ДІАРЕЯ: ЕТІОЛОГІЯ ТА КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ
Діарея, або пронос — симптом, що характеризується появою рідких та водянистих випорожнень, що мають місце більше 3 разів на добу чи частіше. Причиною діареї є порушення в роботі органів травлення, що провокують токсини, бактерії чи віруси. Цей розлад може супроводжуватися спазмами та болем у животі, здуттям, нудотою, іноді підвищеною температурою тіла, блюванням та головним болем. Цей стан може розвиватися на фоні прийому ліків (зокрема антибіотиків), бути наслідком харчової алергії, отруєння або проявом кишечних колік чи порушень балансу мікрофлори кишечнику. У разі інфекційної діареї збудниками є різноманітні патогени — бактерії, віруси, паразити, гриби. «Підчепити» інфекцію можна, з’ївши погано просмаже-не м’ясо, немиті овочі, фрукти чи сирі яйця, або не помивши руки після вулиці. Підвищений ризик розвитку інфекції у дітей, які часто тягнуть до рота та «пробують» на смак.
Останнім часом змінюється структура етіологічних чинників: знижується частота інфекцій, викликаних традиційними збудниками (Shigella, Salmonella), проте зростає кількість випадків гострої діареї, зумовленої ентеропатогенними штамами Escherichia coli, Campylobacter, Yersinia, а також вірусами, найпростішими, гельмінтами, грибами (Hodges K. et al., 2010). Передчасні пологи, кесарів розтин та обмежене грудне вигодовування призводять до зниження імунного захисту у дітей та підвищення сприйнятливості до інфекцій і розвитку діарейного синдрому (Boggio M. еt al., 2022).
ЯК ДОПОМОГТИ?
Відсутність своєчасного раціонального лікування при діареї призводить до зневоднення, що особливо небезпечно для дітей, адже може викликати порушення в роботі серцево-судинної і нервової систем дитини. Значна втрата рідини може призвести до таких ускладнень, як ниркова недостатність, сплутаність свідомості, кома чи шок. Тому регідратація — вживання великої кількості електролітних розчинів, є важливим першочерговим кроком у лікуванні. На додаток до ранньої регідратації та уникнення дієтичних обмежень запропоновано застосування пробіотиків для лікування гострого гастроентериту у дітей (Szajewska H. et al., 2014).
Пробіотики, заселяючи кишковий мікробіом, приєднуються до клітин слизової оболонки кишечнику за конкурентним механізмом, який перешкоджає адгезії патогенів, що викликають діарею, та конкурують з ними за харчовий субстрат (Ghosh А., 2012). У боротьбі з інфекційними збудниками доведена ефективність саме молочнокислих бактерій лактобактерій Lactobacillus rhamnosus (InformedHealth.org, 2006), що, на відміну від інших штамів, мають джгутикоподібні волоски на поверхні клітини — «пілі», які важливі для фіксації на поверхні слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Тому LGG мають високі адгезивні властивості у складі слизу і при безпосередньому контакті з епітеліальними клітинами. Активність LGG супроводжується збільшенням частки корисних бактерій, що одночасно пригнічує ріст умовно-патогенних бактерій. Іншою характеристикою LGG є здатність захищати клітини епітелію від пошкодження та навіть посилювати регенерацію слизової оболонки кишечнику. Це досягається за рахунок стимуляції клітин епітелію, а також завдяки відновленню захисного шару епітелію. Продукування клітинних захисних білків молочнокислими бактеріями стимулює місцевий імунітет слизової оболонки кишечнику (Lebeer S. et al., 2012). Дослідженнями доведено, що вживання Lactobacillus GG сприяє підтримці достатньої кількості циркулюючих антитіл у крові (Mazziotta C. et al., 2023).
ЧОМУ АКТИВ ФЛОРА БЕБІ+?
У складі дієтичної добавки АКТИВ ФЛОРА бебі+ міститься пробіотичний штам Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 (загальна кількість життєздатних бактерій в 1 краплі становить не менше 1·109 КУО*) — широко вивчений вид молочнокислих бактерій, що може бути рекомендований для вживання при кишкових розладах (Raman R., 2019).
Науковими дослідженнями підтверджено, що пробіотичний штам Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103, який є основною складовою крапель АКТИВ ФЛОРА бебі+, доцільно вживати при різних видах діареї (Capurso L., 2019). Зокрема, бактерії Lactobacillus rhamnosus GG:
- скорочують на 20 год тривалість гострої ротавірусної діареї (Guandalini S. et al., 2000);
- попереджають прояви антибіотикасоційованої діареї (Cai J. et al., 2017);
- знижують ризик розвитку діареї мандрівників (Saif U., 2016).
Дієтична добавка АКТИВ ФЛОРА бебі+ не має вікових обмежень, оскільки її основний компонент Lactobacillus rhamnosus GG рекомендований для вживання як дорослими, так і дітьми з народження.
Варто звернути увагу, що вживання Lactobacillus rhamnosus GG сприяє полегшенню симптомів плачу та занепокоєння у недоношених дітей (Partty A. et al., 2013), зниженню ризику розвитку алергії на білок коров’ячого молока та прискорює загоєння екземи при атопічному дерматиті (Majamaa H., Isolauri E., 1997), які теж можуть супроводжуватися рідкими випорожненнями.
Додатковим компонентом дієтичної добавки АКТИВ ФЛОРА бебі+ є оливкова олія — одна з тих, яку рекомендується додавати дітям у
У контексті зазначеного можна зробити висновок, що дієтична добавка АКТИВ ФЛОРА бебі+ може вживатися в якості доповнення до раціону харчування дітей від народження та дорослих для підтримки нормального балансу кишкової мікрофлори при можливому порушенні функціонального стану шлунково-кишкового тракту та при станах організму, які опосередковано пов’язані з дисбалансом кишкової мікрофлори, в тому числі й діареї.
Краплі АКТИВ ФЛОРА бебі+ зручні в споживанні, оскільки їх можна змішувати з їжею, напоями чи капати безпосередньо в рот: немовлятам та дітям віком до 3 років — 1 краплю на добу, дітям віком 3–12 років — 6 крапель на добу, дітям віком старше 12 років та дорослим — 12 крапель на добу.
АКТИВ ФЛОРА бебі+ — доповнення до раціону від діареї та інших шлунково-кишкових розладів для вас і ваших діточок.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим