Варіант «Дельта»: повернення до нормального життя відкладається?
Дійсно, завдяки широкій компанії вакцинації багато країн з високим рівнем доходів почали перехід до нормального життя в ІІ кв. 2021 р. Однак на цьому шляху їх чекала вагома перепона: нова хвиля випадків зараження варіантом «дельта», посилена нерішучістю щодо вакцинації.
Хоча вакцини, які використовуються в західних країнах, залишаються високоефективними для запобігання важким випадкам COVID-19, недавні дані з Ізраїлю, Великобританії і США підняли нові питання про здатність цих вакцин запобігати зараженню варіантом «дельта». Крім того, інформація, отримана від Центрів з контролю і профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention — CDC), США, свідчить про те, що вакциновані люди, інфіковані варіантом «дельта», можуть з високою імовірністю передавати його.
Згідно з аналізом «McKinsey», на даний момент варіант «дельта» фактично вивів колективний імунітет за межі досяжності в більшості країн (хоча деякі регіони все ж можуть наблизитися до нього).
США, Канада і велика частина Європейського Союзу зараз перебувають в «агонії» через хвилю випадків зараження варіантом «дельта». Хоча ситуація в кожній країні різна, у більшості з них знову введено обмежувальні заходи, що обертає назад перехід до нормального життя, що лише розпочався. Однак у даному контексті показовим є досвід Великобританії. Адже після того, як країна витримала спалах, викликаний варіантом «дельта», вона змогла знову послабити обмежувальні заходи і відновити перехід до нормального життя (при цьому широке тестування і геномний нагляд стабільно тривають). Аналіз «McKinsey» показує, що ця тенденція у Великобританії швидше за все продовжиться, якщо не з’явиться новий варіант вірусу, який зможе вплинути на цей процес.
Так, траєкторія епідемії залишається невизначеною, але досвід і оцінки загального імунітету Великобританії дозволяють припустити, що в багатьох із цих країн пік нових випадків захворювання, швидше за все, буде досягнутий в кінці ІІІ кв. або на початку ІV кв. 2021 р.
Аналіз «McKinsey» показує, що США, Канада і Європейський Союз можуть відновити перехід до нормального життя вже в ІV кв. 2021 р. за умови, що вакцини, які використовуються в цих країнах, як і раніше, будуть ефективні для запобігання тяжким випадкам COVID-19.
Також важливим фактором буде підвищення показників вакцинації. Однак нерішучість щодо вакцинації також виявилася значною перешкодою як для запобігання поширенню варіанта «дельта», так і для досягнення колективного імунітету.
Разом із тим соціальна терпимість до ініціатив зі стимулювання вакцинації, ймовірно, зростає. Усе більше європейських регіонів впроваджують перепустки, що видаються на підставі факту вакцинації, які дозволяють людям відвідувати широкомасштабні заходи, і все більше великих роботодавців у США (Google, Facebook, Netflix, Walmart, Disney та ін.) вимагають від своїх працівників проходження вакцинації проти COVID-19.
Ендемічний COVID-19: більш реалістична кінцева точка, ніж колективний імунітет?
Раніше аналітики консалтингової компанії «McKinsey» говорили про колективний імунітет як про ймовірну епідеміологічну кінцеву точку пандемії COVID-19. Однак варіант «дельта» зробив це недосяжним у короткостроковій перспективі.
Замість цього, ймовірно, країни зможуть досягнути альтернативної кінцевої точки, коли COVID-19 стане ендемічним захворюванням. Це означає, що вірус буде продовжувати циркулювати в деяких частинах світу протягом багатьох років, але стане відносно контрольованим, буде більше схожим на грип, ніж на хворобу, що зупиняє світ.
Автори кількох аналітичних статей порівняли тягар COVID-19 з тягарем грипу, щоб зрозуміти, коли може виникнути ендемічність COVID-19. Так, наприклад, у США рівень госпіталізації та смертності від COVID-19 у червні та липні 2021 р. наближався до десятирічних середніх показників грипу, але з тих пір підвищився. Сьогодні тягар хвороб, викликаних COVID-19 у вакцинованих людей в США, аналогічний або нижчий середнього тягаря грипу за останнє десятиліття, у той час як ризики COVID-19 для нещеплених людей значно вищі. Однак, порівнюючи ці захворювання, важливо враховувати, що тягар COVID-19 динамічний, наразі збільшується і є географічно нерівномірним.
Одним із кроків до досягнення ендемічності COVID-19 може стати зміщення акценту в зусиллях громадської охорони здоров’я з ведення обліку випадків зараження на боротьбу із тяжкими випадками захворювання і зниження смертності. Уряд Сінгапуру оголосив, що здійснить такий перехід, а інші країни можуть наслідувати його приклад.
Країни, які переживають хвилю захворюваності, зумовлену варіантом «дельта», можуть з більшою ймовірністю почати боротьбу з COVID-19 як з ендемічною хворобою після того, як кількість хворих піде на спад. Великобританія, схоже, починає це зрушення вже сьогодні. Для США і Європейського союзу сценарний аналіз «McKinsey» передбачає, що цей процес може початися в IV кв. 2021 р. і продовжиться до початку 2022 р. Із часом країни, ймовірно, досягнуть високих рівнів захисту від госпіталізації і смертей, пов’язаних з COVID-19, у результаті подальших зусиль з вакцинації (які можуть бути прискорені через страх перед варіантом «дельта») і формування у раніше заражених людей природного імунітету.
Крім того, бустери, повне схвалення вакцин (а не дозвіл на використання в екстрених випадках), дозвіл на вакцини для дітей і продовження тенденції до введення санкцій роботодавцями і урядами щодо стимулювання вакцинації — все це може підвищити імунітет проти COVID-19.
Коли боротьба з COVID-19 буде організована як протидія ендемічному захворюванню, спалахи і локальні епідемії будуть продовжуватися. Однак сценарне моделювання «McKinsey» передбачає, що вони можуть мати менший вплив на все суспільство, ніж хвилі, які спостерігаються на сьогодні. Бустерна вакцинація буде мати важливе значення для підтримки рівня імунітету з плином часу. А виникнення нового варіанту вірусу, який зможе ефективно ухилятися від імунітету, буде залишатися найбільшим загальним ризиком.
Як розділилися країни залежно від перспективи досягнення кінця пандемії?
Широкий географічний огляд консалтингової компанії «McKinsey» показує (станом на 23 серпня 2021 р.), що країни поділилися на 3 загальні групи (у межах яких національні умови можуть деякою мірою змінюватися).
До першої групи належать країни з високим рівнем вакцинації. Про ці країни, в першу чергу в Північній Америці і Західній Європі, мова йшла вище.
Друга група — країни, які контролюють захворюваність. До цієї групи входить, зокрема, Сінгапур, який на сьогодні досяг найбільших успіхів у обмеженні смертності, пов’язаної з COVID-19. Такі країни зазвичай дотримуються жорстких обмежень на кордоні та активно реагують на завезені випадки зараження. Протягом тривалого періоду населення цих держав в основному залишалося в нормальних умовах життя без обмежень з боку громадської охорони здоров’я, за винятком на поїздки за кордон.
Деякі країни з цієї групи, наприклад Австралія, нещодавно зіткнулися з різким підвищенням захворюваності, викликаним варіантом «дельта», але в абсолютному вираженні тягар хвороби залишається низьким у порівнянні з іншими країнами.
Якщо ці держави не вирішать зберігати свої прикордонні обмеження (наприклад карантин в готелях), вони можуть відчути ризик ендемічного COVID-19 після того, як їх уряди визначать, що достатня частина населення вакцинована. Темпи вакцинації варіюють в різних країнах, але в багатьох випадках відкриття кордонів може початися не раніше 2022 р., що частково залежить від результатів у сфері охорони здоров’я країн, що входять до інших груп.
Перехід від мети, яка полягає в досягненні «нульового COVID-19», до ендемічної мети з низьким тягарем коронавірусної хвороби може бути складним викликом для деяких країн цієї групи.
Третя група включає країни, схильні до ризику. У цю групу в основному входять держави з низьким і середнім рівнями доходів, які ще не отримали доступу до достатньої кількості доз вакцин для імунізації значної частини свого населення. Оцінки загального імунітету в них залишаються досить низькими, тому все ще існує ризик серйозних спалахів захворювання. Згідно з недавніми прогнозами, цим країнам швидше за все буде потрібний час до кінця 2022 р. або початку 2023 р., щоб досягти високого охоплення вакцинацією. Можливі рамки для їх боротьби з COVID-19 як з ендемічним захворюванням менш зрозумілі.
Тож на глобальному та національному рівнях епідеміологічна ситуація залишається динамічною, а перспективи для кожної групи країн досить невизначені. Фактори, які можуть вплинути на фактичні результати, включають:
- можливість появи нових варіантів вірусу (наприклад варіант, який зможе ухилятися від імунітету у вакцинованих людей, поширюватися та викликати тяжкий перебіг захворювання, ймовірно, матиме найбільш значний вплив на перспективи будь-якої країни в досягненні кінця пандемії);
- додаткові докази ослаблення природного і опосередкованого вакцинами імунітету з плином часу, а також проблеми з розповсюдженням бустерів;
- подальші проблеми з виробництвом вакцин або їх глобальним поширенням.
Отже, сплеск випадків COVID-19 у результаті поширення варіанта «дельта» і нерішучості щодо вакцинації раптово і трагічно поклав кінець переходу до нормального життя, який деякі країни вже почали здійснювати. Але досвід Великобританії показує, що повернення до норми найближчим часом можливе, принаймні в країнах, де вакцинація йде повним ходом. Завданням цих країн буде визначити, який тягар хвороби є досить низьким, щоб виправдати скасування обмежень у сфері охорони здоров’я, і як управляти наслідками ендемічного COVID-19. У державах, де показники вакцинації залишаються низькими, перспективи припинення пандемії, як і раніше, значною мірою залежать від наявності та розповсюдження додаткових доз. Поширення вакцинації залишається важливим фактором для досягнення мети щодо постпандемічного нормального життя в усьому світі.
за матеріалами www.mckinsey.com, www.vox.com,
ілюстрація www.politico.com
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим