Амоксицилін чи амоксицилін-клавуланат. Чим ліпше лікувати синусит у дітей? Дослідження

27 Вересня 2023 2:16 Поділитися

Гострий синусит — одне з найпоширеніших показань до призначення антибіотиків дітям. При цьому, за даними наукової літератури, в аспіратах носових пазух та назофарингеальних зразках у дітей із синуситом інфекцію виявляють лише в 68–72% випадків (Savage T.J., 2023). Засобами, які найчастіше призначають, є амоксицилін та амоксицилін-клавуланат. На них разом припадає 65% з антибіотиків, призначених при гострому синуситі у дітей (Savage T.J., 2023).

Чи пов’язаний амоксицилін-клавуланат з іншою частотою неефективності лікування гострого синуситу у дітей або побічних ефектів порівняно з амоксициліном? Для відповіді на це питання вчені з США провели когортне дослідження за участю 320 141 дитини.

Як зазначили автори, рекомендації, засновані на фактичних даних, вказують на відсутність консенсусу щодо оптимального вибору емпіричного антибіотика для лікування гострого синуситу у дітей. Розуміння того, чи є амоксицилін або амоксицилін-клавуланат ліпшим як препарат 1-ї лінії, має значне клінічне значення. Клавуланат передає додатковий антимікробний спектр через інгібування бактеріальних β-лактамаз, але збільшення широти охоплення може відбуватися через посилення вираженості побічних ефектів і подальшого збереження антимікробної резистентності (Centers for Disease Control and Prevention — CDC, 2019).

3 мікроорганізми — Streptococcus pneumoniae, нетипова Haemophilus influenzae та Moraxella catarrhalis, спричиняють більшість випадків гострого бактеріального синуситу. Серед них ізоляти M. catarrhalis універсально експресують β-лактамазу, тоді як ізоляти H. influenzae роблять це у 65% випадків зі значною географічною варіабельністю (Kaur R., 2023). Стійкість S. pneumoniae до амоксициліну не опосередковується β-лактамазою, тому амоксицилін-клавуланат не приносить жодної користі при лікуванні пневмококкового синуситу.

Згідно з результатами дослідження, неефективність у лікуванні зафіксована рідко (1,7% загалом), а серйозна неефективність — дуже рідко (0,01%). Не відмічено різниці в негативній результативності лікування між групами, тоді як побічні ефекти, зокрема шлунково-кишкові порушення та грибкові інфекції, встановлені більш часто серед пацієнтів, які отримували амоксицилін-клавуланат.

Таким чином, у дітей з гострим синуситом, яких лікували амбулаторно, не виявлено різниці в рівні ризику неефективності лікування між тими, хто отримував амоксицилін-клавуланат, порівняно з амоксициліном, але амоксицилін-клавуланат пов’язаний з вищим ризиком шлунково-кишкових симптомів і дріжджових інфекцій. Ці результати можуть допомогти прийняти рішення щодо емпіричного вибору антибіотиків при гострому синуситі.

За матеріалами jamanetwork.com

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті