числі йоду, вітаміну D3, Е, С, вітамінів групи В, фолієвої кислоти, кальцію, заліза, цинку та ін. Кальцій необхідний вагітним для формування скелета плода, а мамам, що годують грудьми, — для секреції молока. У дитячому віці достатнє надходження кальцію необхідне для росту кісток і формування депо кальцію, яке є основою для міцності кісток на довгі роки. Адекватне надходження кальцію є особливо важливим у періоди активного росту дитини — у віці до 1 року, коли маса тіла малюка збільшується в 3 рази, у 5–7 років і з 11–12 років до 15–16 років. При цьому згідно з даними, отриманими в ході досліджень Л.В. Квашніною, доктором медичних наук, професором Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України, у 80–88% здорових дітей в Україні відмічають недостатньо збалансоване харчування з вираженим дефіцитом кальцію. Це підтверджують дані щодо споживання молока і молочних продуктів (у перерахунку на молоко) населенням України (за підсумками 2018 р.), яке становить 209,6 кг на людину при раціональній нормі 380 кг.
Формування скелета і досягнення піку кісткової маси у жінок завершується до 25 років. Найвища інтенсивність втрати кісткової маси відзначається в перші 2–4 роки постменопаузи. За 25–30 років після менопаузи жінка з тяжким остеопорозом може втратити 30–50% кісткової тканини. Таким чином, кістки стають тоншими і втрачають міцність, що підвищує ризик виникнення переломів, у тому числі таких серйозних, як перелом шийки стегна.
Остеопороз розвивається як наслідок дефіциту естрогенів. При цьому, як підкреслила Валентина Павлівна, такий дефіцит може мати місце в будь-якому віці, а не тільки в період менопаузи. Результатом зниження рівня естрогенів є підвищення інтенсивності резорбції кістки, зниження кісткової маси, підвищення рівня кальцію в крові та його екскреції з сечею, зниження синтезу вітаміну D і всмоктування кальцію в кишечнику. Таким чином, кальцій по праву є королем всіх мікроелементів в організмі.
Тему продовжила Наталія Володимирівна, розповівши про інші функції кальцію, які виходять далеко за межі функціонування опорно-рухового апарату. Це і підтримання нормального згортання крові, проникності судин та серцевого ритму, регуляція проникливості клітинних мембран, збудливості нервів і м’язів, забезпечення нормального м’язового скорочення, функціонування ниркових канальців, участь у нормальному розвитку плода й лактації. В організмі людини міститься 1,5 кг кальцію, 99% з якого припадає на скелет і зуби, а 1% виконує цілий ряд важливих регуляторних функцій.
Концентрація кальцію в крові — жорстко детермінована константа, а постійний рівень кальцію в сироватці крові є більш пріоритетним, ніж міцність кісткової тканини. Тому в разі нестачі кальцію і зниження його рівня в крові включаються механізми компенсації, і кальцій вимивається з кісткової тканини. У результаті розвивається підвищена крихкість кісток і, відповідно, підвищена схильність до переломів. Крім того, вихідна щільність кістки в усіх різна, і, крім статі, вона залежить ще й від того, як дитина харчувалася в дитячому та підлітковому віці. Серед чинників, що спричиняють виведення кальцію, крім зниження рівня естрогенів, можна назвати дефіцит магнію, недостатні запаси кальцію в організмі, недостатнє споживання молочних продуктів, вживання кави, цукру й алкоголю (обумовлюють прискорене виведення кальцію).
Таким чином, у разі недостатньої кількості кальцію в раціоні важливо поповнити його дефіцит, наприклад, завдяки вживанню добавок кальцію. Показано, що у жінок, що використовували такі добавки, ризик викидня або мертвонародження на будь-якому терміні вагітності був знижений.
Кальцій — король макроелементів
У нас на аптечних полицях дуже багато продуктів, що містять кальцій, і це прекрасно, оскільки українцям є з чого вибирати. Наталія Володимирівна представила увазі учасників вебінару не зовсім звичайний продукт, покликаний поповнити запаси кальцію в організмі, — КАЛЬЦИКЕР АДВАНС. Його особливістю є те, що він випускається у формі м’яких капсул — їх легше проковтнути, вони зручніші, і, крім усього іншого, така форма випуску дозволяє поєднати всередині капсули цілий ряд найважливіших нутрієнтів. Тому, у складі КАЛЬЦИКЕР АДВАНС, крім кальцію і вітаміну D для його кращого засвоєння, міститься цілий ряд важливих мікроелементів, таких як магній, цинк, марганець, мідь і бор. Наталія Володимирівна підкреслила важливість поєднаного вживання кальцію і вітаміну D, оскільки без достатнього надходження цього вітаміну в організм кальцій не засвоюється.
Тому навіть якщо дитина, підліток або молода жінка будуть вживати достатню кількість молочних продуктів, то у разі нестачі вітаміну D кальцій з них не буде засвоюватися в необхідній кількості. Це пов’язано з тим, що всмоктування кальцію — активний процес, і для його здійснення необхідний спеціальний білок-переносник, синтез якого можливий тільки в разі достатньої кількості вітаміну D в організмі. Саме тому у складі КАЛЬЦИКЕР АДВАНС є і кальцій, і вітамін D.
Ще однією особливістю КАЛЬЦИКЕР АДВАНС є наявність у його складі кількох різних солей кальцію — кальцію карбонату, кальцію фосфату, кальцію цитрату і мікрокристалічного гідроксиапатитного комплексу кальцію. Таке поєднання солей кальцію покликане швидко підвищити рівень кальцію в організмі до необхідного рівня. Крім того, КАЛЬЦИКЕР АДВАНС добре переноситься.
Таким чином, КАЛЬЦИКЕР АДВАНС містить 4 солі кальцію для швидкого поповнення запасів цього макроелемента, вітамін D для засвоєння кальцію, а також ряд важливих мікроелементів. КАЛЬЦИКЕР АДВАНС має зручну форму випуску у формі м’яких капсул. Наталія Володимирівна підсумувала, що КАЛЬЦИКЕР АДВАНС може бути рекомендований з метою профілактики остеопорозу, аліментарної недостатності кальцію і для зміцнення організму в будь-якому віці. Також він може використовуватися як додаткове джерело кальцію в посттравматичний період, а також для профілактики падінь і переломів, що особливо актуально в зимовий період. Додатковий прийом кальцію знижує ризик падінь, оскільки сприятливо впливає на процеси нервово-м’язової передачі сигналу.
КАЛЬЦИКЕР АДВАНС зручний у використанні і рекомендований дітям 6–9 років по 1 капсулі 2 рази на добу, дітям від 10 років і дорослим — по 1 капсулі 3–4 рази на добу, жінкам у період клімаксу — по 1 капсулі 4 рази на добу.
Далі Валентина Павлівна продовжила тему «жіночих проблем», звернувши увагу на передменструальний синдром, який завдає значного дискомфорту величезній кількості жінок. Ця проблема сьогодні є особливо значущою з огляду на той факт, що середньостатистична жінка має в 3 рази більше менструацій, ніж її попередниці 120 років тому, що пов’язано з більш раннім менархе, пізніми пологами, меншою кількістю пологів і скороченою тривалістю грудного вигодовування.
Менструальна кровотеча є біологічно необхідною для поновлення ендометрію з метою оптимальної імплантації ембріона. Нормальний менструальний цикл має бути двофазним, тривати 24–38 днів і бути циклічним. Тривалість менструацій має бути 3–8 днів, а загальна крововтрата при цьому — 30–40 мл. Важливо, що в нормі менструальний цикл не повинен супроводжуватися болісними відчуттями.
У ранній репродуктивний період часто спостерігаються такі дисгормональні порушення, як дисменорея (до 80% жінок), передменструальний синдром (75–95%), оліго-/аменорея, аменорея на тлі овуляторної дисфункції.
Дисменорея є одним з найпоширеніших варіантів порушень менструального циклу, у їх структурі переважають аномальні маткові кровотечі пубертатного періоду і олігоменорея. У свою чергу, розвиток передменструального синдрому обумовлений надлишком естрогенів.
Слід зазначити, що під час менструації має місце менструальне запалення — фізіологічний процес, який необхідний для щомісячного відновлення ендометрію у невагітних жінок. Патологічний перебіг менструального синдрому проявляється в надмірній інтенсивності і тривалості. Ці патологічні симптоми і формують передменструальний синдром.
НПЗП проти менструального запалення, болю та дискомфорту
Менструальне запалення зумовлює виникнення ряду симптомів з боку головного мозку, а також органів черевної порожнини і малого таза. Пригнічення менструального запалення є важливим для зниження частоти проявів і інтенсивності менструальних симптомів і поліпшення якості життя жінок репродуктивного віку.
Як же з цим боротися? На це питання відповіла Наталія Володимирівна. Оскільки неприємні відчуття під час менструації пов’язані із запаленням, то доцільно застосовувати для їх усунення протизапальні засоби, зокрема нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Сьогодні існує більше 40 міжнародних непатентованих найменувань НПЗП і близько 1,5 тис. препаратів. Який лікарський засіб вибрати? Для цього слід спочатку відповісти на питання: які властивості НПЗП актуальні при альгодисменореї? По-перше, виражена протизапальна і анальгезивна дія. Крім того, важливо, щоб НПЗП проникали через гематоенцефалічний бар’єр (для усунення і головного болю теж), мали швидкий початок дії, хорошу переносимість і низьку токсичність у широкому діапазоні доз. Виходячи з цих вимог, давайте подивимося на препарат ЄВРОФАСТ, діючою речовиною якого є ібупрофен. ЄВРОФАСТ випускається у 2 дозуваннях — м’які капсули по 200 і по 400 мг.
Ібупрофен присутній на світовому фармацевтичному ринку вже майже 60 років, що свідчить про ефективність і прийнятний профіль безпеки препарату. Ібупрофен входить до списку найважливіших лікарських засобів ВООЗ.
Ібупрофен збалансовано впливає на обидві форми циклооксигенази (ЦОГ) — ЦОГ-1 і ЦОГ-2, тому має прийнятний профіль кардіо- та гастротоксичності.
Ібупрофен має сприятливі фармакокінетичні властивості — він швидко всмоктується (0,5–1 год), на відміну від диклофенаку (2 год), мелоксикаму (2 год) і целекоксибу (3 год). Парацетамол може всмоктуватися до 2 год залежно від різних чинників, крім того, він не має виражений протизапальний ефект і характеризується високою гепатотоксичністю.
Біодоступність ібупрофену становить 80%. Його метаболізм відбувається в печінці з утворенням 4 метаболітів, а період напіввиведення досить короткий і становить 1,8–2 год. Для порівняння такий показник для мелоксикаму становить 20–22 год.
Ібупрофен має прийнятний профіль гастроінтестинальної безпеки, більш сприятливий ніж у диклофенаку, кеторолаку та кетопрофену. Також ібупрофен має низьку гепатотоксичність.
Таким чином, ібупрофен, на думку Наталії Володимирівни, має низький потенціал побічної дії. Крім того, Н. Бездітко підкреслила, що форма випуску лікарського засобу не менш важлива, ніж його вміст. У цьому контексті увагу привертає препарат ЄВРОФАСТ у формі м’яких желатинових капсул. Особливістю м’яких желатинових капсул є те, що це швидкорозчинна капсула з розчином діючої речовини, який швидко всмоктується. Однією з допоміжних речовин, що входять до складу м’яких желатинових капсул ЄВРОФАСТ, є поліетиленгліколь (ПЕГ). ПЕГ може бути різної молекулярної маси, від чого залежать його властивості. Чим нижчий показник ПЕГ, тим вищий показник гідрофільності. Саме ПЕГ забезпечує швидку розчинність капсули, що важливо для швидкого початку дії.
Біодоступність ібупрофену у складі м’яких капсул є значно вищою, ніж у складі таблетованих форм випуску. Відповідно, ефект від застосування ібупрофену у формі м’яких желатинових капсул розвивається швидше. Тверді таблетки і капсули ібупрофену починають діяти через 30–40 хв, а м’які желатинові капсули з рідким вмістом — через 10–15 хв. Максимальний ефект розвивається через 60–90 хв і 15–40 хв відповідно. При цьому форма капсул характеризується зручністю застосування. ЄВРОФАСТ застосовують при альдисменореї по 200 мг 3 рази на добу.
Валентина Павлівна також підкреслила прийнятний профіль безпеки ібупрофену, зазначивши, що ЄВРОФАСТ можна призначати дітям з 12 років і молодим жінкам.
Таким чином, у ході вебінару було розглянуто різні порушення жіночого здоров’я, починаючи з періоду внутрішньоутробного розвитку й закінчуючи постменопаузою.
Інформація для професійної діяльності медичних і фармацевтичних працівників
ЄВРОФАСТ. Склад. Діюча речовина: ібупрофен. Лікарська форма. Капсули желатинові м’які. Фармакотерапевтична група. Нестероїдні протизапальні та протиревматичні препарати. Код АТХ M01A E01. Показання. Симптоматичне лікування головного, зубного та менструального болю, гарячки, невралгії, болю в спині, суглобах, м’язах, при ревматичному болю. Протипоказання. Підвищена чутливість до ібупрофену або до будь-якого з компонентів препарату. Реакції підвищеної чутливості (наприклад бронхіальна астма, риніт, ангіоневротичний набряк або кропив’янка), які спостерігалися раніше після застосування ібупрофену, ацетилсаліцилової кислоти або інших нестероїдних протизапальних препаратів. Виразкова хвороба шлунка/кровотеча в активній формі або рецидиви в анамнезі (2 і більше виражених епізоди виразкової хвороби чи кровотечі). Шлунково-кишкова кровотеча або перфорація, пов’язана із застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів, в анамнезі. Тяжке порушення функції печінки, тяжке порушення функції нирок, тяжка серцева недостатність (клас IV за класифікацією Нью-Йоркської кардіологічної асоціації (New York Heart Association — NYHA). Останній триместр вагітності. Цереброваскулярні або інші кровотечі в активній фазі. Геморагічний діатез або порушення згортання крові. Порушення кровотворення нез’ясованої етіології. Тяжке зневоднення (спричинене блюванням, діареєю або недостатнім вживанням рідини). Препарат має побічні реакції. Категорія відпуску. Без рецепта. Виробник. Марксанс Фарма Лтд. Р.п. UA/14043/01/01, UA/14043/01/02 від 17.10.2019 р. до 17.10.2024 р. З повною інформацією про препарат можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим