Інгібітори протонної помпи: «захист» в умовах «кислотності»

04 Вересня 2024 4:35 Поділитися
У 1989 р. фармацевтична компанія Astra AB вивела на ринок перший комерційний інгібітор протонної помпи — омепразол. Примітно, що цей лікарський засіб з того часу став досить відомим у своєму терапевтичному сегменті та зумів зайняти гідну його нішу. Закінчення терміну дії патентів компанії на препарат у 2001 р. дало змогу іншим виробникам розширити присутність омепразолу на ринку, зокрема, виробляючи його як генеричний препарат.

«Екскурс» в основи

Основним компонентом шлункового соку є соляна кислота. При виділенні на рівнях вище норми вона може виявляти патологічний ефект, зокрема, є одним з провідних факторів патогенезу виразки шлунка та дванадцятипалої кишки. Нині інгібітори протонної помпи є основними препаратами, що застосовуються для лікування кислотозалежних захворювань верхніх відділів шлунково-кишкового тракту через їх високоселективний інгібуючий вплив на кислотоутворювальну функцію шлунка. Одним з відомих препаратів з цієї групи є омепразол, який був синтезований у 1979 р. після відкриття унікального ферменту +-стимульованої АТФази в парієтальних клітинах під час експериментів на слизовій оболонці шлунка (Kumisbek G. et al., 2024).

Як вказано в інструкціях1 для медичного застосування до лікарських засобів, що містять омепразол, він є специфічним інгібітором протонної помпи парієтальних клітин, що пригнічує секрецію соляної кислоти у шлунку.

Від чого омепразол?

Залежно від форми випуску препаратів на основі омепразолу — таблетки, капсули, розчини для ін’єкцій, частково залежить те, від чого їх прийматимуть.

Зокрема, у показаннях до застосування пероральних форм омепразолу (по 20 та 40 мг) зазначається , що він може призначатися для лікування виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, з метою профілактики рецидивів цих порушень, для лікування рефлюкс-езофагіту, симптоматичної гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, синдрому Золлінгера — Еллісона, у комбінації з відповідними антибіотиками для ерадикації Helicobacter pylori (H. pylori) тощо1.

  • Визначено, що при інфікуванні бактерією Helicobacter pylori шлунка та дванадцятипалої кишки потрібний комбінований терапевтичний підхід — зазвичай це застосування препаратів омепразолу з антибіотиками (наприклад амоксицилін чи кларитроміцин) (Axon A.T., 1994).

Застосування омепразолу «в уколах» (внутрішньовенне введення) показане як альтернатива пероральному застосуванню. Препарати, які містять 10 мг омепразолу, відпускаються без рецепта та можуть застосовуватися у дітей віком від 12 років та дорослих за рекомендацією фармацевта при диспептичному синдромі, пов’язаному з підвищеною кислотністю шлункового соку, що проявляється печією, кислотною відрижкою, болем в епігастральній ділянці (рекомендовано приймати по 1 або 2 капсули препарату 1 раз на добу протягом 2–4 тиж залежно від того, як проявляється хвороба симптоматично). Якщо полегшення не настає через 4 тиж або симптоми невдовзі з’являються знову, слід звернутися до лікаря1.

Особливості застосування

Одним з багатьох питань, які відвідувачі можуть ставити фармацевту, — як приймати омепразол: зранку, перед сном, до їди чи після. І це дійсно має важливе значення. Адже, як відомо, вплив препарату на людину може відрізнятися від очікуваного, оскільки він може взаємодіяти з їжею та напоями.

  • Взаємодія лікарського засобу — це ситуація, за якої речовина впливає на активність лікарського засобу, тобто ефекти посилюються чи послаблюються, або вони спричиняють новий ефект, який жодний сам по собі не створює. Щодо взаємодії харчових продуктів і ліків, то їх одночасний прийом може призвести до розвитку неочікуваних побічних ефектів, що може бути результатом змін у фармацевтичних, фармакокінетичних або фармакодинамічних властивостях (Bushra R. et al., 2011). Наприклад, різноманітні складні фізіологічні процеси, які ініціюються під час споживання їжі, можуть посилити або знизити біологічну доступність лікарського засобу (Cheng L. et al., 2020).

Супутній прийом їжі не чинить впливу на біодоступність омепразолу1, тому його можна приймати натще, під час їди чи після неї1.

Не лише омепразол

На сьогодні відомо про два класи інгібіторів протонної помпи:

  • на основі рацематів (омепразол, лансопразол, пантопразол, рабепразол);
  • на основі енантіомерів (езомепразол, декслансопразол).

Попри помітну конкуренцію та відкриття нових сучасних препаратів омепразол не втрачає свої потужності та продовжує займати провідну роль у своїй ніші. Зокрема, омепразол входить до топ-15 основних молекул загального рецептурного ринку і займає 13-те місце за важливістю. У 2021 р. у США цей інгібітор протонної помпи визнаний дев’ятим найкращим препаратом на ринку (близько 54,5 млн рецептів), а у 2022 р. — другою за популярністю хімічною речовиною в Англії (значився приблизно в 35 млн рецептів) (Kumisbek G. et al., 2024).

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

1За даними Державного реєстру лікарських засобів.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті