Національне когортне дослідження застосування гормональної контрацепції разом із НПЗП

19 Вересня 2023 5:00 Поділитися

Жінки, які приймають нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) у поєднанні з гормональною контрацепцією, мають підвищений ризик утворення тромбів.

Про це свідчать результати національного когортного дослідження серед жінок віком 15–49 років, які проживали в Данії у період з 1996 до 2017 р. і не мали в анамнезі будь-яких венозних або артеріальних тромботичних подій, раку, тромбофілії, гістеректомії, двобічної оваріектомії, стерилізації або лікування безпліддя (усього 2 029 065 осіб).

Застосовані гормональні методи контрацепції включали гормональні пластирі, вагінальні кільця, протизаплідні таблетки, ін’єкції, імплантати та внутрішньоматкові спіралі. Вони були класифіковані як такі, що мають високий (комбіновані засоби, які містять 50 мкг етинілестрадіолу або прогестини дезогестрел, гестоден, дроспіренон, ципротерон у формі пластирів, вагінальних кілець та таблеток), середній (усі інші комбіновані оральні контрацептиви, а також ін’єкції медроксипрогестерону) або низький ризик (таблетки, що містять тільки прогестин, імплантати та гормональні внутрішньоматкові спіралі) розвитку венозної тромбоемболії (ВТЕ).

У дослідженні зафіксовано, що НПЗП під час прийому засобів гормональної контрацепції застосовували 529 704 жінки, причому найчастіше ібупрофен (60%), диклофенак (20%) і напроксен (6%).

Виявлено, що прийом НПЗП порівняно з незастосуванням пов’язаний зі скоригованим коефіцієнтом захворюваності на ВТЕ 7,2 (95% довірчий інтервал (ДІ) 6,0–8,5) у жінок, які не застосовували гормональну контрацепцію, 11,0 (95% ДІ 9,6–12,6) — у жінок, які застосовували гормональну контрацепцію високого ризику, 7,9 (95% ДІ 5,9–10,6) — середнього і 4,5 (95% ДІ 2,6–8,1) — низького ризику.

Найсильніший зв’язок ВТЕ виявлено з диклофенаком порівняно з ібупрофеном і напроксеном.

Автори дослідження дійшли висновку, що абсолютний ризик ВТЕ залишається низьким навіть у пацієнтів, які приймали засоби гормональної контрацепції високого ризику та НПЗП; однак вони підкреслили, що жінкам, яким потрібна гормональна контрацепція та регулярне застосування НПЗП, слід дати адекватну пораду. При цьому, можливо, ліпше запропонувати інші види контрацепції.

За матеріалами www.bmj.com

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті