Згідно з опублікованими дослідженнями, електронний рецепт, запроваджений у Фінляндії на початку 2010-х років, покращив якість обміну інформацією, а отже, можливо, координацію між фахівцями охорони здоров’я та безпеку пацієнтів. Про це повідомляє професійне видання «APTEEKKARI» з посиланням на оприлюднені результати досліджень.
Неоптимально організовані потоки інформації перешкоджають координації, що потенційно може призвести до неправильних рішень у сфері охорони здоров’я. Фінляндія була однією з перших, хто запровадив загальнонаціональну систему електронного виписування рецептів (е-рецепт), разом з іншими країнами, такими як Естонія, Швеція, Португалія та Австралія. Основною особливістю фінської системи електронного виписування рецептів є взаємодія та стандартизація на національному рівні, що дозволяє здійснювати комплексний обмін інформацією між різними лікарями через централізовану національну базу даних про рецепти.
Е-рецепт та неприпустима комбінація ліків
Отже, чи вплинуло впровадження е-рецептів на комбіноване застосування антикоагулянта варфарину та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП)? Адже ці препарати не слід застосовувати одночасно через підвищений ризик кровотечі. Перевірку цього виконали дослідники з кількох фінських університетів та організації соціального страхування «Kela» (Böckerman P. et al., 2022).
За даними дослідників, комбіноване застосування варфарину та НПЗП було поширеним до введення е-рецептів. За їх словами, близько 7% споживачів варфарину застосовували цю шкідливу комбінацію препаратів. Існували також значні регіональні відмінності в поширеності комбінацій препаратів.
Згідно з дослідженням, запровадження е-рецептів зменшило кількість призначень цієї неприпустимої комбінації ліків на 35% у сільських муніципалітетах. Жодних подібних переваг не відмічено в міських або густонаселених муніципалітетах.
Дослідження підкреслює важливість національної інформаційної системи та інформаційного потоку, особливо в малонаселених районах, де ресурси обмежені, а лікарям доводиться працювати на великій території та далеко один від одного.
Дослідження базується на даних загальнонаціонального реєстру «Kela» і Інституту охорони здоров’я, соціального забезпечення та статистики (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos) Фінляндії за 2007–2014 рр.
Продовження рецептів та ризик надмірного використання
В іншому дослідженні з тієї ж серії вивчалося, чи сприяє цифровізація підвищенню доступності ліків, не наражаючи пацієнтів на їх надмірне застосування (Böckerman P. et al., 2024). Воно стосувалося бензодіазепінів, які потенційно викликають звикання. Згідно з дослідженням, запровадження системи електронних рецептів покращило доступність ліків за рахунок простоти відновлення рецептів. З іншого боку, водночас зросло застосування бензодіазепінів, особливо серед молоді. Також зросло їх надмірне вживання і, як наслідок, небезпека для здоров’я.
За даними дослідників, для пацієнтів похилого віку система е-рецептів знизила ризики надмірного застосування ліків і ризики для здоров’я.
Дослідники дійшли висновку, що система е-рецептів полегшує пацієнтам продовження призначень і покращує доступність ліків, що може принести користь пацієнтам, які довго приймають ліки, але, з іншого боку, може наражати деяких пацієнтів на ризик надмірного прийому ліків і проблем зі здоров’ям, що виникають у зв’язку з цим. На думку дослідників, підвищення доступності ризикованих ліків може потребувати більш ретельного моніторингу, а також особистих зустрічей з пацієнтом.
За матеріалами www.apteekkari.fi; academic.oup.com; jhr.uwpress.org
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим