5 листопада в МОЗ України відбулося засідання Робочої групи з питань удосконалення переліків отруйних та сильнодіючих лікарських засобів та порядку виписування рецептів.
Відкриваючи захід, Валерій Стеців, директор Департаменту регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів та продукції у системі охорони здоров’я МОЗ України, повідомив, що з метою приведення ситуації з відпуском лікарських засобів рецептурної групи з аптечних закладів до норм діючого законодавства профільне міністерство проаналізувало діяльність головних управлінь охорони здоров’я у Львівській, Сумській та Херсонській областях. Було здійснено перевірку Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення у закладах охорони здоров’я та Порядку відпуску рецептурної групи лікарських засобів з аптечних закладів. За результатами перевірки було встановлено численні порушення, які характерні для всіх регіонів, зокрема:
- лікарями практично всіх перевірених лікувально-профілактичних закладів не виписуються рецепти при призначенні лікарських засобів, які належать до рецептурної групи; вони не підлягають предметно-кількісному обліку та відпускаються з аптечних закладів за повну вартість, хоча всі лікувально-профілактичні заклади, за виключенням фельдшерсько-акушерських пунктів та сільських амбулаторій, забезпечені рецептурними бланками;
- виписування рецептів на лікарські засоби рецептурної групи з помилками, використання лікарями бланків рецептів, що надані фармацевтичними фірмами, із зазначенням певного препарату;
- грубі порушення Порядку відпуску рецептурної групи лікарських засобів з аптечних закладів (встановлено, що допускається відпуск рецептурних препаратів);
- у перевірених областях дуже повільно проводиться робота зі створення формулярної системи;
- щодо впровадження системи фармаконагляду на сьогодні кількість лікувально-профілактичних закладів, які беруть участь у фармаконагляді, недостатня.
Відповідно до вищезазначеного, МОЗ України було підготовлено зміни до наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 щодо посилення контролю за виписуванням та відпуском рецептурної групи лікарських засобів. З 21.10.2010 р. зазначений проект наказу в редакції зі змінами щодо посилення контролю за виписуванням та відпуском рецептурної групи лікарських засобів, розміщено на офіційному веб-сайті МОЗ України з метою проходження процедури громадського обговорення та направлено повторно на погодження до заінтересованих органів виконавчої влади. Станом на сьогодні надійшли пропозиції від Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Черкаській області до проекту наказу, в яких йдеться про недопущення внесення змін до п. 15.2 (зберігання в аптеках та аптечних пунктах рецептів (ф-1) на рецептурні лікарські засоби протягом одного кварталу (не враховуючи поточного кварталу)), що може призвести до напруги у фармацевтичній галузі та гальмуватиме роботу працівників першого столу.
Олександр Гудзенко, заступник міністра охорони здоров’я, зауважив, що питання щодо рецептурного відпуску ліків давно потребує врегулювання. За його словами, нині в Україні аптечні заклади здійснюють не відпуск ліків, а їх продаж. Очевидно, що контроль за дотриманням положень наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 повинен бути більш жорстким. О. Гудзенко нагадав, що останнім часом здійснюється опрацювання проекту закону щодо обов’язкового медичного страхування. Враховуючи перспективу запровадження страхової медицини в Україні, питання дотримання рецептурного відпуску ліків стає все більш актуальним.
У ході засідання відбулося обговорення змін до наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360. Представники професійних асоціацій зазначали, що для вирішення проблеми рецептурного відпуску в першу чергу слід створити умови для того, щоб лікарі дотримувалися Правил виписування рецептів шляхом внесеня відповідних змін до Ліцензійних умов провадження медичної практики у частині вимог щодо контролю за дотриманням лікарями Правил виписування рецептів.
Коментарі