Сьогодні антисептика є одним з оплотів сучасної медицини, що сприяє видаленню, знищенню або пригніченню життєдіяльності потенційно небезпечних для здоров’я людини мікроорганізмів за допомогою антимікробних засобів. А одним із доступних для застосування антисептиків є хлоргексидин, який був створений ще в 1950-х роках британською компанією Imperial Chemical Industries Limited, проте ним користуються й досі. При цьому варто зазначити, що з часом діапазон застосування цього антисептичного засобу значно розширився.
Хлоргексидин: від чого та для кого?
Хлоргексидину глюконат — це антимікробний засіб широкого спектру дії, що чинить антибактеріальну дію шляхом неспецифічного зв’язування з фосфоліпідами клітинної мембрани бактерій, де він гальмує активність дегідрогенази і аденозинтрифосфату та порушує проникність мембрани для калію, нуклеотидів і амінокислот. Хлоргексидин виявляє бактеріостатичний ефект у низьких концентраціях (менше 20 мг/л) та чинить бактерицидну дію у високих концентраціях. Його дія спрямована головним чином проти грампозитивних мікроорганізмів і грибів типу Candida albicans та меншою мірою — проти грамнегативних мікроорганізмів. Нечутливі до препарату кислотостійкі форми бактерій, спори бактерій, гриби, віруси. Варто зауважити, що за наявності крові та інших органічних субстанцій антимікробна активність хлоргексидину глюконату не знижується1.
На українському ринку хлоргексидин представлений в різних формах випуску — розчин для зовнішнього застосування, таблетки для застосування у ротовій порожнині та песарії («свічки» вагінальні)1, що можуть застосовуватися у різних сферах медицини.
Розчини з хлоргексидином: які бувають та з якою метою застосовуються?
В інструкціях для медичного застосування розчинів для зовнішнього застосування з хлоргексидином вказано, що вони можуть застосовуватися з метою профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, генітальний герпес). Хлоргексидин — засіб без спирту, який можна застосовувати для дезінфекції гнійних ран, інфікованих опікових поверхонь, лікування інфекцій шкіри та слизових оболонок у хірургії, акушерстві, гінекології, урології та стоматології. В Україні офіційно зареєстровано лікарські засоби, які містять 0,05% розчин хлоргексидину на водній основі1.
Хлоргексидин від стоматиту та інших стоматологічних проблем: який підійде?
Завдяки потужним антимікробним властивостям хлоргексидин може застосовуватися у різних сферах стоматології, включаючи хірургію ротової порожнини, пародонтологію та загальну стоматологію, зокрема у формі полоскань та зрошувань при гінгівіті, стоматиті, афтах, пародонтиті, альвеоліті1. Відомо, що стан біоплівки ротової порожнини тісно пов’язаний з патогенезом різних захворювань, включаючи неприємний запах з рота, карієс, гінгівіт і пародонтит. А очищення зубів є одним з провідних методів профілактики розвитку стоматологічної патології, у тому числі один із способів зменшення зубного нальоту та проявів гінгівіту. Проте ефективний механічний контроль біоплівки потребує часу, бажання та вміння, що не завжди є можливим (наприклад у пацієнтів із розумовими чи фізичними вадами, а також у післяопераційних ситуаціях, коли щоденна гігієна стає недоступною). Для підтримки стабільності оральної біоплівки у цьому випадку обґрунтованим рішенням є полоскання ротової порожнини розчином хлоргексидину, що є потужним антимікробним засобом, який допомагає. Як показують дослідження, для полоскання рота найбільш доцільно застосовувати концентрації хлоргексидину 0,12– 0,2%, тому за наявності висококонцентрованих розчинів їх потрібно розводити перед використанням. Варто наголосити, що застосування розчинів хлоргексидину для полоскання з концентрацією >0,2% може призвести до появи небажаних побічних ефектів (Poppolo Deus F. et al., 2022).
Застосування хлоргексидину в гінекології
У гінекологічній практиці інтравагінальний хлоргексидин (у формі песаріїв («свічок»)) застосовують в якості протимікробного та антисептичного засобу для профілактики венеричних захворювань (сифілісу, гонореї, трихомоніазу, хламідіозу, уреаплазмозу) та інфекційно-запальних ускладнень в акушерстві та гінекології (перед оперативним лікуванням гінекологічних захворювань, перед пологами та абортом, до та після встановлення внутрішньоматкової спіралі, до та після діатермокоагуляції шийки матки, перед внутрішньоматковими дослідженнями), а також у складі комплексного лікування бактеріального вагінозу, кольпіту, ерозії шийки матки.
У дослідженнях показано, що хлоргексидину глюконат перевершує ефективність повідон-йоду у зниженні кількості бактеріальних колоній при застосуванні у гінекологічній практиці, у тому числі й при післяпологовому ендометриті після кесаревого розтину (Shay K.H. et al., 2022).
Від чого хлоргексидин у формі таблеток?
Застосування хлоргексидину у формі таблеток для смоктання показане для місцевого лікування симптомів запалення слизової оболонки горла та гортані. Як вказано в інструкціях щодо таблетованих форм, хлоргексидин поступово вивільняється з таблеток у слину та зв’язується зі слизовою оболонкою ротової порожнини та язика, після чого знову потрапляє у слину, де й чиниться його антибактеріальна дія1.
Хлоргексидин для обробки шкіри: які варіанти?
Що стосується питання, який хлоргексидин підійде для обробки шкіри, у тому числі обличчя, наприклад, при атопічних проявах, то в жодному з показань до представлених на ринку форм випуску цього лікарського засобу такої опції немає. При цьому в інструкціях для медичного застосування лікарських засобів на основі хлоргексидину чітко вказується, що схильність до алергічних реакцій та алергічних захворювань (атопічна патологія може мати алергічне походження), дерматити, вірусні захворювання шкіри є протипоказаннями до його застосування1. Варто зауважити, що догляд за обличчям, особливо у випадку схильності до атопії, передбачає застосування спеціальних косметичних засобів (наприклад емолієнтів), які підбираються у кожному випадку індивідуально.
Проте, як показують останні дослідження, обробка шкіри хлоргексидином може бути перспективним методом профілактики внутрішньогоспітальної інфекції у новонароджених, зокрема сепсису, що вважається однією з провідних причин госпітальної неонатальної смертності. Дослідження продемонструвало, що застосування водного розчину хлоргексидину на все тіло в концентраціях 0,5–2% як окремо, так і в поєднанні з пом’якшувачем (соняшниковою олією) є безпечним та не призводить до розвитку серйозних шкірних реакцій у немовлят. Що стосується впливу конкретної концентрації або частоти застосування хлоргексидину на збудників сепсису, то через відсутність переконливих доказів це питання потребує додаткового вивчення (Russell N. et al., 2024).
Отже, коли відвідувач просить порекомендувати антисептик, фармацевт може запропонувати хлоргексидин — лікарський засіб, що не втрачає своєї значимості протягом тривалого періоду, а межі застосування його лише розширюються.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
1За даними Державного реєстру лікарських засобів (
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим