У США за 28 років ризик померти від онкопатології знизився на третину

26 Січня 2022 10:54 Поділитися

Ризик смерті від раку в Сполучених Штатах знизився за останні 28 років (2019 р. — останній, дані за який оброблено) серед чоловіків і жінок на 32%. Про це свідчить оновлений аналіз «Статистика раку–2022»*, що опублікований Американським онкологічним товариством (American Cancer Society — ACS) у «Cancer Journal for Clinicians». Частково це зниження, схоже, пов’язане зі збільшенням відсотка людей з раком легені, які живуть довше після встановлення діагнозу, частково — з діагностуванням на більш ранній стадії захворювання.

Онкопатологія продовжує залишатися другою за поширеністю причиною смерті в США після серцево-судинних захворювань, зазначає ACS. Очікується, що у 2022 р. в США буде зафіксовано 1,9 млн нових випадків раку та 609 360 смертей внаслідок онкопатології, що становить близько 1670 смертей на день.

Смертність від раку продовжує знижуватися

Зниження рівня смертності від раку на 32% у період 1991–2019 рр. означає запобігання майже 3,5 млн летальних випадків, спричинених онкопатологією за ці роки, ніж можна було б очікувати, якби рівень смертності не знизився. Цей успіх значною мірою пов’язаний з меншою кількістю людей, які палять, що сприяло зниженню захворюваності на рак легені та інші онкопатології, пов’язані з курінням. Ризик смерті від раку знижувався приблизно на 2% на рік з 2015 до 2019 р. порівняно з 1% на рік у 1990-х роках.

Інші фактори, які сприяли зниженню смертності, включають:

  • хіміотерапію після операції з приводу раку молочної залози та товстої кишки;
  • комбіновані методи лікування багатьох видів раку;
  • профілактику та/або раннє виявлення за допомогою скринінгу деяких видів раку, включаючи рак молочної залози, шийки матки, товстої кишки, передміхурової залози, прямої кишки, а нещодавно і легені.

Прогрес у ранньому виявленні раку легені

Прогноз при онкопатології легені на всіх стадіях захворювання є більш сприятливим, ніж будь-коли раніше. Рівень діагностування захворювання на локалізованій стадії збільшувався на 4,5% щорічно з 2014 до 2018 р., тоді як на запущених стадіях значно знижувався. У 2004 р. 21 особа зі 100 з діагнозом раку легені жила через 3 роки після встановлення діагнозу; у 2018 р. це число зросло до 31.

Збільшення виживаності також значною мірою пояснюється наступним:

  • новітні методи діагностики раку легені;
  • ширше впровадження відеоасистованої торакоскопічної хірургії;
  • поява препаратів, які націлені на найпоширеніші генні мутації при раку легені.

При цьому пасивне куріння викликає майже 3% нових діагнозів раку легені і, як очікується, спричинить близько 3% смертей від нього у 2022 р.

Наступною основною причиною раку легені після паління є вплив газу радону, який виділяється з ґрунту і може накопичуватися в приміщенні.

Стабільний прогрес у терапії пацієнтів з раком передміхурової та молочної залози

Ризик смерті від раку передміхурової залози знизився приблизно на 50% із середини 1990-х до середини 2010-х років завдяки покращеному лікуванню та більш ранньому виявленню за допомогою скринінгу на специфічний антиген, який допомагає виявити рак, коли він поширений лише в передміхуровій залозі (локалізований). Але в останні роки ризик померти від цього виду онкопатології знижується лише на 0,6% на рік. Таке уповільнення прогресу може бути пов’язане зі змінами в рекомендаціях щодо скринінгу. Так, незважаючи на внесок скринінгу в зниження смертності, з’являється все більше доказів того, що тестування завдає шкоди через надмірну діагностику та надмірне лікування пацієнтів з раком передміхурової залози. У результаті Оперативна група з профілактичних послуг США (US Preventive Services Task Force — USPSTF) змінила свої правила скринінгу у 2008 р., рекомендувавши не проводити рутинний скринінг із тестуванням на антиген у чоловіків у віці 75 років і старше, а у 2012 р. — у всіх чоловіків. У результаті за останні 10 років частка раку передміхурової залози, діагностованого на віддаленій стадії, зросла більше ніж удвічі — з 3,9% до 8,2%.

З середини 2000-х років у жінок рівень захворюваності на рак молочної залози повільно підвищувався приблизно на 0,5% на рік. Таке зростання частково пояснюється тим, що в більшої кількості жінок виявляють ожиріння, вони мають менше дітей або народжують першу дитину після 30 років. Зниження смертності від раку молочної залози в останні роки сповільнилося, що, ймовірно, пов’язано зі зростанням захворюваності, а також із незмінним охопленням мамографією.

Рак у дітей та підлітків

Рак є другою за поширеністю, після нещасних випадків, причиною смерті дітей у віці 1–14 років у США. У 2022 р., за оцінками, 10 470 дітей захворіють на рак у США, а 1050 помруть від цієї хвороби.

Хоча рівень захворюваності на рак серед дітей дещо підвищувався із середини 1970-х років, з 1970 р. рівень смертності дітей знизився на 71%, в основному завдяки покращенню лікування та більшій кількості дітей, які беруть участь у клінічних випробуваннях.

Лейкоз залишається найпоширенішим онкологічним захворюванням у дітей, на нього припадає 28% всіх онкологічних захворювань. Рівень смертності від цього захворювання знизився на 84% з 1970 по 2019 р.

Пухлини головного мозку та інших ділянок нервової системи є другим за поширеністю типом, на них припадає 26% усіх онкологічних захворювань у дітей.

Рак є четвертою за поширеністю причиною смерті серед підлітків у віці 15–19 років. Як і у дітей, рівень захворюваності на рак серед підлітків дещо зріс протягом десятиліть, тоді як рівень смертності від раку знизився на 61% з 1970 до 2019 р. Пухлини головного мозку та інших відділів нервової системи є найпоширенішим типом, на них припадає близько 21% ракових захворювань у підлітків, за ними йде лімфома (19%).

Прогрес серед підлітків дещо відстає від дітей з ряду причин, які включають низьку участь у клінічних дослідженнях, відмінності в біології пухлини та протоколах лікування, а також переносимість терапії та дотримання її режиму.

Інші основні моменти звіту

Згідно з дослідженнями ACS, щонайменше 42% прогнозованих нових видів раку потенційно можна уникнути. Сюди входять 19% випадків раку, які викликані курінням, і щонайменше 18%, зумовлених поєднанням надмірної маси тіла, вживання алкоголю, неякісного харчування та гіподинамії.

Нові комбіновані імунопрепарати для лікування пацієнтів з метастатичною меланомою змінили ситуацію із цим захворюванням, що важко піддається терапії. У 2004 р. лише 15 зі 100 людей з діагнозом меланоми віддаленої стадії були живі через 5 років. Серед тих, у кого хворобу було діагностовано протягом 2011–2017 років, вдвічі більше — 30 зі 100 людей — були живі через 5 років.

Також зазначено, що показник розвитку раку печінки — одного з найбільш смертельних видів онкопатології — нарешті стабілізувався. Усього кілька років тому це було онкологічне захворювання, рівень поширеності якого швидко зростав.

За матеріалами www.cancer.org; acsjournals.onlinelibrary.wiley.com; gatewayoptimists.org

*Siegel R.L., Miller K.D., Fuchs H.E., Jemal A. (2022) Cancer statistics, 2022. CA Cancer J Clin. https://doi.org/10.3322/caac.2170За

 

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*