Значну роль у нормальному перебігу вагітності займає кисневе забезпечення плода, яке, у свою чергу, багато в чому залежить від стану плацентарного кровообігу (Зверко В.Л. и соавт., 2010).
Формування матково-плацентарного кровотоку відбувається за рахунок перебудови всього маткового кровообігу та появи нового судинного органа плода — плаценти. Саме плацента є тим «майданчиком», де здійснюється контакт організму матері з плодом, а значить, розігруються найважливіші події, від яких залежить успішний перебіг вагітності. Зокрема, завдяки цьому органу відбувається харчування, виведення продуктів метаболізму і дихання плода (Сельков С.А. и соавт., 2011; Дуда В.И., 2013).
Важливим етапом формування матково-плацентарного кровотоку є зміна будови артерій плаценти — вони втрачають м’язовий шар, завдяки якому судини здатні утримувати стінки в стані напруги та можуть скорочуватися. Процес перебудови призводить до повної втрати структури цих артерій, дає змогу уникнути спазмів, зменшити судинний опір та, як наслідок, забезпечити максимальний кровотік до плода (Osol G., Mandala M., 2009; Фадеев П., 2019).
Виникнення порушень у фізіологічній перебудові цих артерій призводять до обмеження плацентарного кровотоку у вагітних, що може спричинити затримку внутрішньоутробного розвитку плода та прееклампсію (Jurado S. et al., 2019).
Для попередження гіпертензивних розладів та прееклампсії Канадська асоціація акушерів-гінекологів (Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada) рекомендує застосування L-аргініну (рівень доказовості IB*). У чому ж доцільність цієї рекомендації?
Роль L-аргініну у формуванні кровопостачання плода
У регуляції процесів, що відбуваються всередині судин, у тому числі плацентарних, важливу роль відіграє ендотелій — шар клітин, що вистилає їх внутрішню поверхню.
Цікаво, що ендотелій є найбільшим у тілі активним ендокринним органом. Однією з основних його функцій є збалансоване виділення цілого спектра біологічно активних речовин, що регулюють роботу системи кровообігу, зокрема тонус судин.
У нормі на стимуляцію ендотелій реагує посиленням синтезу речовин, що викликають розслаблення м’язового шару судин. У першу чергу це стосується синтезу оксиду азоту (NO) — сильнодіючого судинорозширювального засобу, який попереджає зростання і міграцію гладких м’язів судин, гальмує вироблення адгезивних молекул та перешкоджає розвитку спазму в судинах (Микиртичев К.Ж., Ким Ен Дин, 2012).
У фізіологічних умовах NO синтезується з умовно незамінної амінокислоти L-аргініну за допомогою ферментів NO-синтетаз. Варто зауважити, що в організмі людини циркулюють як L-, так і D-енантіомери аргініну, але тільки L-аргінін є субстратом для продукції NO.
Завдяки своїм властивостям оксид азоту відіграє активну роль у розвитку плаценти й являє собою основний вазодилататор цього органу (Krause B.J. et al., 2011; Головченко Ю.И., Трещинская М.А., 2008).
Встановлено, що трансформація плацентарних артерій контролюється саме оксидом азоту. Цей процес супроводжується активацією ендотеліальної NO-синтази, що призводить до збільшення продукції NO, який релаксує м’язовий шар судинної стінки плацентарних артерій (Wang A. et al.,2009; Krause B. J., 2011).
У свою чергу, дефіцит NO пов’язаний з високим ризиком розвитку у вагітних ряду порушень серцево-судинної системи, у тому числі й ендотеліальної дисфункції, найбільш поширеним ускладненням якої може стати внутрішньоутробна затримка розвитку плода.
Найбільш частими причинами дефіциту NO є недостатність ферментів і брак L-аргініну. При цьому відновлення синтезу необхідної кількості NO-синтетаз є складним завданням, у той час як для відновлення повноцінного запасу L-аргініну досить проведення медикаментозної терапії із застосуванням препаратів донаторів NO (Медведь В.И., 2017).
Тівортін Аспартат: покращення репродуктивного здоров’я жінки
В Україні гінекологи, призначаючи аргінін, найчастіше віддають перевагу бренду Тівортін**.
Важливо зазначити, що ефективність застосування L-аргініну під час планування та підтримки вагітності була показана в багатьох дослідженнях. Тож, якщо жінка планує вагітність, то для неї буде доцільним обговорити з лікарем призначення аргініну з метою підготовки до фізіологічного перетворення артерій матки до формування плаценти.
Якщо вагітність вже настала, то призначення L-аргініну матиме такі ефекти:
- покращення показників виживання ембріону і плода;
- покращення росту матки і плаценти;
- покращення функції плаценти;
- покращення росту плода;
- зниження ризику прееклампсії;
- покращення оцінки Апгар (стандартизований клінічний метод оцінки стану новонародженого після пологів).
Пероральна терапія L-аргініном для вагітних із прееклампсією є ефективною стратегією покращення стану плода і неонатальних результатів (Rytlewski K. et al., 2005; Ким Ён‑Дин и соавт., 2019).
Крім того, пероральний прийом L-аргініну на додаток до стандартної токолітичної терапії у жінок із загрозою передчасних пологів, нормалізує фетоплацентарний кровообіг і зменшує гіпоксію плода (Rytlewski K. et al., 2006).
Курс застосування