Місцеві (інтраназальні) монокомпонентні препарати, наприклад, кортикостироїди, такі як мометазону фуроат, є препаратами вибору при лікуванні алергічного риніту середнього та тяжкого ступеня тяжкості. Вони ефективно зменшують вираженість таких симптомів, як свербіж, чхання, ринорея, закладеність носа. З іншого боку, цей монокомпонентний препарат недостатньо ефективний щодо симптомів алергічного кон’юнктивіту (Намазова Л.С. и соавт., 2006). До складу препарату РІАЛТРІС, поряд із мометазону фуроатом, входить олопатадин, який ефективно усуває симптоми останнього. Таким чином, РІАЛТРІС — це комбінований засіб для місцевого застосування при сезонному алергічному риніті, який містить олопатадину гідрохлорид та мометазону фуроат та випускається у формі спрею.
Олопатадин є селективним інгібітором Н1-гістамінових рецепторів другого покоління, що чинить виражену протиалергічну дію. Олопатадин починає діяти вже через 15 хв після застосування, а тривалість дії сягає 12–24 год, що до 2 разів більше, ніж у азеластину (Емельянов А.В., 2016). Численні експериментальні та клінічні дослідження показали подвійний механізм дії олопатадину — антигістамінний ефект та інгібування дегрануляції гладких клітин. Відомо, що однією з проблем антигістамінних препаратів є негативний вплив на мембрани гладких клітин (лізис). Олопатадин позбавлений цього негативного ефекту (Яни Е.В. и соавт., 2017). Крім того, показано, що олопатадин статистично достовірно більш ефективний щодо усунення назальних симптомів алергічного риніту порівняно із плацебо, при цьому вираженість побічних реакцій, таких як гіркий присмак у роті, менш виражений при прийомі олопатадину порівняно із азеластином (Shah S.R. et al., 2009). В іншому рандомізованому дослідженні продемонстровано, що сенсорні властивості (смак та запах) олопатадину краще сприймаються пацієнтами порівняно з відповідними характеристиками азеластину (Meltzer E.O. et al., 2008).
Другий компонент препарату РІАЛТРІС — мометазону фуроат — це синтетичний кортикостероїд для місцевого застосування, який чинить виражену протизапальну дію. Кортикостероїди демонструють широкий діапазон дії на різні клітини, а саме на гепариноцити, еозинофіли, нейтрофіли, макрофаги, лімфоцити, а також на медіатори запалення (гістамін, ейкозаноїди, лейкотрієни та цитокіни). Механізм протизапальної та протиалергічної дії мометазону фуроату в основному пов’язаний із його здатністю пригнічувати вивільнення медіаторів алергічних реакцій.
Доведено профілактичну дію мометазону на перебіг сезонного алергічного риніту. Так, при застосуванні препарату в терапевтичній дозі за місяць до передбачуваного цвітіння кількість днів, вільних від алергічних проявів, значно збільшується. За даними порівняльного рандомізованого дослідження, мометазон ефективніший щодо усунення закладеності носа і ринореї при тривалому лікуванні цілорічного алергічного риніту, ніж флутиказон. Крім того, варто зазначити, що для мометазону не відмічено наявності системних побічних ефектів навіть при тривалому (1 рік) застосуванні (Астафьева Н.Г. и соавт., 2008).
Ефективність комбінації мометазону фуроату та олопатадину, що входить до складу препарату РІАЛТРІС, також вивчалася в ході клінічних досліджень (Gross G.N. et al., 2019; Hampel F.C. et al., 2019; Andrews C.P. et al., 2020). Так, було показано, що статистично достовірне зменшення вираженості симптомів алергічного риніту з боку носа та очей виявляють вже через 15 хв після застосування комбінації олопатадину та мометазону — діючих речовин препарату РІАЛТРІС (Gross G.N. et al., 2019). При цьому показано, що застосування комбінації олопатадину та мометазону двічі на добу є статистично достовірно ефективнішим щодо назальних симптомів порівняно із плацебо та застосуванням один раз на добу (Andrews C.P. et al., 2020).
Варто підкреслити, що РІАЛТРІС є єдиним препаратом на українському фармацевтичному ринку, що містить комбінацію олопатадину гідрохлориду та мометазону фуроату*.
Таким чином, поява на українському фармацевтичному ринку нового сучасного препарату РІАЛТРІС відкриває нові можливості симптоматичної терапії сезонного алергічного риніту та робить лікування ще зручнішим — адже тепер замість двох засобів достатньо лише одного!
Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Скорочені інструкції для застосування препаратів.
РІАЛТРІС. Склад: діючі речовини: олопатадину гідрохлорид і мометазону фуроат. Лікарська форма. Спрей назальний дозований, суспензія. Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та інші препарати для місцевого застосування при захворюваннях порожнини носа. Кортикостероїди. Код АТХ R01A D. Показання. Сезонний алергічний риніт. Протипоказання. Підвищена чутливість до олопатадину гідрохлориду, мометазону фуроату або інших компонентів препарату. Наявність нелікованої локалізованої інфекції слизової оболонки носової порожнини. Через гальмівний вплив кортикостероїдів на загоєння ран пацієнти, які нещодавно перенесли виразки носової перегородки, хірургічне втручання на носі або травму носа, не повинні застосовувати препарат РІАЛТРІС до повного одужання. Побічні реакції. З боку нервової системи: дисгевзія — часто; запаморочення, в’ялість, сонливість, тривожність, безсоння — нечасто. Інфекції та інвазії: фарингіт, інфекції дихальних шляхів — нечасто. З боку органів дихання, грудної клітки та середостіння: кашель, сухість у носі, дискомфорт у носі, подразнення горла, свистяче дихання — нечасто. З боку шлунково-кишкового тракту: сухість у роті, дискомфорт у животі, блювання — нечасто. З боку шкіри та підшкірної клітковини: висип, свербіж, контактний дерматит — нечасто. Після інтраназального застосування кортикостероїдів в окремих випадках можуть спостерігатися небажані явища, а саме: з боку імунної системи: алергічні реакції негайного типу (наприклад бронхоспазм, диспное), анафілактичні реакції, ангіоневротичний набряк; з боку органів зору: глаукома, підвищений внутрішньоочний тиск, катаракта, нечіткість зору. У довгостроковому клінічному дослідженні з безпеки (52 тиж лікування) 593 пацієнти з цілорічним алергічним ринітом повідомляли про такі побічні ефекти при застосуванні препарату РІАЛТРІС: алергічні реакції, кон’юнктивіт, дискомфорт в очах, діарея, нудота, запор, головний біль та втома. Системні та місцеві кортикостероїди можуть призводити до таких небажаних ефектів: виразки слизової оболонки носа, перфорація носової перегородки, носові кровотечі, погіршення загоєння ран та розвиток локалізованої грибкової інфекції носа і глотки (Candida albicans), глаукома та катаракта, сонливість, імуносупресія, пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної осі, у тому числі затримка росту у дітей. Категорія відпуску. За рецептом. Виробник. Гленмарк Фармасьютикалз Лтд./Glenmark Pharmaceuticals Ltd. Р.п. № UA/18235/01/01. Термін дії від 04.08.2020 до 04.08.2025 р. Інформація підготовлена: лютий 2021 р. З повною інформацією можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування препарату РІАЛТРІС.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим