Ксилітолове зрошення — модерний крок в елімінаційно-іригаційній терапії

20 Вересня 2023 4:15 Поділитися
Бар’єрна функція слизової оболонки носової порожнини та горла спрямована на забезпечення оптимальної роботи дихальних шляхів та захисту організму від патогенів. Але під впливом таких чинників, як вдихання холодного та сухого повітря, потрапляння алергенів чи інфекційних патогенів (вірусів та бактерій), нормальна діяльність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів порушується, що веде до розвитку запального процесу — назофарингіту, симптомами якого є закладеність носа, риніт, вологий кашель, чхання, свербіж очей, подразнення у горлі, субфебрильна температура тіла, головний біль, підвищена втомлюваність. Особливо важко доводиться дітям, пацієнтам із хронічними хворобами верхніх дихальних шляхів та особам літнього віку. Нехтування своєчасним лікуванням або нераціональність підібраної терапії можуть призвести до розвитку низки ускладнень з боку органа слуху (отит, євстахіїт), приносових пазух (синусит, гайморит), бронхолегеневої системи (пневмонія, трахеїт, бронхіт) або спричинити загострення хронічних хвороб (бронхіальної астми) (Hernаndez A., 2022).

Лікування назофарингіту має бути комплексним, спрямованим на усунення симптомів — антипіретики, нестероїдні протизапальні засоби, деконгестанти, протинабрякові, секретолітичні, імуностимулюючі препарати, та етіотропним — лікування за допомогою іригаційних засобів, спрямоване на елімінацію збудника, що спричинив патологічний процес. Слід зазначити, що антибіотики призначаються лише при лабораторному підтвердженні бактеріального походження захворювання (Abdullah B. et al., 2019; J. Mol. Sci., 2023; Zayed A., 2023).

Раціональний вибір засобів для елімінаційної терапії

Елімінація — це усунення провокуючих патогенних факторів (вірусів, бактерій, алергенів) для:

 • полегшення перебігу хвороби;
 • зниження ризику розвитку ускладнень;
 • зменшення тривалості хвороби (Артюшкін С.А. та ін., 2020).

У лікуванні запальних захворювань верхніх дихальних шляхів базовою складовою елімінаційно-іригаційної терапії є зрошення слизової оболонки носа, що сприяє:

 • очищенню від слизу, запобігаючи скупченню і розмноженню патогенів у носоглотці, та відновленню функції слизової оболонки (Park D.Y. et al., 2022);
 • зменшенню вираженості симптомів (Kanjanawasee D. et al., 2018);
 • у дітей знижує ймовірність застосування антибіотиків, а також частоту розвитку ускладнень гострого назофарингіту (Parviz S. et al., 2021).

За результатами Кокранівського метааналізу зроблено висновки, що елімінаційно-іригаційна терапія при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів зменшує вираженість клінічних симптомів (закладеність, ринорея, сухість), частоту застосування судинно-звужувальних засобів та тривалість хвороби. Авторами відмічено достатню ефективність та безпечність назальних іригацій у пацієнтів як дорослого, так і дитячого віку. (Fu C. et al., 2022).

Ефективність елімінаційно-іригаційної терапії як методу залежить від характеристик розчину для іригації, в першу чергу від його осмолярності та складу (Зайков С.В. та ін., 2020).

Мукоциліарний кліренс є основним первинним вродженим захисним механізмом носа, дихальних шляхів і легень, який постійно очищає їх від пилу та патогенних частинок за допомогою рухів війок (Abdullah B. et al., 2019). Доведено , що зрошення носа ізоосмолярними та гіперосмолярними засобами поліпшує мукоциліарний кліренс, а перевагу в його налагодженні мають гіперосмолярні розчини, що усувають набряк та виявляють муколітичний ефект завдяки транспорту тканинної рідини в носовий секрет за осмотичним градієнтом. До того ж гіперосмолярні розчини чинять пряму бактерицидну дію та знижують назальну обструкцію за рахунок вираженого протинабрякового ефекту (Зайков С.В. та ін., 2020; Štanfel D. еt al., 2022).

Під час проведення іригацій, окрім осмолярності, слід також приділяти увагу складу розчину, що використовується, адже результат та ефективність здійснюваної процедури залежить від фармакологічних властивостей використовуваних компонентів.

Одним із перспективних методів елімінаційно-іригаційної терапії є ксилітолове зрошення, застосування якого є раціональним та обґрунтованим рішенням при респіраторних інфекціях верхніх дихальних шляхів та алергіях, у тому числі і після хірургічного втручання (Salli K. et al., 2019; Hui Nathan et al., 2022; Pauna H.F. et al., 2022).

Зокрема, розчин ксилітолу під час проспективного рандомізованого дослідження показав хорошу переносимість та значно вищу ефективність у зменшенні вираженості назальних симптомів порівняно зі зрошенням фізіологічним розчином (Weissman J.D. et al., 2011).

Чому СНОТТІ?

У контексті наведеної інформації доцільно звернути увагу на медичний виріб СНОТТІ — інтраназальний спрей, що містить 12% гіперосмолярний розчин ксилітолу.

Спрей СНОТТІ показаний в якості додаткового засобу при інфекційних та алергічних захворюваннях порожнини носа, придаткових пазух і носоглотки, який сприяє видаленню назального секрету та усуненню закладеності при утрудненому носовому диханні, та може використовуватися для щоденної гігієни порожнини носа.

Ксилітол, що міститься в складі спрею СНОТТІ:

 • знижує адгезію вірусів та бактерій до клітин;
 • перешкоджає утворенню біоплівок;
 • чинить антимікробний вплив на деякі види патогенів (Salli K. et al., 2019).

Таким чином, ксилітолове зрошення СНОТТІ, завдяки впливу на патогени та виведенню інфікованого мокротиння, може сприяти одужанню та попереджувати розвиток ускладнень.

Завдяки гіперосмолярній концентрації ксилітолу у складі (12%) СНОТТІ:

 • усуває набряк слизової оболонки носових ходів та пазух;
 • розріджує та полегшує виведення слизу;
 • покращує прохідність носових ходів та навколоносових пазух;
 • зволожує та заспокоює подразнену слизову оболонку носоглотки.

Тобто якщо хворого турбують закладеність та набряк носа, то доцільно буде обрати гіперосмолярний спрей СНОТТІ, що може полегшити симптоми хвороби та сприяти відновленню носового дихання.

Слід зауважити, що складові медичного виробу не вступають в реакції з організмом людини та є інертними щодо нього, не чинять фармакологічної, імунобіологічної та метаболічної дії, і його можна використовувати дітям віком від 6 міс.

Отже, медичний виріб СНОТТІ — обґрунтований вибір в якості доповнення до терапії захворювань верхніх дихальних шляхів та для щоденної гігієни порожнини носа.

Зі Снотті носик не грозить!

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Пархоменко Олена 01.11.2023 7:43
Надаль препарат відсутній в аптечній мережи

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті