Обсяги продажу ліків в упаковках продовжують зростати

30 Серпня 2024 6:09 Поділитися
Останніми 3 тиж обсяги продажу препаратів залишаються на високому рівні. Темпи зростання порівняно із показниками за аналогічний період минулого року також залишаються на високому рівні. Уже 5 тиж поспіль фіксується зростання обсягу продажу в упаковках. За період з 1 до 27 серпня 2024 р. обсяги продажу ліків зросли на 24% у грошовому та на 5% у натуральному вираженні порівняно з аналогічним періодом минулого року, тобто в серпні ринок продовжує активний розвиток. Загалом же за 34 тиж обсяги продажу ліків зросли на 17,3% у гривневому та на 0,5% у натуральному вираженні. У цій публікації наведені обсяги продажу препаратів з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

Високі темпи зростання обсягів аптечного продажу ліків зберігаються. За підсумками 34-го тиж темпи зростання ринку в грошовому вираженні прискорилися і становлять +25%, а у натуральному — +5% порівняно із аналогічним тижнем минулого року (рис. 1). Темпи зростання дещо нижчі, ніж минулого тижня, коли вони становили +27 та +6% відповідно.

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 34-го тиж 2024 р.

Минулого тижня ми звертали увагу на те, що на початку 34-го тиж темпи зростання обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні суттєво сповільнилися, а в натуральному вираженні фіксується їх зниження. Однак, як свідчать дані ближче до кінця тижня, обсяги продажу та темпи розвитку збільшуються. На початку 35-го тижня знов відзначається сповільнення темпів розвитку на початку тижня. Станом на 27.08.2024 р. зростання у гривневому вираженні складає +20,7%, а у натуральному — + 1,9% порівняно із аналогічним днем (з урахуванням відповідного дня тижня) минулого року (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1.01 до 27.08.2024 р.

Останніми днями в розрізі АТС-груп 2-го рівня продовжується тенденція зменшення частки анальгетиків. Також відмічається зменшення частки для більшості АТС-груп з топ-5 (рис. 3). Втім зросла частка антидіабетичних препаратів та антибіотиків.

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1.01 до 27.08.2024 р.

Середній показник зростання цін на топ-10 товарних позицій лікарських засобів (Stock Keeping Unit — SKU) за обсягами аптечного продажу у 2024 р. станом на 27.08.2024 р. становить 9% порівняно із цінами на початку року (рис. 4). Курс долара є одним із основних факторів, який впливає на ціни. Останніми днями курс відносно стабільний і станом на 30.08.2024 р. офіційний курс долара становить 41,19 грн за 1 дол. США.

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1.01 до 27.08.2024 р.

Як уже зазначалося вище, 5 тиж поспіль зростають обсяги продажу в упаковках. Це сприяє більш стрімкому розвитку ринку в грошовому вираженні. Останніми 5 тиж суттєвий вплив на розвиток ринку у грошовому вираженні чинить індекс заміщення, який відображає збільшення споживання в упаковках та перерозподіл споживання в бік більш дорогих препаратів. Хоча до цього ринок розвивався переважно завдяки інфляційній складовій, яка відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів у грошовому вираженні за рахунок зміни ціни. Також слід відмітити, що вже 5 тиж поспіль усі індекси розвитку демонструють позитивні показники (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 34-го тиж 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті