Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала свої перші в історії рекомендації щодо забруднення антибіотиками внаслідок виробничої діяльності. Нова настанова з контролю утилізації стічних вод та твердих відходів під час виробництва антибіотиків проливає світло на цю важливу, але нехтувану проблему напередодні засідання високого рівня Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ГА ООН) щодо антимікробної стійкості (AMС), яке відбудеться 26 вересня 2024 р.
Незважаючи на те що високі рівні забруднення антибіотиками широко задокументовані, це питання значною мірою не регулюється, а критерії забезпечення якості зазвичай не стосуються викидів у навколишнє середовище, зазначено в повідомленні ВООЗ. При цьому споживачам (пацієнтам) також бракує інформації про те, як утилізувати антибіотики, наприклад, коли закінчився термін придатності або курс лікування завершено, але антибіотик все ще залишився.
«Фармацевтичні відходи від виробництва антибіотиків можуть спричинити появу нових стійких до ліків бактерій, які можуть поширюватися у всьому світі та загрожувати нашому здоров’ю. Контроль забруднення в результаті виробництва антибіотиків сприяє збереженню ефективності цих життєво важливих препаратів для всіх», — зазначила Юкіко Накатані (Yukiko Nakatani), тимчасова помічниця генерального директора ВООЗ з питань АМС.
У всьому світі бракує доступної інформації про шкоду довкіллю, яку завдає виробництво ліків. «Настанова забезпечує незалежну та неупереджену наукову основу для регуляторів, закупівельників, інспекторів і самих промисловців для включення надійного контролю забруднення антибіотиками у свої стандарти, — пояснила Марія Нейра (Maria Neira), директорка Департаменту навколишнього середовища, зміни клімату та охорони здоров’я ВООЗ. — Важливо те, що підвищена увага до прозорості дозволить покупцям, інвесторам і широкій громадськості ухвалювати рішення, які враховують зусилля виробників контролювати забруднення антибіотиками».
Настанову розроблено в тісній співпраці з різноманітною групою міжнародних експертів, що представляють наукові кола, регуляторів, інспекторів та міжнародні організації. Проєкт також пройшов громадські консультації, отримавши цінні доповнення від промисловості та інших зацікавлених сторін.
Настанова містить орієнтовані на здоров’я людей цілі щодо зниження ризику виникнення та поширення АМС, а також цілі щодо усунення ризиків для водних організмів, спричинених усіма антибіотиками, призначеними для застосування у людей, тварин чи рослин. Вона охоплює всі етапи від виробництва активних фармацевтичних інгредієнтів (active pharmaceutical ingredient — API) до готових продуктів, включно з первинним пакуванням.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА», за матеріалами www.who.int, bsac.org.uk
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим