Наказом МОЗ України від 13.05.2021 р. № 930 внесено зміни до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», затвердженого наказом МОЗ України від 02.04.2020 р. № 762.
Зміни в основному стосуються антикоагулянтної терапії при COVID-19 у дітей. Так, з Протоколу виключено положення, якими:
- визначалося, що за наявності показань до тромболітичної терапії рекомендується низькомолекулярний гепарин або нефракційний гепарин, враховуючи наявний досвід із застосування препаратів гепарину у дітей;
- не рекомендувалося застосування пероральних антикоагулянтів прямої дії у зв’язку з обмеженими даними щодо їх застосування у дітей при COVID‐19.
Змінами уточнено, що цільова популяція пацієнтів для проведення антитромботичної профілактики — це хворі віком до 18 років, що госпіталізовані з діагнозом COVID-19, та відповідають 2 або більше з наступних критеріїв, серед яких:
- госпіталізація у відділення інтенсивної терапії;
- діагностований мультисистемний запальний синдром (MIS-C);
- наявність факторів ризику венозної тромбоемболії (ВТЕ);
- значне підвищення рівня D-димеру в плазмі крові (у ≥5 разів перевищення верхньої межі референтних значень) та ін.
Зазначається, що під час профілактичної антикоагулянтної терапії слід застосовувати:
1) низькомолекулярний гепарин (НМГ), наприклад, еноксапарин, у пацієнтів, які перебувають у клінічно стабільному стані (наприклад без порушення гемодинаміки, ниркової недостатності або значного ризику кровотечі);
2) нефракціонований гепарин (НФГ) у пацієнтів, які перебувають у клінічно нестабільному стані (наприклад із порушенням гемодинаміки, нирковою недостатністю або високим ризиком кровотечі). Пацієнтів, які переходять у нестабільний стан під час лікування НМГ, слід перевести на профілактичну дозу НФГ.
При цьому не рекомендується застосовувати:
1) прямі пероральні антикоагулянти (DOAC) (наприклад ривароксабан та апіксабан) для профілактики ВТЕ в умовах стаціонарного лікування через можливість взаємодії з лікарськими засобами, що використовуються для лікування SARS-CoV-2 (включаючи дексаметазон), та обмеженість даних щодо їх застосування у дітей при COVID-19;
2) антиагрегантні засоби для профілактики ВТЕ у пацієнтів з SARS-CoV-2.
Профілактична можливість антикоагулянтної терапії після виписки може розглядатися у дітей з факторами ризику розвитку ВТЕ, що мають підвищений рівень D-димеру. Тривалість профілактичної антикоагулянтної терапії залежатиме від динаміки стану пацієнта або призначається на 30 днів після виписки за відсутності протипоказань або підвищеного ризику кровотеч.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим