Компанія STADA вже не перший рік стає ініціатором опитування у сфері охорони здоров’я серед європейців, але з початком COVID-19 це дослідження стало ще цікавішими, адже його результати показують величезні зміни, що їх зараз переживає система охорони здоров’я загалом та кожен з нас окремо. Результати міжнародного дослідження STADA Health Report 2021, покликані окреслити реальну ситуацію щодо здоров’я європейців та стану національних систем охорони здоров’я і таким чином покращити розуміння того, в якому напрямку необхідно рухатися далі.
У ході дослідження було опитано понад 30 тис. респондентів у 15 європейських країнах, у тому числі і України, яким пропонувалося відповісти на понад 30 питань із 8 категорій: здоровий спосіб життя, інфлюенсери у сфері охорони здоров’я, системи охорони здоров’я, профілактика захворювань, ліки, хронічні захворювання, цифрове здоров’я та психічне здоров’я. Опитування проводилося впродовж березня–квітня 2021 р., тому ми маємо в розпорядженні дуже свіжі, актуальні дані.
COVID-19 стимулював європейців уважніше ставитися до свого здоров’я
На хвилі пандемії COVID-19 європейці почали інвестувати більше грошей та часу у своє здоров’я, що, ймовірно, зумовлено прагненням знизити ризики захворіти на коронавірусну хворобу. Під час пандемії 45% європейців почали харчуватися правильно та збалансовано. Найбільші зміни в бік здорового харчування продемонструвало населення Іспанії (57%), Португалії (57%) та Польщі (50%). Україна в цьому рейтингу має середні показники — 44% наших співгромадян відмітили, що стали приділяти більше уваги здоровому харчуванню. Аутсайдерами цього рейтингу стали Німеччина (40%), Бельгія (37%) та Великобританія (37%).
Кожен 3-й європеєць приймає дієтичні добавки та вітаміни, аби підтримати своє здоров’я. У першу чергу це роблять жінки. За словами Пітера Гольдшмідта зростання споживання дієтичних добавок відбулося в основному внаслідок підвищення вживання вітамінів D, С та ін., що, як вважається, може сприяти зниженню ризику інфікування респіраторними інфекціями. Жителі східноєвропейських країн посідають перше місце за придбанням дієтичних добавок: майже половина сербського населення (49%), 47% чехів та 42% поляків збільшили споживання дієтичних добавок — у порівнянні з лише 29% у середньому по Європі. Крім того, 26% українців також збільшили споживання дієтичних добавок. Порівняно низьким цей показник був для Нідерландів, Бельгії та Франції — 18–21%.
Фізичні вправи відігравали важливу роль у житті 23% європейців. Застосунки для покращення фізичної активності чи онлайн-тренування зацікавили близько 16%. Цікаво, що фізичним вправам почали приділяти менше уваги школярі, студенти, пенсіонери та люди з інвалідністю. Підсумовуючи цей блок, варто зауважити, що 20% людей вирішили приділяти більше уваги фізичній активності та здоровому харчуванню в майбутньому.
Ліки, маски та дистанція
44% українців відповіли, що звернулися за рекомендаціями до фармацевта та поповнили свою домашню аптечку, тоді як лише 10% французів та 7% нідерландців зробили те саме. На думку П. Гольдшмідта, це пов’язано з різною епідеміологічною ситуацією у країнах.
COVID-19 приніс значну кількість обмежень, що регулюють нашу поведінку в публічному просторі, багато з яких, здається, залишаться з нами і в постковідні часи. Часте миття рук і надалі залишатиметься частиною повсякденного життя більшості італійців та українців (53%), а також португальців (52%). Зберігати дистанцію й надалі планує кожен третій європеєць. Цікаво, що в цьому плані Україна займає другу позицію після Великобританії, адже 40% українців планують і далі дистанціюватися. Найнижчий показник в Нідерландах — 26%. Маска — це хороший механізм захисту, яким 22% європейців планують користуватися в громадських місцях навіть після закінчення пандемії. Маски для обличчя можуть залишатися особливо популярними у Великобританії (38%).
Психічне здоров’я
Локдаун та інші обмеження значно вплинули на ментальне здоров’я європейців: майже кожен третій опитаний (29%) страждає від підвищеного рівня тривоги, кожен четвертий (25%) відчуває стрес та внутрішнє занепокоєння у зв’язку з COVID-19. Частка таких людей особливо висока в Україні (45%) та Польщі (42%). Ще 15% європейців повідомляють про порушення сну через пандемію. Молоді люди, як правило, частіше страждають від цих симптомів, ніж європейці віком старше 35 років.
Таким чином, лише 3 із 10 європейців не відчули жодного впливу пандемії на їх загальний та психічний стан. Для Нідерландів цей показник був найвищим — 44%, для українців він становив 26%. Найменше людей, яких пандемія не торкнулася в психічному аспекті — у Польщі (22%). Поряд із цим 37% респондентів чоловічої статі зазначають, що не спостерігали жодних змін проти лише 27% жінок, які, як правило, почуваються більш стурбованими та стресованими. Ще одна вагома знахідка: молоді люди віком 18–34 років, як правило, переживають більший стрес, частіше відчувають тривогу і сплять гірше, ніж особи віком 50–99 років, які, загалом кажучи, мають вищий ризик тяжкого перебігу COVID-19.
Ще одним довготривалим наслідком COVID-19 є вигорання, яке відмічають 54% європейців. Найбільше постраждали від цього жителі Польщі, найменше — італійці, британці та французи. В Україні 51% опитаних підтвердили, що відчувають симптоми вигорання або знаходяться на межі. Найбільш уразливими до вигорання виявилося 65% жінок віком 18–34 років.
Як не дивно, ризик інфікування COVID-19 не є головним пандемічним страхом для більшості європейців: 52% з них визнали, що в більшій мірі страждають через відсутність особистого контакту з сім’єю та друзями. Страх заразитися знаходиться на другому місці (42%). На третьому — занепокоєння щодо власного фінансового добробуту: стурбованість робочими питаннями у зв’язку з пандемією висловив кожен третій опитаний.
Це ілюструє, що, хоча COVID-19 є вагомою загрозою для фізичного здоров’я будь-якої людини, психологічні наслідки заходів, вжитих для боротьби з ним, спричинили значну шкоду, яку слід врахувати та знайти шляхи протидії.
Довіра до лікарів, фармацевтів та науковців
59% європейців вважають, що система охорони здоров’я тепер краще підготована до пандемії. Найбільш оптимістичні в цьому контексті португальці, британці та іспанці, а найменш — українці, французи та поляки. Варто зауважити, що рівень задоволеності національною системою охорони здоров’я дуже відрізняється залежно від країни. Найбільш задоволеними виявилися британці та швейцарці, а найменш — поляки та українці. Рівень роботи національної системи охорони здоров’я оцінили як задовільний лише 25% опитаних українців, у порівнянні з 91% британців. При цьому краще оцінюють роботу системи охорони здоров’я молоді люди, чоловіки та жителі міст.
Кому європейці довіряють найбільше у питаннях, пов’язаних зі здоров’ям? На першому місці лікарі — їм довіряють 73% респондентів, друге місце поділили фармацевти та науковці, яким довіряють 60% європейців. Третя позиція дісталася спеціалізованим медичним медіа, яким висловили довіру 29% опитаних.
Ще однією ознакою нашого часу стало зменшення кількості планових оглядів через пандемію (бажання знизити число контактів та, відповідно, ризик інфікування). Так, європейці скасували кожен 5-й профілактичний огляд у зв’язку з пандемією. Найбільше скасувань було відмічено в Італії, а найменше — в Нідерландах. При цьому 14% європейців спробували проконсультуватися зі своїм лікарем віртуально. Найбільшого розвитку цей тренд набув в Іспанії та Польщі — 27 та 28% респондентів відповідно проконсультувалися у лікаря віддалено. Для України цей показник становив 17%. Цікаво, що популярність онлайн-консультацій значно знизилася з 2020 р. і становила 57% порівняно з 70% минулого року.
Відповідаючи на питання, П. Гольдшмідт підкреслив важливість підготовки до нових викликів у сфері охорони здоров’я загалом та в галузі виробництва та поставки лікарських засобів зокрема. Він акцентував увагу на важливості ведення просвітницької діяльності, зокрема за рахунок взаємодії фармацевтичних компаній, аптек та лікарів з медіа.
«Надаючи результати науково підтверджених досліджень, STADA хоче допомогти своїм партнерам — пацієнтам, медичним працівникам, дистриб’юторам, роздрібним мережам і регуляторам приймати обґрунтовані рішення в сфері охорони здоров’я, оперуючи даними, яким вони можуть довіряти. Як один із провідних виробників генериків та безрецептурних препаратів, STADA кожного дня робить свій внесок у стійкість систем охорони здоров’я по всій Європі відповідно до нашої місії — турбуватися про здоров’я людей», — зазначив Пітер Гольдшмідт, генеральний директор STADA AG.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим